Присоединись к SMART NET! Присоединись

Aia planeerimine: ideid ja nõuandeid

aia planeerimine
Allikas: Pixabay.com

Aia planeerimine on nagu pusle – kirevatest tükkidest saab kokku terviklik pilt. Puslega võrreldes on siiski üks erinevus – aeda seades ei tule valmis pilt karbikaanel kaasa. Aia planeerimine on põhimõtteliselt siiski väga lihtne – tuleb välja mõelda see, mida tahetakse saavutada ja seejärel see, kuidas seda teha.

Jagame nõuandeid ja ideid, mida võtta arvesse siis, kui ees seisab aia planeerimine. Mõttekohti ja küsimusi on palju, kuid iga vastus viib sammu lähemale oma ideaalsele aiale.

Aed on kui tubaste eluruumide laiendus õue. Meil ei kesta suvised ilmad kaua ja tuleb võtta viimast. Mugav aiamööbel võimaldab luua terrassile või aianurka uue elutoa, kus püüda vajalikku D-vitamiini ja veeta kvaliteetaega lähedastega. Samuti on see praegusel ajal üks võimalusi, kuidas elada turvaliselt sotsiaalset elu.

Nii palju kui on erinevaid inimesi, on ka ettekujutusi ideaalsest aiast. Siiski on mõned soovitused, mis kergendavad selle loomise protsessi. Lühidalt: tuleb üle vaadata see mis on, see mis võiks olla ja see, millised on võimalused. Aga alustame algusest!
aia planeerimine
Allikas: Unsplash.com

Vajaduste ja soovide kaardistamine

Mõelge läbi oma soovid, vajadused ja võimalused. Mis peaks kindlasti olemas olema ja mis mis on tähtis? Lastega peredele on kindlasti vajalik mängunurk. Lillearmastajale aga kirjud õied peenardel. Nädalavahetuse suvitaja jaoks aga mõnusad puhkekohad. Kirglik kokkaja tunneb end kindlasti hästi väliköögis. Iga pott leiab oma kaane ja iga inimene oma aia.

Aia planeerimine on teekond, mille alguspunktid võivad olla väga erinevad. Mõnel juhul on vaja vaid veidi värskendamist, teisel juhul tuleb alata kõike nullist. Ka sõltub kõik aia suurusest – mida rohkem pinda, seda rohkem valikuid. Ruutmeetritest olenemata on ka kõige väiksemas aias võimalus luua enda jaoks mõnus keskkond, mis on täpselt teie nägu.

Planeerimine on imeline maailm, kus saab julgelt koguda inspiratsiooni, teha ajurünnakuid, „varastada” ideid sõprade aedadest ja jalutuskäikudelt. Unistage julgelt, sest kõik on võimalik! Suurepärasteks allikateks on aiandus- ja kodundusajakirjad ning internet. Milline on teie ideaalse aia stiil? Kas kergelt metsik, idamaine, minimalistlik? Kui teate, mis suunas soovite liikuda, on ka edasine planeerimine lihtsam.
aia planeerimine
Allikas: Unsplash.com

Esimesed sammud

Võtke paar päeva ja veetke see aeg oma aias. Vaadake, kuidas liigub päike ja katsetage, kus teil on mugav olla. Päikese liikumine on aia kujunemisel tähtis, sest aitab paika panna selle, kuju teha istumiskohad, mänguplatsid ja milliseid taimi kuhu istutada.

Aia planeerimine ja sellele kulutatud aeg ei ole kunagi raisatud aeg. Vanasõnagi ütleb, et mõõta tuleb üheksa korda ja lõigata üks kord. Korralik eeltöö hoiab kokku aega, tööhulka ja aia läbimõeldus paistab kohe silma. Inimestena otsime alateadlikult harmooniat ja seda aitab saavutada planeerimine.

Teades, mis teie aias kindlasti peaks olemas olema, saab hakata seda paigutama. Kõike saab paberil või arvutis läbi mängida. Looge oma aiast täpses mõõtkavas alus, kuhu märkige üles kõik see, mida te muuta ei saa. Puude asetus, veesilmad, kasvuhoone, maja ja krundi piir ning kõik muu.

Läbipaistvale paberile või arvutis teiseks kihiks saate aga panna selle, mis peaks kuskil asuma. Istumisnurk ja lillepeenrad – paberil on neid palju kergem liigutada kui reaalses elus. Sama kehtib ka jalutusradade puhul. Proovige julgelt mitmeid variante, katsetage ja nii saate aimu sellest, mis vastab kõige paremini teie ootustele.

Taoline läbimäng ja visualiseerimine on kasulikud ka seetõttu, et annavad aimu sellest, palju üht või teist materjali võiks kuluda.
aia planeerimine
Allikas: Unsplash.com

Aia eesmärk

Mõelge ka sellele, mis on plaanitava aia eesmärk. Kas muruplats mugavate istumisnurkadega või hoopiski hobiaiand? Minimaalse hoolduse, värske õhu ja päikesega elutuba? Lilleaed või miniatuurne põld? Üks ei välista teist – leidke enda jaoks sobiv tasakaal. Eesmärk on ju luua ruum, kus tunnete end hästi ja mis vastab teie soovidele-vajadustele.

Tänapäeva aiamööbli valik on lai ja tavamööbliga võrreldes on erisuseks ilmastikukindlus tänu teistele materjalidele. Aiatelgid aitavad vähese dekoreerimisega luua istumisnurga, mille nautimist ei seda ka väike vihm. Lisades maheda LED-valgustuse, mugavad pehmed padjad, väikese veini ja hea seltskonna – nii on meeldiv suveõhtu garanteeritud!

Väga geniaalseks mööbliesemeks on ka kott tool. Leidub tekstiilkattega isendeid, mis sobivad tuppa või terrassile, aga ka kunstnahast kattega toole. Viimased on väga kergelt puhastatavad ja ideaalsed selleks, et vedada neid mööda aeda kas päikeselaiku või varju. Võrreldes diivaniga on need sulgkerged. Need võtavad istuja järgi kuju ja nii saab tunda end kui raamatuid lugev või päevitav kass.

Aia üheks eesmärgiks on pakkuda silmailu. Lillepeenraid paika pannes on paar märksõna, mida arvestada – maastiku mullatüüp ja see, et lilled õitseksid erinevatel aegadel. Nii on hommikukohvi kõrvale pidevalt õielaik, mida imetleda. Peenraid on võimalik ka teatud ulatuses katta multšiga ja nii vajavad need vähem hooldust ehk rohimist.

Aega luues või värskendades mõelge ka murule. See on kui aia taust ja lõuend, kuhu maalida kõik muu. Erinevad sordid pakuvad erinevaid võimalusi. Samuti see, kui tihti muru niita. Viimastel aastatel on palju räägitud liigirikkusest ja selle säilitamisest – see on ka hea „vabandus” mitte nii tihti muru niita.

Ideaalis on aed selline, kus on hea olla ja mis rõõmustab silma ning annab aega puhata. Aia planeerimine on üheaegselt maastiku loomine ja aja ning töömahu plaanimine.
aia planeerimine
Allikas:Pixabay.com

Tomat oma aiast!

Ise kasvatatud tomatid-kurgid ja tšillid maitsevad kordades paremini kui poe omad. Meie laiuskraadil ja kliimas võib vahel ka juunikuus lumi maas olla. Seetõttu on hindamatu väärtusega kasvuhooned. Tänu neile saab ka kõikuvate temperatuuridega taimed kasvama ja saak koristatud. Nii nagu inimeselegi, on ka taimel vaja stabiilsust.

Kasvuhoonete valik on lai ja need erinevad nii suuruse kui ka kasutatavate materjalide poolest. Mida valida, sõltub paljuski teie vajadustest ja huvist. Alles katsetades ja tehes aiapidamises esimesi samme, siis võib soetada ka soodsama lahenduse. Tõsiste plaanide ja juba väljakujunenud soovide osas tasub investeerida korralikku alusraami, vundamenti ja kattesse. Esialgne suurem väljaminek teenib end paari aastaga tagasi.

Pealiskattena võib karkassile seada nii kile, klaasi kui ka spetsiaalse plastikust katte. Need hoiavad sooja ning vajalikku niiskust. Tänapäevastel kasvuhoonetel on mitmeid elu lihtsustavaid asju, nagu näiteks automaatsed katuseluukide avajad, ventilatsioon, valgus või niisutussüsteem. Lisaks kasvuhoonetele on ka pisemaid kasvulavasid, mis sobivad igat sorti taimede eelkasvatamiseks.

Aed ja aia planeerimine on samasugune protsess kui kodu kujundamine, selle värskendamine ja remontimine. Mõnikord piisab väikesest muudatusest, vahel aga on vaja teha suuremaid töid.
aia planeerimine
Allikas: Pexels.com
 
Aeda planeerides tasub mõelda ka n-ö suuremale pildile ehk näiteks sellele, milline on krundi piir ehk sõna otseses mõttes aed. Tihedama asustuse puhul aitab see luua vajalikku privaatsust ning eraldatust teistest. Nii saab luua Päris Oma Koha. Väiksema aia puhul võib see olla ka sein istumisnurgale.

Ka valgus on üks võimalusi, mida enda huvides kasutada. Valgus on üheaegselt praktiline, kuid aitab luua ka atmosfääri. Aiateede raamina võib kasutada pisikesi päikesepatareidel töötavaid valgusteid. Terrassil ja grillinurgas aitavad meeleolu luua valgusketid. Kõrvalhoonete juurde jõudmiseks on praktilised aga näiteks liikumisanduritega lambid.

Aia planeerimine on üheaegselt loominguline ja ratsionaalne tegevus. Mõelge sellele, mida te soovite ja mis on teie jaoks kõige tähtsam. Unistage julgelt ja tehke endale sobivad valikud. Unustage Tammsaare, kes kirjutas, et tuleb teha tööd ja näha vaeva. Teie aed on mõeldud just teile ja teie enda moodi. 

See on lisaruum, kus veeta vaba aega, nautida puhkus, head ilma ja elu. Soovi korral saate tuua enda aianurka killukese Marokot või hoopiski Pariisi kohviku. Ja mis on kõige parem, siis võib neid segada ka ülielusuuruses Tootsi peenraga, kus kasvavad maailma parimad kartulid, herned ja tomatid.
aia planeerimine
Allikas:Unsplash.com

Aia planeerimine on midagi, mida päris iga kevad ette ei võta. Loodetavasti leidsite ideid, nõuandeid ja soovitusi, mida teha siis, kui selle ette võtate. Võimalusi on väga palju ja sobiva lahenduse leiab igaüks. Veidi plaanimist ja mõtlemist ning teie pusletükid saavad üheks pildiks. Täpselt selliseks, milline on teie ideaalne aed.
 
Складной стул Verners, синий/многоцветный, 153 см x 60 см x 80 см

Складной стул Verners, синий/многоцветный, 153 см x 60 см x 80 см

51,90 € / шт.
56,90 / шт.
Только онлайн
Садовый стул Diana, нержавеющей стали, 54 см x 70 см x 95 см

Садовый стул Diana, нержавеющей стали, 54 см x 70 см x 95 см

24,59 € / шт.
25,39 / шт.
Только онлайн
Садовый стул Diana Dolomiti, серый, 75 см x 86 см x 86 см

Садовый стул Diana Dolomiti, серый, 75 см x 86 см x 86 см

22,39 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 22,39 €
Только онлайн
Скамейка Folkland Timber Friiz 127, черный, 125 см x 45 см x 80 см

Скамейка Folkland Timber Friiz 127, черный, 125 см x 45 см x 80 см

85,00 € / шт.
110,90 / шт.
Только онлайн
Скамейка Folkland Timber Friiz Box 130, коричневый, 125 см x 45 см x 44 см

Скамейка Folkland Timber Friiz Box 130, коричневый, 125 см x 45 см x 44 см

70,00 € / шт.
90,90 / шт.
Только онлайн
Складной стул Verners, синий/многоцветный, 153 см x 60 см x 80 см

Складной стул Verners, синий/многоцветный, 153 см x 60 см x 80 см

51,90 € / шт.
56,90 / шт.
Только онлайн
Садовый стул Diana, нержавеющей стали, 54 см x 70 см x 95 см

Садовый стул Diana, нержавеющей стали, 54 см x 70 см x 95 см

24,59 € / шт.
25,39 / шт.
Только онлайн
Садовый стул Diana Dolomiti, серый, 75 см x 86 см x 86 см

Садовый стул Diana Dolomiti, серый, 75 см x 86 см x 86 см

22,39 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 22,39 €
Только онлайн