Присоединись к SMART NET! Присоединись

Seina värvimine samm-sammult

Foto: David Pisnoy/Unsplash.com
 
Soojad pastelltoonid, rahulikud maatoonid, rikkad ja säravad, pilkupüüdvad värvid. Seinte värv on äärmiselt oluline tervikliku kodu loomiseks. Seina värvimine on kodustest remonditöödest üks lihtsamaid ja kiiremaid, samas annab aeg-ajalt seinavärvi värskendamine kodu üldilmele palju juurde. Sellest artiklist leiate mõned kasulikud näpunäited värvide valimiseks ja värvimistööde kiireks ja sujuvaks teostamiseks. 

Milliseid töid seina värvimine sisaldab?

Igale suurele tööle on hea läheneda metoodiliselt, siis on kindel, et kõige vajalikuga on arvestatud ja ükski oluline etapp ei jää vahele. Millised sammud siis seina värvimise tööprotsessi juurde tingimata kuuluma peaksid?
 

1. samm: värvi valimine 

 
Mõned värvikombinatsioonid pole aastaid muutunud. Kui otsite klassikalisi kombinatsioone, valige järgmised:
 • must ja valge; 
 • oranž ja sinine;
 • punane ja kuldne;
 • kollane ja kreemikas;
 • roheline ja sinine;
 • punakas ja roheline;
 • roheline ja kollane;
 • looduslähedased toonid.
Värve valides on soovitav pöörata tähelepanu värvi soojusele. Heledamad ja eredamad toonid loovad alati soojema ja mängulisema meeleolu. Sama ajal on tumedamad ja kahvatud värvid külmad, kuid aitavad tuua ruumi pisut luksuslikkust. 
 
Siiski ei ole ühte ja ainsat õiget nõuannet värvide valimisel, et kodu oleks stiilne, sest see sõltub täielikult teie personaalsest maitsest.
 
Seinte värvimiseks on parem kasutada lateksvärve, mis on keskkonnamuutustele vastupidavamad. Rohkem määrduvate seintega ruumides, näiteks köögis, on mõttekas otsustada läikiva värvi kasuks, kuna see on kergemini puhastatav kui matt värv.
 

2. samm: vajalike töövahendite soetamine

Foto: Gabriella Clare Marino/Unsplash.com
 
Seina värvimine ei käi päris koduste vahenditega, vaid teil on vaja seada sammud ehituspoodi ja tuua sealt mitmeid erinevaid vahendeid. Kindlasti tasub kaaluda töövahendite hinna ja kvaliteedi suhet, jälgida tootja märgistusi, millisteks värvitöödeks millised vahendid on mõeldud, ning küsimuste korral pöörduda teenindaja poole. Seina värvimiseks valmistudes muretse endale kindlasti
 • paar erineva laiusega pintslit
 • paar erinevat värvirulli
 • värvivann
 • värvikaabits
 • pahtlilabidas
 • pahtel
 • lihvpaberit
Kasuks tuleks soetada ka kaitseprillid ja respiraator, kuna isegi lihtne värvimistöö toob sageli kaasa silma tikkuvat prahti ja hingamisteid ärritavat tolmu. Milliseid ostetavad vahendit täpsemalt olla võiksid, leiate allpool kirjeldatud tööde juurest. 
 

3. samm: seina ettevalmistamine värvimiseks

Foto: Noémie Girardet/Pixabay.com

Enne, kui päriselt seina värvimine ette võtta, on vaja teha mõned ettevalmistustööd. Kõigepealt viige toast välja võimalikult palju mööblit, siis on rohkem ruumi tegutsemiseks. Alles jäänud mööbel katke kaitseks tolmu ja värvipritsmete eest korralikult kinni, samuti vajab piisavalt paksu katet põrand. Ärge unustage panna maalriteipi lakke, põrandale ning näiteks elektrilülitite ümber, et vältida nende värviseks saamist.
 
Enne värvimist tuleb seinapind hoolikalt ette valmistada, et valmis töö nägus välja näeks. Kui juhtute värvima uusi kipsplaatpindu, tuleb esimeseks ette võtta kruvipead ja vuugid. Kõik pisutki välja ulatuvad kruvipead on vaja keerata pinnast veidi madalamale ning vuugidki on vaja sirgeks ja siledaks pahteldada, muidu kipub sein jääma ebaühtlase tulemusega. 

Kruvipeade pahteldamiseks tõmmake pahtlit pahtlilabida abil mitmes suunas üle kruvipea. Vuukide täitmiseks soetage poest spetsiaalselt selleks mõeldud vuugipahtlit. Värskele pahtlile tuleb paigaldada vuugilint, millele kanda veel kord õhuke kiht pahtlit. Kui pahtel on korralikult kuivanud, tehke vahelihv ning kandke peale viimane pahtlikiht.

Pahteldamisel pidage silmas, et te ei kannaks korraga peale liiga paksu kihti pahtlit, mis kuivab aeglaselt ning mida on lõpus ajakulukas maha nühkida, lisaks jätab selline lähenemine vuugid ebatasaseks. Selle asemel lisage kiiresti kuivavat pahtlit õhukeste kihtidena. 

Juba värvikihiga kaetud seina värvimine toimub pisut teisiti. Kõigepealt on vaja hoolikalt eemaldada vana kooruv või pehmeks muutunud värvikiht. Kui seina- või laenurkades on praod, täitke need enne värvimist akrüüliga, mida saab üle värvida. Siin on heaks abimeheks akrüül ja akrüülipüstol. 

Seejärel jätkage tööd, pahteldades üle väiksemad augud. Kui tegemist on suuremate väga ebaühtlaste pindadega, oleks mõttekas teha lauspahteldus ehk katta pahtliga kogu pind. Selleks sobib hästi hea lihvitavusega peeneteraline viimistluspahtel. Kõigepealt kandke see 35-43 cm laiuse pahtlilabidaga seinale, seejärel kasutage kihi tasandamiseks sujuvaid liigutusi.

Siingi tuleb tegutseda kihiti ning lihvida pinda peale iga pahtlikihi kuivamist. Ühe kihi kuivamiseks läheb umbes ööpäev, pärast mida saab pinna lihvpaberiga (sobivad nr 150 või 180 paberid) üle käia. Seda tööd on kergem teha lihvimistalda ja kõrgemate pindade juures ka pikendusvart kasutades. Pärast lihvimist tuleb vabaneda tekkinud pahtlitolmust. 
 

4. samm: seina puhastamine ja kruntimine


Foto: Jossué Trejo/Pixabay.com
 
Pärast pahteldamist on vaja seinad tekkinud tolmust puhastada. Selleks sobib hästi pesuvahendi lahus, hiljem tuleb seinu ka puhta veega loputada. Pärast pragude ja aukude pahteldamist ja seina puhastamist tuleb kruntida kogu seinapind. Kruntvärv on spetsiaalselt loodud alusvärviga hästi nakkuma ning selle peale hakkab omakorda suurepäraselt viimistlusvärv. Kruntvärv vähendab ka seina imamisvõimet, mistõttu kulub vähem pinnavärvi, samuti jääb tulemus ühtlasem. Väga tugevale ja siledale pinnale (nt kahhelplaadid või klaas) on vaja just neile pindadele mõeldud kruntvärvi.
 
Ka on olemas erilisi kruntvärve vee- ja roostekahjustuste tõrjumiseks. 
 
Ükskõik millist seina  värvimist alustage nurkade värvimisest. Selleks sobib hästi kitsam pikakarvaline värvirull. Kui olete nurgad mõlemale poole umbes meetri ulatuses krundiga katnud, saate asuda suuremate seinapindade kallale. Kruntimine toob selgelt esile pinna ja pahteldamise vead, mida saab veel uuesti pahteldamisega korrigeerida. Kui viimane pahtlikiht on kuiv, tuleb see uuesti lihvida ja kruntida. 
 

5. samm: seina värvimine

 
Kui kõik ettevalmistustööd on tehtud, saate lõpuks asuda seina värvimise juurde, mis on tegelikult kogu protsessi kõige lihtsam ja kiirem osa. 
 
Nagu kruntimiselgi, alustage seina värvimist nurkadest ja servadest, kasutades selleks kitsast rulli või pintslit. Akrüülvärviga töötamiseks sobib naturaalsete harjastega pintsel, lateksvärvi puhul eelistage sünteetilisi harjaseid. Järgmiseks võtke ette seinakontaktid ja lülitid ning värvige nende ümbrus pintsliga. Seejärel saate ükshaaval seinte värvimisega alustada. Alustage seina ülemisest nurgast ja liikuge põrandast laeni üles-alla liigutusi tehes. Kui seinale satub karvakesi või muud mustust, eemaldage need kohe.
Foto: Kenny Eliason/Unsplash.com
 
Kui esimene kiht värvi on kuivanud, see võtab umbes 2-3 tundi, värvige sein uuesti üle. Kahest kihist värvist tavaliselt piisab. Värvi päriselt kuivamine võtab aega paar nädalat, mistõttu peab sellega seni ettevaatlikult käituma ja hoiduma selle pesemisest või nühkimisest.
 
Seinale kinnitatud maalriteip eemaldage kohe pärast värvimist. Kui ootate selle tööga värvi kuivamiseni, võib teip lahti rebida ka värvikilde ning peate kohe hakkama värviparandust tegema. 
 
Kui töösse tekib paus, pakkige pintslid ja värvirullid tihedalt kilekotti, et värv ei kuivaks. Kui töö aga päris valmis on, peske töövahendid veega hoolikalt puhtaks. 

Värske seinavärv toob kodule uue hingamise

Nagu eelnevast näha, on seina värvimine jõukohane töö ka algajale remondimehele. Seega ei tasu igatsetud koduvärskenduskuuri enam kauem edasi lükata, vaid tasub seada sammud ehituspoodi vajalike vahendite järele. Kaunis kodu loob hea enesetunde ka vihmasel päeval!
Дисперсионная краска Pentacolor Acryl 7, белый, 1 л

Дисперсионная краска Pentacolor Acryl 7, белый, 1 л

6,50 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 6,50 €
Зелёная цена
Ацетон, внутри и снаружи Okko, 1 л

Ацетон, внутри и снаружи Okko, 1 л

5,40 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 5,40 €
Лента Tesa, 50 м x 3.8 см

Лента Tesa, 50 м x 3.8 см

10,48 € / шт.
12,75 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 12,75 €
Эмульсионная краска Eskaro, эмульсионная, полуматовый, 0.9 l

Эмульсионная краска Eskaro, эмульсионная, полуматовый, 0.9 l

13,95 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 0.9 л, 1 л – 15,50 €
Скидочный код
Дисперсионная краска Pentacolor Acryl 7, белый, 1 л

Дисперсионная краска Pentacolor Acryl 7, белый, 1 л

6,50 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 6,50 €
Зелёная цена
Лента Tesa, 50 м x 3.8 см

Лента Tesa, 50 м x 3.8 см

10,48 € / шт.
12,75 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 1.0 шт., 1 шт. – 12,75 €
Эмульсионная краска Eskaro, эмульсионная, полуматовый, 0.9 l

Эмульсионная краска Eskaro, эмульсионная, полуматовый, 0.9 l

13,95 / шт.
Продается шт.:
1 шт. – 0.9 л, 1 л – 15,50 €
Скидочный код