Присоединись к SMART NET! Присоединись

Vannitoa remont - kulutus, mis tasub end ära

vannitoa remont (5)
Foto: Pexels.com

Vanemates elamutes ja korterites vajavad just nimelt vannitoad kõige rohkem kaasajastamist. Vannitoa remont on aga üsna ajamahukas ettevõtmine, rääkimata sellest, et ilmselt on tegu kõige kallima ruumiga, mida ehitada või remontida.  Ükskord tuleb aga vannitoa remont ette võtta. Millest alustada? Milliseid töid on vaja teha? Siit saab põhjaliku ülevaate, mis on ees ootamas.

Remondi planeerimine

Enne, kui lammutamiseks läheb, tuleb vannitoa remont samm-sammult läbi mõelda. Nii väldid kiirustamisest ja teadmatusest tekkivaid vigu. Üsna palju oleneb ruumi suurusest. Väiksema ruumi puhul tuleb remont veidi odavam, kuid kujundamine on tunduvalt keerulisem. Kuid isegi pisikese ruumi puhul võtavad tööd aega. Arvestada tasuks kindlasti paari nädalaga. Kiirustamine ei tasu end ära, mõistlik on lasta kasutatavatel segudel rahulikult kuivada. Ootamine võib olla tüütu ning ebamugav, kuid tulemus on kindlasti seda väärt. Kuna vannitoa remont võtab aega, aga tegu on tihti kasutatava ruumiga, tuleks mõelda, kuidas lahendada remondi ajaks vannitoa ja wc kasutamine. 

Ruumi suurust arvestades tuleks ka mõelda kujunduse ja sisustuse peale. Kuhu paigutada uus wc pott, kuhu kraanikauss, kas ruumi tuleb vann, dušš või hoopis mõlemad ning milliseid uusi põnevaid lahendusi soovid oma uude vannituppa. Veetorusid, kanalisatsiooni ja kaableid on võimalik ümber tõsta, seega asjad ei pea olema paigutatud samamoodi nagu enne. Kui tegu on korteriga, võib ventilatsiooni liigutamisega keerulisem olla.

Väikestes korterites on tihti wc ja vannituba eraldi. Kui vannitoa remont juba käsil on, soovivad paljud wc ja vannitoa üheks liita, et tekiks rohkem ruumi. Pealtnäha vajab see vaid seina maha lammutamist, kuid tegelikult on tegu veidi keerulisema ettevõtmisega, mida ise on raske teha, aga millega kogenud ehitajad kindlasti hakkama saavad. Mõnikord on selleks isegi korteriühistu luba vaja. 

Kasulik on teha paberi peale või arvutisse plaan. Nii saad kindel olla, et sinu soovitud vann kindlasti uude vannituppa mahub või et kitsas ruumis wc pott kohe uksest sisse astudes jalgu ei jää. Paigutuse ja sisustuse planeerimisel on väga oluline osa! 
vannitoa remont (4)
Foto:  Pexels.com

Põhjalik vannitoa remont on enamasti selline asi, mida ise on keeruline teha. Kerge värskendus on lihtne ja ilmselt kätte võtmisel jõukohane enamusele, kuid korralik remont vajab ikkagi professionaalseid abikäsi. Küsi firmadel erinevaid hinnapakkumisi. Mõtle ka sellele, kas soovid kogu sisustuse ise  ehituspoodidest osta või jätad ka selle ehitusfirma hooleks. Kindlasti ei tasu haarata kõige odavamat pakkumist - odava töö parandamine võib hiljem minna topelt kalliks. 

Millised tööd ees ootavad?

Kõigepealt tuleb ruum tühjaks saada. Selleks peab olemasolevad plaadid või krohvi eemaldama, põranda üles võtma, santehnika ja torud demonteerima. Kui soovid väikeses korteris vannituba ja wc ühendada, tähendab see ka vaheseina maha lõhkumist. Kogu töö on väga tolmurikas ning soovituslik on osta selleks eraldi tööriided. Mõningad lammutustööd saab ka ise teha, kuid näiteks toru - ja elektritööd peaks kindlasti jätma spetsialistile. 

Kui vannituba on paljaks kistud, tuleb ruum taas üles ehitada. Tööd alusta põrandast. Tõenäoliselt vajavad kanalisatsioonitorud kaasajastamist ning vajadusel ümberpaigutamist, kui soovid santehnika asukohta vahetada. Tegu on kõige tähtsama osaga remondist, kuna hiljem muutmiseks peab jälle kõik üles võtma. Seega ole kindel, kuhu tuleb pesemisnurk, kraanikauss, drenaaž ja võib-olla isegi pesumasin. Kui soov oli paigaldada põrandaküte, siis tuleb ruum siledaks valada. Põrandakütte lahendusi on erinevaid, vali enda jaoks sobiv. Enam levinud on elektripõrandaküte. Viimane kiht põrandal tuleb valada väga sirge, et plaatimine oleks lihtne või väikese kaldega, kui on ette nähtud drenaaž. 
vannitoa remont
Foto: Pexels.com

Enne seinte kinni panemist on vaja vedada elekter. Selleks tuleb kindlasti kutsuda spetsialist, kuna vannitubade elektril on omad eripärad. Pistikutel peavad olema niiskuskindluse märgistused, ei tohi olla märgade tsoonide lähedal ja palju muud. Elektrik veab sinu soovitud kohta juhtmed. Seega mõtle siinkohal läbi valgustuse lahendused - kas soovid lakke pinnapealseid lampe, midagi rippuvat või jäävad valgustid hoopis seinale. Tavaliselt on vannitoas elektripistikuid vähe vaja, kõige enam kasutust leiavad need peeglite ja peeglikapi juures. Selle sammu juures tuleks ka läbi mõelda, kas soovid, et ventilatsioon hakkaks tööle koos tulede sisse lülitamisega või jääb ventilatsiooni jaoks eraldi lülitil. Kui on paigaldatud põrandaküte, siis elektrik sätib paika ka termostaadi.

Kui uus kanalisatsioon on paigas ning põrand kuivanud, võiks järgmisena ette võtta seinad ja lae. Ka siin tuleks veetorud kaasajastada ja vajadusel uude kohta vedada. Seinad vajavad tavaliselt sirgeks ajamist, mille jaoks on hea vahend kipsplaat. Kindlasti ei sobi vannituppa aga tavaline kipsplaat. Niisketesse ruumidesse tuleb valida niiskuskindel kips. Ka OSB plaat on hea valik.  Kui vannitoal on mõni välissein või asub maja nurgas, tasuks need seinad ka soojustada. Lagi tuleks valida samuti niiskuskindel. Vannitubades on enim levinud ripplagi, aga võib valida ka puitlae. Kindlasti peab ventilatsiooni lähedal olema teenindusluuk, kuhu vajadusel torudele ligi pääseb. 
vannitoa remont (3)
Foto: Pexels.com

Seinad ja põrand tuleb enne plaatimist kindlasti üle teha hüdroisolatsiooniga. See on spetsiaalne vahend, mis ennetab hallituse teket ning muudab pinnad niiskuskindlaks. See töö on enamasti kohane ka iseremontijale. Hüdroisolatsioon tuleb kanda peale vastavalt juhisele. Kindlasti pööra erilist tähelepanu pindadele, mis hakkavad otse veega kokku puutuma.

Kui vannitoa remont on jõudnud plaatimise juurde, on suurem töö juba selja taga. Plaatide valik on poodides väga suur ja mitmekesine. Üldjuhul soovitatakse väikesed vannitoad hoida heledatena ning lisada värvi vaid aksessuaaridega. Kuid kogu kujundus - plaatide värv, suurus, kuju - on iga inimese enda maitse. Peab arvestama, et erikujulisi plaate paigaldatakse kauem ning nende paigalduse hind võib olla kõrgem. Plaatidel peab kindlasti eristama, millised sobivad põrandale ja millised seintele. Nii mõnedki soovivad tänapäeval kasutada plaatide asemel  puitlahendusi. Selleks tuleb puitseinad üle töödelda vastavate ainetega, mis tekitavad vetthülgava ja niiskuskindla kihi. Samas on olemas ka puitimitatsiooniga vannitoaplaate. 
vannitoa remont (2)
Foto: Pexels.com 

Sisustamine

Kui plaadid on paigas, kõik on ilusti kuivanud, võib minna mõne jaoks ehk kõige keerulisema osani - kuidas uus vannituba sisustada? On olemas väga stiilseid lahendusi, mis hoiavad ruumi kokku või loovad värskesse vannituppa efektse väljanägemise. Sisustuse peale tuleks muidu mõelda planeerimise etapis. Kõige parem on enne remonti või remondi  käigus kõik santehnika välja valida ning teha remont neid arvestades. Vanni, dušši wc poti ja ja kraanikausi paigaldamine nõuab teadmisi ning ise üritades võib kalli asja ära lõhkuda või vigastada uut pinda. Näiteks tuleb põranda olla puurimisega ettevaatlik, kui on paigaldatud põrandaküttekaabel. 

Santehnika tuleb sobitada ka vannitoamööbliga. Kapid ja riiulid paigaldatakse kõige viimasena. Üldiselt on tasapind kõige vajalikum kraanikausi juures, kus on vaja alati üht-teist toetada. Ka pesemisnurga juures kulub ära mõni kapp või riiul. Võib paigaldada ka riiuleid, kuhu panna dekoratiivelement, korvi musta pesu jaoks ja palju muud. Kui endal saavad mõtted otsa, on alati võimalik palgata sisekujundaja või otsida inspiratsiooni internetist. 
vannitoa remont
Foto: Pexels.com

Hind

Ei ole saladus, et vannitoa remont on kallis. Umbes poole hinnast moodustavad uued asjad - sanitaartehnika ja mööbel. Teine pool on töövahendid ja tööraha. Vannitoa remont on koht, kus on raske kuskilt kokku hoida, kuna seda tuleks remontida teadmisega, et tehtud töö peab pikalt kestma. Uuesti ümber tegemine või kehva töö parandamine võib minna veelgi kallimaks kui alguses planeeritud. Üldiselt pakutakse, et vannitoa remont võib minna 3000-5000 eurot, või isegi rohkem. 
vannitoa remont (2)
Foto: Pexels.com

Kokkuvõtteks 

Vannitoa remont tasub end ära, hinnast hoolimata! Korralikult tehtud remont kestab pikka aega. Vannitoa veekindlus, hea ventilatsioon ja stiilne välimus muudavad meele heaks ning tõstavad ka elamu väärtust. Kui vannitoa remont siiski üle jõu käib, on võimalik vannitoas teha väikseid uuendusi, näiteks plaatide värvimine või mööbli vahetus, kuni on olemas aeg ja raha kapitaalremondiks. Kui ettevõtmine tundub üle pea käivat, võta ühendust kogenud ehitusfirmaga või pea nõu mõne spetsialistiga. 


 
Ванна Besco Piramida Ada, 1600 мм x 1000 мм x 580 мм, угловой

Ванна Besco Piramida Ada, 1600 мм x 1000 мм x 580 мм, угловой

189,00 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 189,00 €
На складе
Ванна Besco Avita, 1500 мм x 750 мм x 420 мм, правосторонняя

Ванна Besco Avita, 1500 мм x 750 мм x 420 мм, правосторонняя

152,10 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 152,10 €
На складе
Ванна Besco Piramida Ada, 1600 мм x 1000 мм x 580 мм, угловой

Ванна Besco Piramida Ada, 1600 мм x 1000 мм x 580 мм, угловой

189,00 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 189,00 €
На складе
Ванна Besco Avita, 1500 мм x 750 мм x 420 мм, правосторонняя

Ванна Besco Avita, 1500 мм x 750 мм x 420 мм, правосторонняя

152,10 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 152,10 €
На складе