
Hea küsimus, kas pole? Võtab teinekord lausa pea valutama.
Mõned head ideed, millest alustada, enne kui hakata kohta otsima ja kaaluma:
-
Räägi sünnipäevalapsega. Kui ta juba vähegi maailmast ja sinust ning sünnipäeva olemusest aru saab, siis räägi temaga ja arutage asja. Jah, see tähendab ka paariaastase põnniga mahaistumist ja mõtete vahetust.
- Räägi sünnipäevakülaliste (vanematega) – neil kõigil võib olla häid mõtteid ja lisavõimalusi, mida sa ettegi ei kujutanud – keegi on turismitalu omanik? Avastas just hiljuti eriti lastesõbraliku matkaraja, kuhu võiks minna? Suur lahke aed ja sõbralik koer?
- Kui palju sa viitsid jännata? Lapse sünnipäev ei ole see aeg ega koht, kus vanemad end ribadeks tõmbavad ja siis koledal kombel stressis on. Usu, su laps hindab kordi rohkem sinuga koos veedetud rõõmsat aega, kui lookas pidulauda või mitme-etapilist suurseiklust.
- Rahalised võimalused – ehkki, lapse sünnipäev ei ole tegelikult see koht, kus oma rahakoti paksust näidata, eriti kuna su lapse külaliste hulgas on kahtlemata väga erineva majandusliku taustaga inimesi. Panusta, kui võimalik, aga pea piiri!
Ahhaa’st keeglisaalini

Kohti, kus pidada lapse sünnipäeva, on tegelikult tohutult palju, eriti kui eelarve selle välja kannab – samas, sünnipäev mõnes vinges kohas koos ägedate tegevustega võibki olla omaette kingitus.
Olemas on kõiksugu mängutoad, osa neist pakub ka kindlat temaatilist programmi või mängujuhti – või võib näiteks mõne vahva klouni üritusele palgata.
Teadus- ja huvikeskused on klass omaette – lõbus JA hariv üheskoos, mis võiks olla ägedam. AHHAA, Jääajakeskus, Lennusadam ja paljud teised paigad, kus tegevust ja uudistamist jagub nii väikestele kui suurtele ja kindlasti ei teki küsimust, et „aga mis me nüüd teeme, igav on“.
Üks vahva võimalus on ka kõiksugu töötoad, olgu siis tegu kruusi voolimisega, keemiliste katsete või hoopis pehmismõõga valmistamisega.
Väga mõnusad paigad, kus pidada lapse sünnipäeva, on erinevad seikluspargid. Taaskord – täiskasvanud saavad kaasa trallida ja lihtsalt silma peal hoida, tegevuse vähesuse käes sellised peod küll ei kannata.
Alati võib pesakondlikult minna ka mõnda toredat sportmängu mängima, olgu siis väljas või siseruumis. Rahulikumad tegelased võtavad ette minigolfi või petanque’i, eriti aktiivne punt aga fännab näiteks laserlahingut.
Kodust väljas selleks mõeldud paigad on selles mõttes väga head, et tegevus on seal juhendatud või vähemasti ette antud, kohapealt võib ka süüa-juua saada (või selle sinna juurde tellida-kombineerida) ja pärast ei pea ise koristama (ehkki läbustada muidugi ka ei tasu).
Soodne, moodne, kodune

Eelnev ei tähenda, nagu oma kodu-hoov-aed ei võiks olla just see parim paik, kus pidada lapse sünnipäeva. Kodune pidamine võimaldab ka väga väikese eelarvega hakkama saada – stiilis – kõik võtavad miskit nosimist kaasa ja ongi kokku üks vinge sünnipäevalaud erinevate toitude-jookide-snäkkidega.
Kui läheduses – olgu siis omas aias või majade vahel – leidub mõni mänguväljak või mängumaja, on eriti hea – saab lapsed sinna hullama lasta. Või kui eelarve võimaldab, saab rentida ka täispuhutava hüppemaja või suurema batuudi.
Miinus – koristada tuleb tõesti endal (võta külalised appi, ära ole häbelik!)
Pluss – sa ise võid täiskasvanud külaliste seltskonnas rahulikult hängida, grilli püsti panna ja samas lastel silma peal hoida. Lastele võib aga kodusem ja tuttavam ümbrus märksa rohkem sobida kui aktiivsed tegevused võõras paigas. Arvesta alati oma sünnipäevalapsega!
Vahepealne hea variant on ka avalikud piknikualad ja muu säärane tore rohelus, kus saab hullata ja vahepeal piknikku pidada.
Mägral maja metsa sees, väiksest aknast välja vaatab…

Rohelusest rääkides, siis vaba loodus on ideaalne paik, kus pidada lapse sünnipäeva. Värske õhk, hulk võimalusi linnakärast puhata ja loodust avastada ning nautida. Rahakott on ka ilmselt selle üle väga õnnelik, sest matkarajad üldiselt tasu ei küsi ja vahepeatuse võib teha näiteks mõnel RMK lõkkeplatsil või metsaonnis. Võtke binokkel ja piiluge loomi-linde või lihtsalt kaugemaid vaateid.
Natuke kontrollitum viis loodusega ühineda on võtta külalised kaasa ja minna külastada mõnda külalistalu või loomafarmi, kus kõik saavad loomi paitada ja nendega tuttavaks saada, taluelu näha ja ehk ka käed külge lüüa.
Paar head vihjet – RMK metsamajasid (suuremad kui onnid ja rohkemate võimalustega) on võimalik ette broneerida, nii et saad oma seltskonnaga seal ka öö veeta, olgu siis majas või maja läheduses telkimisplatsil. Broneerimine garanteerib sulle ka privaatsuse.
Ööbimisvõimalused on ka enamustel loodustaludes ja muudes säärastes maalilistes paikades, nii et kui telkimine on sulle pisut liiast ja tahaks rohkem tsivilisatsiooni saada, koos hommikusöögiga, siis see on hea variant.
Võtke magamiskott ühes ja seiklus võibki alata!
Aga kus pidada lapse sünnipäeva, kui laps ei ole enam väga laps?

Ühel kenal päeval saabub muidugi ka see hetk, mil laps teatab, et ta ei ole enam mingi titt ja tahaks sünnipäeva pidada omaette ja sõpradega. See ei tähenda, nagu oleks aeg vanemlik järelvalve aknast välja visata, aga ilmselt on aeg (vara)teismelisele rohkem vabadust ja privaatsust anda.
Mõned ideed siitpoolt:
- Ühine kinoskäik lapsele ja ta sõpradele. Osad kinod pakuvad ka eraldi loože, mida saab kambakesti rentida. Snäkid ja joogid muidugi asja juurde.
- Veepargid ja spaad. Sinna ei pea tingimata sünnipäevalisi üksi laskma (palun ärge seda tehke!), aga kõigil on võimalik omas pundis hullata, nii et keegi kedagi ei sega ja laps saab nautida oma sünnipäeva ja Suure Inimese Tunnet.
- Restoranidel on sageli olemas eraldi külalistetoad/härrastekambrid. Leidke koos lapsega mõni kena koht, mis reklaamib end ka laste-noortesõbralikuna. Kõiksugu Aasia-stiilis restoranid on eriti toredad, sest et sharing is caring ja kui igaüks natuke midagi tellib, saavad kõik kõike proovida.
- Põgenemistoad ja muud säärased elamused, millest saab kontrollitud keskkonnas osa võtta. Enne tasub ainult koos sünnipäevalistega kindlaks teha, kas kõik külalised tahavad-saavad tegevustest osa võtta – pole liiga hirmuäratav, on ligipääsetav jne.
Kohti, kus pidada lapse sünnipäeva, seega jagub. Pea ainult meeles mõned olulised põhimõtted: pea lapsega aru ja arvesta tema soove; ole valmis kompromissideks; kallim pole parem; olulised on kvaliteetaeg ja elamus (mis ei pea olema ekstreemne – vaikne ja armas pidu omaenda kodus võib samuti aastateks meelde jääda).
Ja ehk kõige olulisem – ära pinguta üle. Sünnipäev on nautimiseks. Kõigile!