Foto: Pexels.com
Kipsplaat on tänapäeval üks enim levinumaid ehitusplaate siseviimistluses. See on odav, tervisele kahjutu, lõhnatu ning müügil igas hästivarustatud ehituspoes. Kipsplaadi paigaldamine ei ole keeruline ning seda on lihtne viimistleda vastavalt maitsele. Mida peaks aga paigaldamisel silmas pidama? Millised on levinumad vead? Loe siit ja saa teada!
Erinevad kipsplaadid
Enne ehituspoodi ostma tormamist peaks teadma, et on olemas erinevaid kipsplaate. Tavaliste kipsplaatide kõrval on olemas järgmised kipsplaadid:
- Niiskuskindlad, mis on eriti sobilikud vannitoa ning niiskete ruumide ehituseks.
- Eritugevad, mis nagu nimigi ütleb, on tugevamad ja vastupidavamad kui tavaline kipsplaat. Neil on suurendatud pinna - ja paindetugevus ning on enamasti ka tulekindlad.
- Tulekindlad, mis hoiavad end koos ka tulega kokku puutudes.
Vali kipsplaat vastavalt sellele, kus seda kasutama hakkad ning milliseid omadusi vajad. Näiteks peaks vannitoas kindlasti olema niiskuskindel kipsplaat, kuna tavaline võib sellistes tingimustes hallitama minna. Vaheseinte ehitamiseks soovitatakse enamasti erikõva kipsplaati, kuna see on tugevam.
Foto: Pexels.com
Kipsplaadi paigaldamine
Kipsplaadi paigaldamine vajab mõningaid eeltöid. Töövõtted ise on lihtsad. Plaat on üsna raske, seega üksi seda seina paigutada võib olla keeruline. Kuna töö võib olla tolmune, on spetsiaalsed tööriided igati abiks. Eriti tolmuseks võib minna pahteldamine ja lihvimine.
Lõikamine
Kuna kipsplaadid valmistatakse standardmõõtudes, vajavad plaadid mõõtu lõikamist vastavalt toa kõrgusele. Kipsplaadi lõikamine on tegelikult lihtne. Seda saab teha nii tavalise vaibanoa kui ka spetsiaalse lõikuriga. Lõikamisel oleks vaja ka metallist serva, mida mööda noaga lõigata. Kõigepealt tuleb teha tugev lõige ühelt poolt, siis kipsplaati painutada, et see murduks piisavalt ning selle sama vaibanoaga saab paberiosa ka teiselt poolt läbi lõigata. Kui on vajalik kipsplaadi murdekohta lihvida, sobib selleks näiteks servahöövel. Enne seina panemist tuleb välja lõigata ka pistikukohad, milleks on vaja spetsiaalset ringlõikurit.
Karkass ehk raam
Kipsplaadi paigaldamine seinas ja laes vajab tavaliselt ekstra raami. Kipsplaati on tegelikult võimalik ka otse seina kinnitada. Näiteks saab seda teha kuivkrohvitud seinte puhul. Sinna saab kinnitada ilma kruvideta, kui kasutada spetsiaalset segu. Ebatasasemate pindade puhul on siiski vaja kipsplaadile raami. Kipsi kasutatakse tihtipeale just seinte sirgu ajamiseks ja alusraam mängib selles põhirolli.
Karkasside puhul on kaks valikut - metallraam või puit. Ükskõik millist kasutada, tuleb raam seinale loodi abil sirgelt kinni lasta. Kipsplaat vajab kinnitust ülevalt, alt ning külgedel, seega raam tuleks vastavalt paigaldad.
Metallraam kinnitatakse spetsiaalsete kruvide abil seina külge. Metallraami pluss on see, et sellel on raamis augud, mille kaudu saab hiljem näiteks muretult juhtmeid vedada. Metallraamide ühenduskohtade jaoks on spetsiaalsed tangid, mis seovad raami kokku.
Puitraami puhul luuakse küll samasugune raamistik, aga kasutuses on puidukruvid. Enamasti kasutatakse 50x50 prusse. Puidu miinuseks on see, et puit kui looduslik materjal nö mängib. Seega prussid võivad olla kõverad ning raami sirgeks ajamine keerulisem.
Erilist tähelepanu pööra akende ja uste juures. Ka seal peab olema korralik raam, et kipsplaadil oleks, kuhu kinnituda. Raami vahekohtadele asetatakse tihtipeale heliisolatsiooniks või soojustuseks kas villa või penoplasti.
Foto: Pexels.com
Kipsplaadi seina kinnitamine
Kipsplaadi paigaldamine metallile või puidule on üsna sarnane. Ühele karkassipostile peavad servapidi mahtuma kaks kipsplaati. Erinevus seisab selles, milliseid kruve kasutada.
Kruvid tuleb kindlasti valida vastavalt sellele, kas all on metall- või puitkarkass. Soovituslik on kipsi paigaldada nii, et see ei ole otse põranda vastas, vaid umbes pool sentimeetrit õhus. Kruvidega kinnitatakse ülevalt, alt ning külgedelt. Kipsplaat peab olema igatepidi loodis, et sein oleks võimalikult sirge. Jälgi, et kahe kipsplaadi ühenduskoht ei ole liiga ebatasane. Viimistlemine küll aitab, kuid ei päästa suuri vigu.
Kipsplaat laes
Kuna kipsplaat on üsna raske, on selle lakke kinnitamine veidi keerulisem. See on hea viis, kuidas vana kole lagi peita või lihtsalt toa välisilmet uuendada. Ka lakke on vaja teha aluskarkass, eelistatud on enamasti puitraam. Kinnitus tuleb taas valida vastav. Puitlakke puidukruvid, betoonlakke vastavad tüüblid. Ka lakke võib karkassi vahele paigutada isolatsioonimaterjali. Lakke paigaldamiseks on olemas ka spetsiaalsed kipsplaadi tõstmise tõstukid, mida saab osta või rentida. See muudab lae paigaldamise palju lihtsamaks.
Foto: Pexels.com
Viimistlemine
Vuukimine ja pahteldamine
Kipsplaadi paigaldamine on tegelikult lihtne. Tuleks meeles pidada, et kipsi kasutamisel on väga oluline viimistlus. Kõigepealt tuleb kipsplaadi vahekohad ning kruvikohad viimistleda pahtliga. Vahekohtade vuukimisel on oluline kasutada enne pahteldamist vuugilinti, mis suuremad ebatasasused ära silub. Lint pahteldatakse. Soovituslik on ka teipida ja paheldada nurkliited.
Pahteldamisele võib lähened mitut moodi. Paljud katavad vaid kipsplaadi vahekohad ning kruviaugud, lisades pahtlit nii palju, kuni sein on sile. Seda saab siis teha, kui seina läheb näiteks tapeet, mis ei näita nii palju välja. Kipsplaati võib ka üleni pahteldada, mis tagab väga ühtlase ja sileda tulemuse. See sobib esmajoones värvitavale pinnale.
Viimistlemiseks on parim spetsiaalne pahtel ja seda võib panna mitu kihti. Esimene kiht võiks olla jäme pahtel, teine kiht oleks pooride katmiseks ja kolmas peenike viimistluspahtel. Iga kiht peab enne uue lisamist kuivama ja vajadusel lihvima. Kõige lõpus tuleb pahtel siledaks lihvida. Kui kõhkled, palka professionaal, kes tagab laitmatu tulemuse.
Lõppviimistlus
Kipsplaati tavaliselt kas värvitakse või tapeeditakse. Enne värvimist tuleks plaat katta kruntvärviga, kuna see annab parema nakkuvuse. Värvides on kõik ebatasasused kohe näha. Enne värvimist krundiga üle tegemine tagab selle, et kips ning iluvead ei jää alt kumama. Tavaliselt läheb värvi 2-3 kihti.
Tapeetimine on lihtsam. Paksu kvaliteetse tapeedi alt ei pruugi veidi ebaühtlane pahteldus isegi välja paista. Sile alus on muidugi kõige parem. Tapeetimisel võib tapeediliimi ka otse kipsplaadile kanda, kui liimi juhend seda lubab. Tapeetimisel ei pea enne kruntvärvi kasutama.
Niiskuskindla kipsi puhul pintseldatakse kiht üle hüdroisolatsiooniga ja seejärel tavaliselt plaaditakse. Kipsi on võimalik ka krohvida. Mõned kasutavad lõppviimistluseks seina- või laepaneele, aga ka puitu. Viimistlemise variante on tõesti palju.
Foto: Blue Bird. Pexels.com
Milliseid vigu tavaliselt tehakse
- Vale kipsplaadi valik - näiteks pannakse vannituppa niiskuskindla kipsi asemel tavaline.
- Kipsplaadi lõikamisel paberi rebimine või vale noa kasutamine.
- Karkassi mitte kasutamine ebatasasel pinnal.
- Ei valita õigeid kruvisid.
- Pahteldamine ilma vuugilindita.
- Kruvikohtade pahteldamata jätmine.
- Pahteldatakse vaid üks kiht.
Kipsplaadi paigaldamine on lihtne, kui tead mõningaid nippe ning õigeid töövõtteid. Kui kõhkled või töö tundub üle pea käivat, on kindlam palgata professionaalne ehitaja. Nii saavutad kindla peale parima tulemuse. Peale selle artikli läbi lugemist võid julgelt ka ise kipsplaati proovida paigaldada.