Присоединись к SMART NET! Присоединись

Väike rõdu - suured võimalused 

Foto: Francesca Tosolini/Unsplash.com

Juba kevadine päikesepaiste paneb meie hinge igatsema värsket õhku ja linnulaulu, suvine leitsak aga ajab meid toast välja kohtadesse, kus palavusest pisutki leevendust saaks. Õnneks on enamikel linnakorteritelgi olemas kasvõi väike rõdu, mis oskusliku kasutamise korral kodule palju juurde annab ning pakub võimalust mõnusas nurgakeses hommikukohvi juua või niisama värsket õhku hingata. Rõdu sisustades on hea arvesse võtta mõnda olulist aspekti, nii on ülimalt lihtne luua endale just selline kombinatsioon, mida möödujad kadedusega imetlema jäävad.

Rõdu sisustamist alusta mõõtude võtmisest

Hoolimata sellest, kui suure ruumiga on tegemist, on sisustuse planeerimisel oluline enne tegutsemist korraks maha istuda ja järele mõelda, millist ülesannet ruum täitma hakkab, mida tingimata seal näha soovite ning milline on teie eelarve. Väikese rõdu puhul on ruumi võimaluste maksimaalne ärakasutamine eriti oluline, kuna rõdule paslik mööbel erineb tavalisest ning valedes mõõtmetes ostetud mööblit naljalt niisama tuppa kasutamiseks ei tõsta. 

Seega oleks hea enne mööbli ostmist teha rõdust eskiis, mõõta rõdu üle ning kanda mõõdud joonisele. Sellega on hea mööblit valima minna, ükskõik, kas on tegemist netipoe või füüsilise poega.

Arvestada tuleks ka erinevate takistustega, nt kui rõduuks on keskmisest kitsam ning valitud mööbel ei pruugi sealt läbi mahtuda. Kindlasti sõltub mööbli valik ka sellest, kas rõdu on täiesti lahtine ja vihmale-tuulele avatud või saab seda kehva ilmaga klaaside abil sulgeda. 

Õige mööbel on mugavuse alus

Foto: Nguyen Dang Hoang Nhu/Unsplash.com

Kui olete otsustanud, millist eesmärki teie väike rõdu täitma hakkab, ja ka selle mõõdud võtnud, on aeg asuda mööblit valima. Õnneks on tänapäeval rõdule sobiva aia- ja terrassimööbli valik lai, nii et leidub midagi igale maitse-eelistusele ja vajadusele.

Mööbli valikul on olulisemaid tegureid selle mugavus, mistõttu tasub enne ostmist kindlasti käia kaupluses erinevaid komplekte proovimas. Kui peres on lapsi, peaks mööbel suuruse ja kuju poolest ka neile istuma. Toolide seljatugi peaks pakkuma seljale piisavat toetust, samuti peaksid sobima istme kõrgus ning käetoed. Tähtis on vaadata, et toolid ja laud kõrguse poolest omavahel hästi sobiksid, ebamugav on süüa nii liiga madala kui ka liiga kõrge laua ääres.

Teine oluline aspekt on mööbli funktsionaalsus - kas toole saab ruumi kokkuhoiu mõttes talveks üksteise peale tõsta? On neid võimalik lükata laua alla, et pääseda ligi rõdu nurgas seisvale lillepotile? Sellised esmapilgul tähtsusetuna tunduvad küsimused võivad aja jooksul muutuda tülikaks, kui neid kohe alguses arvesse ei võeta. Väike rõdu ei tundugi nii tilluke, kui ruumi oskuslikult ära kasutada ning valida optimaalses suuruses nutikaid lahendusi pakkuv mööbel.

Tähtis on mõelda ka mööbli materjalile ning hooldusele. Päiksepoolsele rõdule tuleks valida UV-kiirguse kindel materjal, nt puiduimitatsioon, mis suurt hooldust peale niiske seebise käsnaga puhastamise ei vajagi. 
 
Alumiiniumist aiamööblit on kerge puhastada, samuti on selle plussiks materjali kergus. Selline mööbel on vastupidav erinevatele kahjustustele ja määrdumisele, seda on lihtne puhastada ning õues võib seda hoida aastaringselt. 

Ka täispuidust mööbel peab õige hoolduse korral Eesti ilmastikus hästi vastu ja see on kindlasti loodussõbralik valik, kuid selle miinuseks on materjali raskus ning kõrgem hind. 

Plastikust aiamööbel on odavaim valik, kuid siingi leiab mugavaid ning igaühele sobivaid lahendusi. Sellegi puhastamine käib seebivee ja käsna abil lihtsalt.

Ka väike rõdu võib olla sinu linnaaed

Foto: Artur Aleksanian/Unsplash.com

Olenemata rõdu suurusest, võib see olla sinu oma salaaed aasta läbi õitsvate lillede valiku või maitsetaimedega. Ka väike rõdu võib edukalt olla koduks näiteks kurgi- või tomatitaimedele, tuleb neile vaid vajalikud kasvutingimused luua.

Sõltuvalt rõdu suurusest ja ehitusest, samuti ilmakaarest, kuhu suunda rõdu avaneb, saab valida sinna sobivad taimed. Arvestada tuleb ka puude või naabermajadega, mis rõdu päikesepaiste eest varjavad. Vastavalt neile tingimustele saab valida lille-, köögivilja- või maitsetaimede sordid, mida kasvatama hakata. 

Väikesele rõdule sobivad imehästi rõdukastid, mida saab riputada rõdu ääre külge, või siis rippamplid. Mõlemad lahendused hoiavad kokku rõdu nappi põrandapinda, kuid lisavad palju meeleolu, pakkudes silmailu nii pererahvale kui naabritele. Jälgima peab aga, et rõdu ääres vihmale avatud pottides ei tekiks liigniiskust, mis taimed hävitaks. Samuti võib kinnine rõdu muutuda liialt palavaks taimede edukaks kasvuks, seega tuleks taimi soetades arvestada erinevate sortide vajadustega ning mõelda, kas suudate neile sobivad kasvutingimused luua.

Kuidas luua rõdul mõnusat atmosfääri?

Foto: Ed Orozco/Unsplash.com

Eestlased armastavad privaatsust, mida lahtised rõdud sageli ei paku. Kuigi ühest küljest on tore, kui möödujad sinu hoolikalt kujundatud väikest rõdu imetlevad, tahad ilmselt oma hommikukohvi siiski mugavalt pidžaamas ning kammimata juustega nautida, kartmata naabrite uudishimulikke pilke. Seega tasuks rõduklaaside olemasolul kaaluda, kas võiks paigaldada aknakatted, mis soovi korral pisut privaatsust pakuksid. Hästi valitud rulood aitavad võidelda ka liigse kuumuse vastu, peegeldades ja neelates isegi kuni 90% valgusest ja osa soojusest, vältides lõunapoolse rõdu ülekuumenemist suvel. Samuti leidub spetsiaalselt rõdudele mõeldud voldikkardinaid.

Kuigi Eestimaa suveõhtud on valged kuni hiliste öötundideni, võib muudel aastaaegadel olla kasu kaunist ja turvaliselt paigaldatud valgustitest. Poodides on välisvalgustite valik lai ja näiteks üks hoolikalt valitud valguskett võib sinu väikest rõdu kaunistada aastaringselt, särades jõuluajalgi lume taustal väga koduselt. 

Nii nagu ülejäänud kodu kujundamisel, mängivad ka rõdu sisustamisel suurimat rolli siiski igaühe isiklikud eelistused. Väikesed dekoratiivesemed on sageli need, mis jutustavad meile enim selle kodu elanike kohta. Nii loovad rõdugi puhul head atmosfääri näiteks mugavust lisavad soojades toonides toolipadjad, külma eest kaitset pakkuvad pleedid või funktsionaalne ja kaunis riiul kerge suvise lugemisega. 

Ohutus ennekõike

Rõdu kujundamisel ei tohi unustada, et see võib olla ohtlik paik nii väikelastele kui ka lemmikloomadele. Seetõttu tuleb üle kontrollida, kas valitud lahendus on piisavalt turvaline ka siis, kui lapsed või loomad omapäi rõdule sattuma peaksid. 

Ära ei tohi unustada ehitusreegleid või korteriühistu kokkuleppeid, kuna isegi imeilus väike rõdu ei ole väärt seaduse või naabritega pahuksisse sattumist. 

Sisusta enda eelarvest lähtuvalt

Foto: Samantha Gades/Unsplash.com

Väikesele rõdule sobivat mööblit ja sisustuselemente leiab suures valikus erinevas hinnaklassis. Enne poodi minekut on kindlasti vaja paika panna summa, mida töö jaoks kasutada kavatsete, ning sellest eelarvest ka kinni pidada. 
Kui aga eelarve ei võimalda kõike soovitut muretseda, ei pea kutsuva atmosfääri loomine jääma väheste rahaliste võimaluste taha. Alati tasub uurida teiseringiturgu või rakendada oma puutöö-  ja käsitööoskusi. Tänapäeval leidub internetis hulganisti tee-seda-ise videoid, mille abil lihtsate vahenditega igatsetud tulemust saavutada.

Parim paik kodus võib olla rõdu

Suvi on koduomanikele reeglina pisut nokitsemist nõudvate tööde aeg, sest siis on võimalust maha istuda ja unistada. Veel ei ole hilja oma väike rõdu üle vaadata ning kiiresti korda seada, et ülejäänud suvehommikuid värske õhu käes mõnusas päikesepaistes istudes tervitada. Sinu kodu lemmikpaik võib olla rõdu!
Складной стул Mirpol Hili FH630, 95 см x 55 см x 78 - 98 см

Складной стул Mirpol Hili FH630, 95 см x 55 см x 78 - 98 см

46,90 / шт.
Только онлайн
Гамак Amazonas Paradiso AZ-1019900, коричневый, 360 см

Гамак Amazonas Paradiso AZ-1019900, коричневый, 360 см

139,74 € / шт.
190,90 / шт.
Только онлайн
Комплект уличной мебели Keter Corfu, коричневый, 1-4 места

Комплект уличной мебели Keter Corfu, коричневый, 1-4 места

456,00 € / PK
639,00 / PK
Продается PK:
1 PK – 1.0 комплект, 1 комплект – 639,00 €
Только онлайн
SMART LEASING 10
Шезлонг Allibert Jaipur 432693, серый, 187 см x 58 см x 29 см

Шезлонг Allibert Jaipur 432693, серый, 187 см x 58 см x 29 см

169,90 / шт.
Только онлайн
SMART LEASING 10