Присоединись к SMART NET! Присоединись

Tegevused lastele õues: 10 ideed!

1-tegevused-lastele
Allikas: Pam Simon, Pixabay.com

Õues viibimine on alati olnud tähtis, sest värske õhk ja liikumine teevad inimesele head igas vanuses. Eriti tähtis on õues olek aga praegusel ajal, mil toas viibimist ja ekraanide ees olemist on olnud palju.
Mõeldes sellele, millised on ideaalsed tegevused lastele, siis võiksid need olla üheaegselt lõbusad, mängulised ja arendavad. Väikese inimese elus on mäng väga tähtsal kohal ja seda saab heas mõttes ära kasutada.

Kevade saabudes ja ilmade paranedes on pinnal küsimus – millist ajaviidet pakkuda lastele ja kuidas neid õue meelitada? Pakume omalt poolt välja 10 ideed, millised võiksid olla tegevused lastele just värskes õhus ja õues.

1. Aarete jahtimine

Üheks mõnusaks tegevuseks on aarete jahtimine. See pakub otsimisrõõmu ja arendab kaardi lugemise oskust. Oma aeda on võimalik peita näiteks erinevaid mänguasju või teha aaretejahi eesmärgiks üles leida ühe suurema mänguasja osad.

Seda mängu saab mängida ka hoopiski vihjete abil. Alguspunktis saab esimese vihje, mis viib järgmisesse kohta. Igas punktis saab uue vihje ja suuna edasi liikumiseks.

2. Rattad alla!

Ratastega saab sujuvalt liikuma nii lapsed kui ka täiskasvanud. Olgu selleks siis rulluisud, jalgratas või hoopiski rula. Vahvale moodusele liikuda lisandub ka sportlik moment ja keha saab vajaliku koormuse.

Rulluiskudel ja rulal on mitmeid plusse. Need aitavad arendada tasakaalu ning kui otse sõitmine ja püsti püsimine on selged, siis saab ette võtta erinevaid trikke ja end sel moel arendada.

Kindlasti mäletavad kõik vanemad ka oma lapsepõlvest, et jalgratas tegi elu palju mõnusamaks. Nii sai jõutud sõprade juurde ja ka maailma avastada, sest pikki vahemaid sai läbida kiiresti.
2-tegevused-lastele
Allikas: Alexander Belayev, Pixabay.com

3. Veemängud ja ujumine

Lastele meeldib olla vees ja sellega mängida. Randa minnes saab ühes haarata näiteks loomakujulise ujumismadratsi. Vanemad saavad rahulikult päevitada ja laste jaoks möödub pikk rannapäev kiiresti.

Pisema basseini saab üles seada ka oma tagaaeda. Nii saab veemõnusid nautida koduhoovist lahkumata. Kuumal suvepäeval pakuvad jahutust aga veepüstolid ja -pommid ning ei pea muretsema märja põranda pärast.

4. Lugemine

Kui väljas on ilus ilm, siis on lausa patt toas olla. Vahel aga vajavad koomiksid või kohustuslikuks kippuv kirjandus siiski lugemist. Õues olev vabas vormis puhkenurk võib nakatada lugemispisikusse iga lapse.

Aeda või rõdule on võimalik üles seada võrkkiik või hoopis aiakiik. Nii on kasulik ühendatud meeldivaga ehk lisaks vaimutoidule saab kätte ka doosi D-vitamiini.

5. Hüppamine

Lihtsaks võimaluseks ja vahendiks on hüppenöör, kuid palju põnevam on hoopiski batuut. Sellel hüpates on kasutusel kogu keha lihased ja juba lühike hüppamissessioon on võrdne korraliku jõutrenniga.

Batuute on müügil erinevates suurustes ja enda jaoks sobiva leiab igaüks. Samuti on võrkseintega mudeleid, mis teevad selle tegevuse palju turvalisemaks.
3-tegevused-lastele
Allikas: Karolina Grabowska, Pexels.com

6. Erinevad pallimängud

Igas kodus peaks olema vähemalt üks pall. Palliga saab mängida nii üksi kui ka sõpradega koos. Võib öelda, et see on üks maailma parimaid leiutisi ja hoidnud lapsi tegevuses aegade algusest.

7. Täpsusmängud

Mängulised tegevused lastele aitavad neil märkamatult arendada erinevaid oskusi. Täpsust aitavad arendada näiteks klassikaline noolemäng või hoopis Soomest pärit viskemäng Mölkky.

Pidevalt mängides ja harjutades hakkavad nooled aina rohkem tabama keskpunkti ning viskepulk täpsemalt lendama. Punkte lugedes, liites ja lahutades areneb ka arvutamisoskus. Samuti on olemas hasarti tekitav võistlusmoment.

8. Matkamine ja telkimine

Matkamine aitab avastada kodukanti ja looduskauneid kohti. Suurema lapse saab juba iseseisvalt paaritunnisele tiirule saata. Väiksematega saab harjutusringe teha aias või koduümbruses koos jalutades.

Ka telkimiseks ei pea koduaiast kaugemale minna. Nii saab turvalises keskkonnas harjutada pikemateks reisideks juba päris loodusesse. Lisaks on telk hea varjualune ka vihmasabina ajal.
4-tegevused-lastele
Allikas: Tatiana Syrikova, Pexels.com
 
Tegevused lastele vajavad eelkõige fantaasiat ja nii võib ette võtta hoopiski „telkimise”. Paarist voodilinast, tekist ja pesunöörist võib saada printsessiloss, piraadikoobas või midagi kolmandat. Lastele on tegevust nii selle üles seadmisel kui ka seal mängides.

9. Kodused aiatööd

Kevadega kaasnevad erinevad aiatööd ja sealjuures ei tasu unustada ka lapsi. Miks mitte anda neile kätte väike kühvel ja lasta neil samuti maad kaevata? Või hoopiski oksi koguda – mitu oksa leiab maast näiteks 10 minuti jooksul?

Tänu mängulisele lähenemisele jääb lapsesse positiivne tunne ja ühtlasi saavad selgeks kodused tööd. Pikemaid plaane tehes võib aianurka või rõdule eraldada ka n-ö Tootsi peenra, kus laps saab terve suve jooksul vaadata oma külvatud seemnete-taimede kasvamist.

10. Joonistamine

Joonistamine on loominguline tegevus ja joonistus ei pea olema ainult paberil. Lõuendiks võib muutuda terve õu ja majaümbrus!

Kriidiga saab joonistada asfaldile või kividele, teha nii suuri joonistusi kui ka keksuruute. Lisaks kriidile saab joonistada ka hoopiski veega. Suur pintsel ja ämber vett aitavad teha päikese käes kuivavaid pilte, mis ei riku ei majaseina ega maastikku.
5-tegevused-lastele
Allikas: Gianni Crestani, Pixabay.com

Siin nimetatud tegevused lastele on vaid väike alguspunkt, millest edasi minna. Loodetavasti leidsite ideid, mis sütitavad nii teid kui ka teie lapsi. Meeldivat õues olemist!

Батут, 244 см, с защитной сеткой

Батут, 244 см, с защитной сеткой

100,44 € / шт.
169,00 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 169,00 €
На складе
Батут, 305 см, с защитной сеткой, с лестницей

Батут, 305 см, с защитной сеткой, с лестницей

159,00 € / PK
389,00 / PK
Продается PK:
1 PK – 1.0 комплект, 1 комплект – 389,00 €
SMART LEASING 10
Защитная сетка, 305 см

Защитная сетка, 305 см

19,89 € / шт.
77,99 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 77,99 €
На складе
Батут, 244 см, с защитной сеткой

Батут, 244 см, с защитной сеткой

100,44 € / шт.
169,00 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 169,00 €
На складе
Батут, 305 см, с защитной сеткой, с лестницей

Батут, 305 см, с защитной сеткой, с лестницей

159,00 € / PK
389,00 / PK
Продается PK:
1 PK – 1.0 комплект, 1 комплект – 389,00 €
SMART LEASING 10
Защитная сетка, 305 см

Защитная сетка, 305 см

19,89 € / шт.
77,99 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 77,99 €
На складе