Присоединись к SMART NET! Присоединись

Kuidas valgustada aeda?

Välisvalgustus muudab Sinu aia hubaseks ning loob ka turvalisema kodutunde. Õige valgustus rõhutab Sinu koduaia ilu ning muudab selle veelgi kaunimaks.

Millised valgustid on moes ja kuidas neid paigaldada? Vastused nendele ja paljudele teistele küsimustele leiad alljärgnevast artiklist!  

Aia valgustamine

Aia valgustamiseks on palju võimalusi. Siit leiad mõned ideed kuidas valgustada lilli, puid ja põõsaid:
 • Prožektorid. Oluline oskus on luua valguse ja varju efekte. Prožektorid sobivad aias eelkõige puude ja põõsaste väljatoomiseks. Näiteks suuna valgusti  puuvõrale või okstele ning tulemuseks on kunstiline varjude mäng aias. Prožektorite valimisel soovitame tähelepanu pöörata valgustatavale pinnale ja lambipirni võimsusele. Kindlasti peaks prožektor olema ka niiskuskindel.  
 • Kohtvalgustid. Sobivad nii suuremate kui ka väiksemate taimede valgustamiseks. Valgusti on tihti süvendatav ning see paigutatakse taimede alla.  Selline valgusti toob suurepäraselt välja taime ilu ja erilisuse. 
 • Valgusribad. See universaalne ja eriti hubane valgusti kaunistab nii puid, põõsaid kui ka lillepeenraid ja terrassi. Selle valgustiga saad katta näiteks puuoksad, ääristada peenraid või terrassi ning tulemuseks on uskumatult kaunis vaatepilt! 
 • Solarid. Need maa sisse torgatavad valgustid on kõige enam kasutatavad aia teede ääres. Solari võite aga torgata ka näiteks mõnda suuremasse lillepotti või peenrasse. Taime keskel asetsev valgusti loob kaunid varjud ning huvitavama valgustuslahenduse. Seen valgusteid on ka kõige lihtsam ja mugavam kasutada kuna paigaldamine ei nõua lisavaeva ega teadmisi. 

Aiatee valgustamine

Aiateed ääristaval valgustusel on nii aia ilu rõhutav kui praktiline roll:
 • Süvisvalgustid. Suhteliselt populaarne on aia teid valgustada süvisvalgustitega rõhutades nii nende sirget või lainelist kuju ja juhatades pimedas teed. Viimastel aastatel on populaarsust koguma hakanud ka vilkuva efektiga süvisvalgustid, mis tekitavad mängulisust ning loovad hoopis huvitavama keskkonna.
 • Solarid. Need maase torgatavad valgustid on soodsad ja mugavad ning nende asukohta on võimalik igal ajal lihtsasti muuta. Üldiselt on ka solarite toiteallikaks päikesepatareid mistõttu ei nõua see valgusti lisakulutusi elektrile või patareidele. Arvestada tuleks aga sellega, et solarid ei anna palju valgust. 
 • Tõrvik. See on pigem ühekordne ning ajutine viis aiateede valgustamiseks, kuid tõenäoliselt loob see kõige hubasema meeleolu.  Tõrvikud annavad nii soojust kui ka õrna valgust, mistõttu sobivad need kasutamiseks näiteks aiapidudel.
 • Laternad. Need ajaloolised valgustid, mida võib tänapäeval poodidest leida moodsa LED-valgustitega sobivad hästi ka teeradade valgustamiseks. Latern loob hubase ning maalähedase meeleolu.

Lehtlate valgustamine

 • Valgusribad. Kinnitage neid näiteks lehtla katusele või päikesevarjule, tõmmake neid hoonest lähimate puudeni, aiani või mässige see ümber lehtla kõrval kasvavatele taimedele.
 • Laelambid. Lehtlates võib ka kasutada erineviad ja huvitavaid rippuvaid laelampe, mis lisavad sinna mõnusat atmosfääri!
 • Põrandavalgustid. Kui Teie hoovis on terrass, millele on rajatud puhkeala, on veel üheks võimalikuks lahenduseks põrandalambid, mis näevad välimööbli kõrval suurepärased välja ja annavad piisavalt valgust nii suhtlemiseks kui ka söömiseks. Lampi valides tasub jälgida, kas tegemist on suunatud või hajutatud valgusega lambiga. Samuti soovitame soetada lauavalgustid, mida saate panna mitte ainult lauale, vaid ka maha. Need annavad rohkem suunatud valgust, mis on eriti hubane. 
 • Seinavalgustid. Neid valgusteid võib riputada maja või lehtla seintele ja suunata puhkealale või valgustada seina, andes vaid minimaalse valguskoguse.  See on suurepärane valgusallikas, kuid ainukeseks ebamugavuseks on see, et paigaldades välisseina külge tuleb kahjustada maja fassaadi.
 • LED- valgusribad. Eriti lihtsalt kasutatav, kuid  meeldivat valgust andev. LED- valgusribad saate kleepida nii mööblile kui ka lauale, lehtla seintele või isegi päikesevarju metallosadele. Peale selle kasutab see LED valgusti eriti vähe elektrienergiat ning sellest tulev valgus võib olla nii õrn kui ka intensiivne.  
 • Küünlad. See on klassikaline valgustusviis neile, kes hindavad naturaalsust.  Loomulikult on küünlavalgus ajutine valgustuslahendus, kuid ka siin võib leida lahendusi: pikemaajalise efekti loomiseks võite kasutada küünlalaternaid või eriti suuri küünlaid. See valgustuslahendus võib anda ka lisakasu – lõhnavad küünlad levitavad meeldivat aroomi ning spetsiaalsed sääski tõrjuvad küünlad aitavad vabaneda soovimatutest putukatest. 
 
Loodame, et esitatud ideed ja valgustusviisid aitavad Teil kergemini otsustada, kuidas kaunistada aia ümbrust ja muuta see hubasemaks ning millised aiavalgustid endale valida! 
Светильник Domoletti DH022-450, 23Вт, E27, IP44, нержавеющей стали, 12.7 см x 45 см

Светильник Domoletti DH022-450, 23Вт, E27, IP44, нержавеющей стали, 12.7 см x 45 см

16,90 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 16,90 €
Зелёная цена
Светильник Okko TH007J-S, 0.06Вт, IP44, серебристый

Светильник Okko TH007J-S, 0.06Вт, IP44, серебристый

1,90 € / шт.
4,50 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 4,50 €
Светильник Kobi Quazar, 20Вт, GU10, IP44, серый, 9.8 см x 9.3 см

Светильник Kobi Quazar, 20Вт, GU10, IP44, серый, 9.8 см x 9.3 см

22,99 € / шт.
43,90 / шт.
Только онлайн
Светильник Kobi Quazar, 20Вт, GU10, IP44, серый, 9.8 см x 9.3 см

Светильник Kobi Quazar, 20Вт, GU10, IP44, серый, 9.8 см x 9.3 см

22,99 € / шт.
43,90 / шт.
Только онлайн