Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Aiakujundus ideed kauni aia heaks

aiakujundus ideed
Foto: Pexels.com. Flora Westbrook

Aed on see, mis teeb ühest tavalisest majast kodu. See lisab kodule värvi ja isikupära. Oma aiaga tegelemine on tööstressi ja nutimaailma kõrvalt lõõgastav tegevus ning paljudele on näpud mullas olek tõeline stressimaandaja. 

Vahet pole, kas oled algaja aiapidaja või kogenud, ikka käivad peast läbi mitmed aiakujundus ideed. Tihti arvatakse, et ilus ja hoolitsetud aed nõuab suurt vaeva ja tööd. 

Muidugi peab veidi vaeva nägema ja niisama tulemusi ei tule, kuid mõistlikul planeerimisel saab kauni aia ka ilma pideva näpud mullas olemiseta. Näiteks  peenrate loomisel võib kasutada multši, mis hoiab ära suurema umbrohu. Ka geotekstiil on aia loomisel abiks, nii peenarde kui ka teeradade all.
aiakujundus ideed
Foto: Pexels.com. Mike

Aiakujundus ideed ja nende teostamine sõltuvad suuresti sellest, kui suure aiaga on tegemist

Mõnikord tundub, et aia jaoks ruumi ei olegi. Väiksesse aeda mahub vähe suuri põõsaid või lillepeenraid - kogu pind tuleb väga hoolikalt läbi mõelda. Mõistlik on kasutada ka vertikaalseid pindu. Tegelikult saab rohelisust ja värvi tuua ka väga kitsastes tingimustes. Suures aias on rohkem loomingulist vabadust ning aiakujundus ideed on piirideta. 

Kui oled algaja aiapidaja, võib kogu ettevõtmine veidi hirmutav tunduda. Eriti kui oled näinud ajakirjades piltilusaid aedu ning ei oska kuskilt peale hakata. Siin on mõned aiakujundus ideed nii väikestele kui ka suurtele aedadele.

On olemas erinevaid aiatüüpe

aiakujundus ideed
Foto: Pexels.com. Cottonbro

Köögiviljaaed 

Eestlastel armastavad ise oma köögivilju kasvatada ning tunnevad uhkust saadud saagi üle. Olgu see basiilik potis või suur tomateid täis kasvuhoone. See aed on inimesele, kes armastab praktilisust ja ei karda aiaga vaeva näha. Köögiviljaiaga tuleb tegeleda kevadest sügiseni. Aga vaev on seda väärt - sealt tulevad lauale marjad, juurviljad, salatid, kurgid ja palju muud. 

Kusjuures köögivilju ei pea sugugi kasvatama traditsioonilistes vagudes. Köögiviljad võib istutada ka peenratesse, sealhulgas peenrakastidesse. Nii mahub köögiviljaaed ka väiksesse aeda. Isegi kui alustad väikselt, võid varsti avastada, et köögiviljaaia pidamine on tõeline rõõm. 
aiakujundus ideed

Foto: Unsplash.com. Nature Uninterrupted Photography

Lilleaed

See on aed, mis kutsub alati esile imetlust. Lilled toovad kevadest sügiseni aeda ilu, lõhnu ja hoiavad meele kõigil rõõmsana. Lilleaed vajab läbi mõtlemist, et madalad taimed kõrgete varju ei satuks, päikeselembelised lilled puu all ei oleks ning värvid ja õitsemisajad vahelduksid. Miks mitte moodustada lilledest värvilisi mustreid? Lilleaias võib valitseda loomulik korratus, aga ka kindel skeem. Lilleaed on tõeline pilgupüüdja.

Kivitaimlad

Aed täis suuri ja väikeseid kive, kivitaimlaid, vähenõudlikke lilli ning minimaalselt muru. Ideaalne väikese aia või aianurga jaoks, kasutades lisaks horisontaalsele pinnale ka kõrgust. Tegelikult saab terve aia katta kivitaimlatega ja teha kividest rajad, nii et muru ei peagi niitma. Kivitaimlaid on tavaliselt ka üsna kerge hooldada ning aed püsib kerge vaevaga kaunis.
aiakujundus ideed 

Foto: Pexels.com. Alex

Potiaed 

Kõigil ei ole suure ja rohelise aia luksust. Mõnikord pole peenra rajamiseks võimalik murujuppigi kasutada. Siis tulevad appi peenrakastid ja lillepotid. Ka nendega saab enda rõõmuks luua kena aianurga. 

aiakujundus ideed
Foto: Pexels.com. Max Vakhtbovych

Roheline muruaed

Ideaalne lahendus neile, kes pole väga aianduse inimene või ei leia aega peenardega tegeleda. Rohelises aias on palju muru ja vaheldust toovad ilupõõsad ning puud. Kauni tulemuse jaoks võid kasutada spetsiaalseid murusorte. Mis võiks olla parem värskelt niidetud muru lõhnast? 
aiakujundus ideed

Foto: Pixabay.com. JamesDeMers

Inglise aed 

Täpselt kujundatud ja läbimõeldud aed, mis on kadestamisväärselt perfektne. Inglise aedades on peidus sümmeetria ja mustrid. Igal taimel on oma koht, iga hekk ja põõsas on pügatud. Oluline on tasakaal ja värviskeem. Seal leidub kauneid roosipõõsaid ja jalutusradasid. 
aiakujundus ideed

Foto: Pixabay.com. ADD

Jaapani aed 

Jaapani aed on looduslähedane ja võrreldes Inglise aiaga isegi veidi metsik. See on lihtne, tasakaalus ja ei sunni loodust piiridesse. Seda luues jälgitakse põhimõtet elu ringkäigust ja looduse väljendusrikkusest. Jaapani aias on taimede kõrval väga olulised kivid ning kindlasti leidub seal ka mõni veesilm

Lisaks taimedele

aiakujundus ideed
Foto: Pexels.com. Marianne

Väga paljud eestlased ehitavad omale loodud aedadesse terrasse. See on praktiline ja mitmekülgse kasutusega lisaehitis. Suviti saab seal õhtust süüa, külalisi vastu võtta, grillida ja päevitada. Arvestades Eesti ilma, siis terrass on tavaliselt kas või osaliselt kaetud katusega. Ka varikatus on selleks hea variant ning ootamatu vihm ei riku väljasolemist ära. 

Tuulte kaitseks ja privaatsuse tagamiseks võib terrassi eraldada ka seinaga. Selleks võib olla klaas - või puitsein, aga võib luua ka võrestiku hoopis mõnele põnevale ronitaimele
aiakujundus ideed

Foto: Unsplash.com. Nisan Yağmur

Terrassi juurde käib ka aiamööbel. See on spetsiaalne mööbel, mis peab vastu ilmastikule. Siiski ei ole ka see igavene ning sügisvihmade ja talveilma eest tasuks terrassimööbel peitu panna. Klassiklalise laua ja toolide kõrval võib terrassil olla ka diivan, päevitustoolid, lebola, ripptool ja palju muud. Seda kõike võib ilmestada omakorda lilledega potis, kivi - või puukujudega. 

Kuidas alustada oma aia kujundamisega? 

Kui peas keerlevad mitmed aiakujundus ideed, siis tasub panna paika plaan. Mõistlik on läbi mõelda oma aia suurus ja võimalused ning selle järgi planeerida, kuhu teha lillepeenrad, kivitaimlad, kuhu istutada lopsakad ilupõõsad, hekk või puud. Isegi vähese vaevaga on võimalik luua hubane ja kaunis aed
Aia päikesevari Domoletti, 300 cm, pruun

Aia päikesevari Domoletti, 300 cm, pruun

99,90 € / tk
169,00 / tk
Tasuta tarne
Lillepott, puit, pruun

Lillepott, puit, pruun

125,37 € / tk
154,90 / tk
Ainult veebis
Aia päikesevari Domoletti, 300 cm, pruun

Aia päikesevari Domoletti, 300 cm, pruun

99,90 € / tk
169,00 / tk
Tasuta tarne
Lillepott, puit, pruun

Lillepott, puit, pruun

125,37 € / tk
154,90 / tk
Ainult veebis