Присоединись к SMART NET! Присоединись

Ülemaailmne Kasside Ühing soovitab: kassi ronimispuu ehitamine

kass hüppab ronimispuu pealt alla
Foto: megan-stallings   Unsplash.com

Kass turnib mööda raamaturiiuleid ja istub toakase otsas? Kass kraabib diivanit ja vanatädi kingitud seinavaipa? Või jookseb niisama öösel kell 3 tuba pidi amokki? 

Eks osa sellest käib kindlasti lihtsalt kass olemise juurde, osaliselt aga on kassi ülevoolav energia sulle vihjeks, et äkki oleks hea võtta ette kassi ronimispuu ehitamine. 

Järgnevalt räägimegi sellest, et milleks, millest ja kuidas seda teha - 

Kassi ronimispuu ehitamine – aga milleks?

Kui koerad kodustati nii 23 000 aastat tagasi, siis kassidega see nii kergesti ei läinud – esimesed tõendid kodustatud kassloomadest kuuluvad vaid 10 000 aasta tagusesse aega. Mõni ime siis, et need tegelased on märksa metsikumad. Pealegi mäletavad nad liiga hästi, et neid muistses Egiptuses jumalatena kummardati. 

Kassidel on tarvis turnida, kraapida, kuskil kõrgel istuda ja maailma peale alla vaadata, või siis „urgu“ peitu pugeda. Eriti toakassidel, kes ei saa päris puid ja katuseid mööda kõõluda, oleks kindlasti vaja kas miskit sorti kassi ronimispuud või neid toredaid kassiriiuleid, mida pidi lae alla turnida ja kus saab lebotada ja oma territooriumil silma peal hoida. 

Kogu põhimõte seisneb selles, et luua oma lemmikule tubastes oludes võimalused olla…kass. Mida rohkem neid võimalusi on, seda paremini mõjub see su kassi närvikavale – ja sinu omale nõndasamuti. 

Kuhu ronimispuu võiks püsti panna?

kass magab ronimispuuplatvormi peal
Foto: vladyslava-andriyenko   Unsplash.com

Kassi ronimispuu ehitamine ei ole raketiteadus. Esimese etapina tuleks lihtsalt välja mõelda, et kuhu see üles panna/ehitada. 

 • Kõrgused on kindel teema. Kassid ei roni kõrgele-kõrgele mitte vaid seepärast, et oma inimesel silm peal hoida, vaid ka selleks, et kuskil kogu sellest inimeste maailmast rahu saada ja tukkuda. 
 • Kui su kassil on juba mingi kindel piirkond, kus talle kõõluda ja puhata meeldib, siis see on hea vihje. Üldiselt ei ole see mingi pime nurk, kassid lebotavad päikeseloikudes. 
 • Seega – säti kassi ronimispuu üles kuhugi akna lähedusse, kuhu soojus ja päike ulatuvad. Lisaväärtuseks on võimalus aknast välja vaadata ja rasvatihaste peale hambaid nagistada. 
 • Ära säti ronimispuud kuhugi liiga aktiivsesse piirkonda, kus sa ise ringi müttad – kass tahab rahu, ka sinust, ükskõik kui väga ta sind ka ei armasta. 

Tema Mjäusteedi disainivalikud

kass seisab puuoksal
Foto: guillaume-de-germain   Unsplash.com

Kui lihtne või keeruline on kassi ronimispuu ehitamine, sõltub disainivalikutest. Siinkohal võid arvestada ka oma elamise disainiga. 

Juba valmisehitatud ja ostetavaid ronimispuid on igat sorti. Boonus on see, et neid saab harilikult täiendada kõiksugu lisavidinatega – kraapimispostid, rippuvad mänguasjad jne jne. 

 • Kui su kodu on ka muidu sihuke boho või rustikaalne, siis päris äge lahendus on ronimispuu, mis näebki välja nagu päris puu. 
 • Teine ülistiilne lahendus on erinevate riiulite kombinatsioon, mida pidi kass saab nagu trepist üles-alla turnida ja igal võimalikult kõrgusel lebotada. 
 • Kui suur? Tähendab, kassi seisukohast võttes on see täiesti jabur küsimus, tema jaoks on kogu su elamine niiehknaa üks suur ronimispuu. Pigem vaata, et kui suur sulle ära mahub, kuhu sa selle paigutad – kõrget seinaruumi või lausa kappide kohal olevat ala saab siin kavalalt ära kasutada – võimaldades nii kassile ka ligipääsu kõigile neile asjadele, mis sa seni kõrge kapi otsa tema eest ära peitnud oled. 

Millised materjalid käiku lähevad?

kaks kassi, üks punane ja teine valge, istuvad kassi ronimispuu platvormil

Foto: shubham-sharma   Unsplash.com

Nagu ennist juba lohutada sai, siis kassi ronimispuu ehitamine ei ole raketiteadus. Jagame siinkohal natuke nippe ja nõuandeid materjalide ja tekstuuride teemal. 

 • Päris puit – metsast või rannast leitud jändrikud oksad (jälgi ainult, et puit oleks vastupidav ja kuiv!), huvitavad ehitusmaterjalide poe leiud või ehituse ülejäägid, vineer, isegi paks papp lähevad loosi. 
 • Oluline on see, et kasutatav materjal oleks vastupidav ja ei oleks su kassile ohtlik, ka siis mitte, kui Tema Mjäusteet otsustab selle kallal väheke hambaid teritada. 
 • Kassiriiulite puhul jälgi kindlasti, et ükski pind ei oleks libe. Vanad vaibatükid on hea lahendus, millega muud libedamat materjali katta. Ainult jälgi, et need liiga nõuka-aegselt sünteetilised poleks!
 • Kassid armastavad kraapida, oh üllatust. Et su pehme mööbel natukenegi rohkem ellu jääks, lisa ronimispuu külge palju variante, kus Kass saab küüsi teritada – oksa ümber keritud köis, kobruline pinguletõmmatud riie, mõnus looduslik puit jms. 

Ise tehtud, hästi tehtud, kähku tehtud

Must pikakarvaline kass lebab kassironimispuu pesas
Foto: madalyn-cox-   Unsplash.com

Kuidas näeks välja ühe (või noh, mitme) kassi ronimispuu ehitamine koduste vahenditega ja omaenda roosade näpukestega? 

 • Esiteks võta mootorsaag ühes ja sae oma murdunud õunapuu või metsast leitud langenud mõnusa kujuga kuusk sobivateks juppideks ning lihvi need mõnusalt siledaks. 
 • Lisaks võid alati kasutada kõiksugu muid ägedaid oksi või klotse, vaata kasvõi oma küttematerjali otsa, sealt leiab ka teinekord täiesti geniaalset kraami, mida ei raatsigi ahju panna. 
 • Lõika need oksad, mille peale sa platvormid, karbid vms tahad kinnitada, eriti ühetasaseks. 
 • Kui kinnitamiseks läheb, siis vali korralik raske alus ja kinnita kõik vajalik seina külge eriti tugevalt – sa ei taha ju, et ühel ilusal päeval kukuks sulle kaela kass koos ronimispuuga. 
 • Otsi välja köiejupid ja koredad riidetükid ning keera need erinevate okste ja puutüve ümber. Tüve päris alumine ots ja see känd vms, mille külge sa kogu ülejäänud kupatuse kinnitasid, on samuti ideaalne kraapimispaik. 
 • Pane leboplatvormid paika. Ära kõiki avatuks jäta, kassid armastavad väga ka nn urgu pugeda. Selleks on hea lihtsalt tugevam kast, millel on üks või mitu auku sees, aga kuhu kass saab pugeda nii, et teda näha ei ole. 
 • Kinnita platvormid tugevalt ja turvaliselt ning kata vana vaiba või muidu mittelibeda soojema kattega – need on need osad puust, mida pidi kass kas turnib, või kuhu ta end sisse seab, et parima Egiptuse jumaluse kombel sinu peale ülalt alla vaadata ja suupisteohvreid oodata. 

Kokkuvõtteks – vahet pole, kas sa teed kõik ise, ostad kõik poest (meil on hea valik!) või kombineerid kaht varianti. Mis on oluline, on loomingulisus ja turvalisus. Youtube on täis erinevaid DIY videosid ja näiteks Pinterestist leiab tohutult pildimaterjali koos linkidega, millest inspireeruda. Ja kõike ei pea esimese ropsuga üles panema, kassi ronimispuu on selline hea ehitis, mida saab täiendada, juppe välja vahetada ja üleüldiselt vaadata, mis su kass asjast arvab – sest ronimispuu sa panid ju ikkagi tema jaoks püsti, eksole? Eksole?

Когтеточка для кота Flamingo Scratching Tree, 25 см x 35 см x 43.5 см

Когтеточка для кота Flamingo Scratching Tree, 25 см x 35 см x 43.5 см

22,39 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 22,39 €
Только онлайн
Когтеточка для кота Flamingo 5334780, 78 см x 50 см x 168 см

Когтеточка для кота Flamingo 5334780, 78 см x 50 см x 168 см

114,72 € / шт.
239,00 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 239,00 €
На складе
Когтеточка для кота Flamingo Scratching Tree, 25 см x 35 см x 43.5 см

Когтеточка для кота Flamingo Scratching Tree, 25 см x 35 см x 43.5 см

22,39 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 22,39 €
Только онлайн
Когтеточка для кота Flamingo 5334780, 78 см x 50 см x 168 см

Когтеточка для кота Flamingo 5334780, 78 см x 50 см x 168 см

114,72 € / шт.
239,00 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 239,00 €
На складе