Присоединись к SMART NET! Присоединись

Mida kinkida teismelisele – ja mida pigem mitte?

Foto: karsten-winegeart   Unsplash.com
 
Teismelised lapsed ja neile kingituste tegemine on üks peadmurdev kombinatsioon. Kingitused lastele neile enam päris loosi ei lähe, samas võiks aga anda ka säärases vanuses tegelastele võimaluse ja vabaduse laps olla. 14-aastaselt nukkude või legodega mängimine on täiesti OK. 
 
(Ausalt öeldes, täiskasvanuna mängimine on ka täiesti OK, aga miskipärast kipub ühiskond meile pidevalt nina alla kirjutama, et kui vanus kukub, siis peaks korraga surmtõsiseks hakkama ja kõik lapsepõlve süütud muretud mängud komposti saatma). 
 
Seega võib olla päris keeruline välja nuputada, et mida kinkida teismelisele, eriti kui see pole alati su enda teismeline, keda sa loodetavasti tunned nii hästi, et nõu pole vaja (ehkki, ega teismelised kipuvad meile kinnitama küll, et me ei tea neist mõhkugi!) Aga kõiksugu toredad väiksemad sugulased, parimate sõprade põnnid jne… 
 
Mida peaks teismelisele tegelasele kingitust tehes silmas pidama: 
 • Mis huvid su sihikul oleval teismelisel on? Tead sa neist midagi? 
 • Et kingitusest miskit kasu oleks. Meelelahutus on muidugi ka kasu, aga teismeeas kipuvad praktilised kingid suuremat kaalu saama. 
 • Vanusegruppi, siiski-siiski, sest vähemalt väliselt meeldib teismelistele üldiselt täiskasvanum olla. 
 • Ja oluline: ära mine lihtsa vastupanu ja stereotüüpide teed. Kõik teismelised tüdrukud ei meigi end. Kõik teismelised poisid ei ole ninapidi arvutimängudes või spordis. Teismelised on noored inimesed, neil on igasugu huvisid ja soove. Võta neid kui indiviide, nii on palju lihtsam! 

Mida kinkida teismelisele vanuses 12-14 aastat

Foto: claudia-rancourt   Unsplash.com
 
See on siis see noorem teismeiga, ja osaliselt mahuvad siia alla ka juba 10-aastased tegelased, eks kõik oleneb, kui kiiresti keegi areneb, aga ega kiiret kuhugi ole. 
 
Et siis mida kinkida teismelisele, kes on sihukest nooremat sorti? 
 • Kui sa tead, et laps (vabandused selle sõna pärast nüüd kõigi päris-teismeliste ees) fännab tõsiselt mõnd sarja/näitlejat/bändi/ või ka lihtsalt stiili (olgu see siis punk, gooti, anime vms), siis fänninänn on väga kihvt kingitus! 
 • Magamiskott kõigiks lähemateks ja kaugemateks seiklusteks. Ja ka kodus on tegelikult äge magamiskoti sees magada, see on nagu soe kookon, kuhu maailma eest varju pugeda. 
 • Erinevad lauamängud, mida saab mängida perega või sõpradega või ka täiesti üksi, paljudel mängudel on väga head soloplay lisad. Seltskonnaga mängimiseks aga võib alustada sellistest vahvatest mängudest nagu Exploding Kittens, Munchkin tema eri versioonides või näiteks imearmsate pandadega Takenoko. 
 • Kui tundub, et teismelisel on fotohuvi suurem kui vaid nutitelefoniga klõpsimine (mitte et ka nendega ei võiks vägagi proffe pilte teha), siis näiteks kompaktkaamera või selline lahe vintage kiirpildikaamera on ülimalt vinge kingitus. 
 • Mõnusad just teismelistele või tundlikule nahale mõeldud nahahooldustooted, millega saab omas koduski minispaa püsti panna, on samuti heaks kingituseks, ja mitte ainult tüdrukutele, eksole onju? 

Mida kinkida teismelisele vanuses 15-17 aastat

Foto: rick-j-brown   Unsplash.com
 
Mida kinkida teismelisele, kes on juba peaaegu täiskasvanu (vähemasti enda ja sageli ka ühiskonna arust)? 
 • Esiteks sõltub kõik muidugi kingi saajast endast, nagu ka artikli alguses juttu oli. Mis on tema huvid-hobid, millest ta unistab? See on ka juba säärane vanus, kus kõiksugu kinkekaardid ja poekrediidid on väga teretulnud. 
 • Raamatukoi olemine pole häbiasi, nii et kingi oma sõpradele raamatukoidele uusi häid raamatuid (ikka sellest vallast, mis neile huvi pakub) või raamatupoe kinkekaarte. Lugemislambid, ägedad järjehoidjad ja e-raamatud lähevad ka õkva loosi! 
 • Kui tead, et Eestisse on oodata mõnd ägedat esinejat, kelle plakatid su teismelise tuba katavad, siis kinkepileti peale hüppab ta ilmselt lakke (või sulle kaela). 
 • Väike seiklus, matk või reis. Ei, see ei pea alati olema välismaa. Hiiumaal olete käinud? Aga Võrumaal uues seikluspargis? Meenikunno rabas päikesetõusu imetlemas? Matkavarustus on ka alati vajalik. 
 • Mõnusad kehahoolduskomplektid KÕIGILE teismelistele, soost olenemata. Meik meigiks, aga oma keha, nägu ja juukseid võiksid regulaarselt küll kõik poputada. Kes saunas käia armastab, siis sinna on ka igasugu ägedat kraami saadaval. 
 • Ehted, kasvõi lihtne ripats, mida võib kinnitada kaela või hoopis käe-jala ümber, on head ja isikupärased kingitused – kas siis midagi väga teismelise enda stiili, või miskit, mis talle sind meelde tuletab (hoia ainult enamvähem stiili, su teismeline karvane ei pane endale mingit kpop blingi külge, olgu see ükskõik kui äge).
 • Miskit ägedat tema tuppa, olgu see kasvõi uus äge poster lemmikartistiga, uus raamaturiiul või väike stiilne öölamp. 

Rahakotisõbralikud kingi-ideed

Foto: amr-taha   Unsplash.com
 
Kui eelnevad ideed sellest, mida kinkida teismelisele, kippusid aeg-ajalt päris mahukad olema ja nõuaksid paksemat rahakotti või kamba peale kinkimist, siis üritame siia heita mingi hulga soodsamaid ideid, mis seejuures ei mineta oma praktilisust ja ägedust: 
 • Telefoniümbris/kaaned. Lihtne, soodne, ja valik on lõpmatu. (Ainult sa pead teadma täpselt telefoni mudelit)
 • Märkmeraamat-organisaator. Või siis mõni neist ägedatest „tee iga päev X asja“ craftbook’idest. 
 • Narmendava rüperaali või iPadi ümbrise asemel võiks olla üks uus ja korralik. 
 • Soe pleed või hoopis kirev rannarätik.
 • Värviraamatud
 • Glitterpliiatsid, vesivärvipliiatsid, washiteibid ja igasugu muud lahedad kunsti ja käsitöövahendid. 
 • Pisike laua- või kaardimäng, näiteks reisiversioonis või lisa mõnele olemasolevale lauamängule. 

Mida ei tasu kinkida – ei teismelisele (ega ka kellelegi teisele)

Foto: erwan-hesry   Unsplash.com
 
Kui seni oli juttu kõigest sellest, mida kinkida teismelisele, siis nüüd paneme püsti mõned keelumärgid, või vähemasti hoiatuslindid. Ja teismeliste kõrval kehtivad need tegelikult kõigi kohta. 
Ära kingi: 
 • kingi. Ega riideid. Isegi kui sa enda arust mingit suurust tead, siis see ei pruugi kehtida, ja kõik need ülejäänud mõõdud, rääkimata stiilist jms. Kui väga sinnakanti kisub, vali pigem mõni aksessuaar nagu sall, või kingi kinkekaart. 
 • Mingit pisikest Hiina vms jõuluvidinat lihtsalt seepärast, et midagi kinkida. 
 • Mingit spetsiifilise hobi või huvi alla kuuluvat kraami, kui sa just sada protsenti kindel pole, et see täppe läheb. Ja päris kindlasti ära kingi (eriti teismelisele) midagi selle mõttega, et „äkki teda siis hakkab huvitama“. Võibolla et hakkabki, aga seljuhul rääkige enne läbi ja leppige kokku, vastasel juhul mõjub selline kingitus lihtsalt päheistumisena. 
 • Ära kunagi kingi kellelegi midagi seepärast et „aga kõigile tüdrukutele ju…“, „aga kõigile meestele ju…“, „aga kõigile emadele ju…“. Aasta 2024 on kohe käes, aeg soostereotüübid rakettide asemel õhku lasta! 
Et mitte kõigi nende „ära’dega“ lõpetadagi, soovime teile lihtsalt lähedust, ühesolemist, aga ka kvaliteeteaega iseendaga, kassi-koera-meriseaga ja pingeväheseid vaikseid pühasid (ning võibolla veidi vähem lund…)
 
Ilusaid pühi kõigile!!!
Конструктор LEGO Architecture Нью-Йорк 21028, 598 шт.

Конструктор LEGO Architecture Нью-Йорк 21028, 598 шт.

46,09 € / шт.
72,90 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 72,90 €
Только онлайн
Настольная игра Brain Games Exploding Kittens, EN

Настольная игра Brain Games Exploding Kittens, EN

22,09 € / шт.
28,29 / шт.
Только онлайн
Kарты Spilbræt Cards Against Humanity Nerd Bundle, EN

Kарты Spilbræt Cards Against Humanity Nerd Bundle, EN

36,39 € / шт.
60,90 / шт.
Только онлайн
Набор для мужчин Clarins Men Energizing, 110 мл

Набор для мужчин Clarins Men Energizing, 110 мл

47,90 € / шт.
56,90 / шт.
Только онлайн