Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Asjalik nimekiri beebile vajaminevatest asjadest

Beebil on peas kirju rätt ja haigutab voodis.
Foto: pixabay    pexels.com
 
Kui perre on peatselt oodata uut värsket ilmakodanikku – vahet pole, kas see pisipudin leitakse kapsalehe alt, toob kurg (või lapsendusagentuur) ta kohale või kes ja mis sugu on tema vanemad – uus pereliige on super oluline. Selleks aga, et suur ja loomulik kaos väheke väiksem oleks, tasub mitmed head kuud enne suursündmust kokku panna põhjalik nimekiri beebile vajaminevatest asjadest ja seda siis koos suguseltsi, sõprade ja muude kingitusetegijate abiga realiseerima hakata. Mida varem, seda parem, sest ega seda kõike just liiga vähe ole. 
 
Iga pere nimekiri on muidugi mingil määral erinev ning sõltub võimalustest ja ka sellest, mis juba olemas on, aga järgnev artikkel annab hea lihtsa ülevaate, mis on see kuldne keskmine. 
Siia nimekirja mahuvad tooted emale-isale-lapsevanemale, ja kasu lõikavad sellest kõigest nii vanemad kui ka muidugi laps ise. 

Tema esimene voodi

Nimekiri beebile vajaminevatest asjadest võiks loogiliselt alata sellest, et kus ja kuidas laps magab. Seega – voodi.
 
Et hea uni on lapse kasvamiseks ja arenguks kõige-kõige olulisem, siis on kvaliteetne titevoodi kõige olulisem investeering. Muuseas, üks viimase aja trende on kohandatava ehk tellitava põhjaga voodi. Mis imeasi see on? Põhimõtteliselt on tegu voodipõhja ja madratsi vahele käiva spetsiaalse vedrustussüsteemiga, mida annab paari näpu- või puldiliigutusega seada erinevatesse asenditesse. Umbes nagu haiglavoodid, ainult et haiglaga pole siin vähimatki pistmist. Kasuks tuleb selline süsteem nii lapsele kui ka lapsevanemale – saad beebiga tegelemiseks voodi kõrgemale kergitada. 
 
Teine ülioluline osa on madrats. Liiga pehmet madratsit ei tasu väikelapsele valida – nii võib selgroog kängu jääda.  
 
Voodipesu osas eelista pehmeid ja naturaalseid kvaliteetkangaid. 
 
Mida siis veel? Üks mõnus beebitekk ja muidugi kaisuloom, mis võiksid samaks jääda pikema aja jooksul. Hästi tuttavad ja armsad esemed tekitavad turvatunnet, nii et laps magab rahulikumalt. Samasse kategooriasse käivad malbe valgusega öölamp ja beebimonitor. Üks lahe öölambi versioon on kaisulooma ja lambi ristand, seda armastavad lapsed eriti kallistada, sest ta ju helendab natuke. Ja beebimonitoriga saad oma pisikratil silma ja kõrva peal hoida. 

Mähkmed ja mähkmevahetus

Habemega isa vahetab lapse mähkmeid.
Foto: helena-lopes    pexels.com
 
Vahet pole, kas oled otsustanud olla öko ja kasutada riidest mähkmeid või poest saadavaid ühekordseid, mähkusid vahetada on tarvis ikkagi, ja selleks võiks ja peaks kodus olema eraldi koht, kuhu siis kõik vajalik koondada, ilma et peaks neid majapidamist mööda taga otsima. 
 • Soovi ja võimaluse korral on olemas spetsiaalsed mähkmelauad – mähkmejaamad (täiesti võimalik, et nimetus tuleb bensiinijaamast, sest ka siin saab ühes kohas kõik vajalik tehtud, kuiva ja pehme pepu nimel). Ka tavalise mähkimislaua puhul on hea sinna juurde seada mõned riiulid ja panipaigad – nii on ka lihtsam silma peal hoida, kui (puhtad) mähkud hakkavad otsa saama. 
 • Poemähkmed või omatehtud kangast mähkud, hoia igatahes piisav varu valmis. Poemähkmete puhul võid valmis osta (või endale kinkida lasta) erinevat suurust ja tüüpi mähkmeid – kõik ei pruugi sobida ning pealegi on ka mähkmetest väljakasvamine väga kiire juhtuma. 
 • Beebitalk ja õli kipitava pepu jaoks on samuti must-have, üheskoos niiskete beebisalvrättidega. 

Sulla-sulla ja vannipart

Korraks pilku beebi ühe tulevase lemmiktegevuse poole heites, siis vannitamiseks läheb vaja titevanni, mõnusalt pehmet rätikut ja vanniparti. Viimane on kriitilise väärtusega ja ehkki seda võib asendada mõne muu liigiga, siis ära jätta kohe kindlasti ei tohi!

Riided ja riidekapp

tüdruk sinise kleidi ja kaabuga hoiab tänaval pehmet kaisukaru.
Foto: katie-e    pexels.com
 
Titeriiete koha pealt annavad kunagised värsked lapsevanemad takkajärgi pigem seda nõu, et vähem on rohkem. Lapsed kasvavad nagu kassipojad, ehk kohutavalt kiiresti, nii et väljakasvamise ja rahakoti huvides – ära kuhja riideid. 
 
Küll aga tasub neile kasvõi mähkimisala lähedusse oma pesa leida, siis on hea sealt võtta ja selga-jalga sikutada. 
 
Muuseas, vaakumkotid on väga hea lahendus valmisvarutud riiete ruumi kokkuhoidvaks hoidmiseks! 

Omnomnom nurgake

Nimekiri beebile vajaminevatest asjadest sisaldab kindlasti ka paari vihjet lapse söötmise teemal. Ja pole väga vahet, kas saad-tahad rinnaga toita või hakkad piimasegusid kasutama, rahulik nurgake selleks kulub igatahes ära. Sinna saab see vanem maha istuda, kes parajasti titaga tegeleb. 
 
Aga et ei peaks päriselt maha istuma (ehkki padjakuhi on ka kindlasti lahe mõte), tasuks kaaluda mugavat tooli ja rinnaga toitmisel ka spetsiaalset patja. 
 
Ning rinnaga toitjatele, siis tasub varuda ka lekkimise eest kaitsvaid padjakesi rinnanibudele, enne kui rinnahoidja või särgi sisse lomp tekib. Lisaks kuluvad ka ära rahustavad kreemid nibudele. 
 
Piimasegusid aga ära pikalt ette osta, pigem tee endale teooria selgeks ja säti toitmisnurka mõni kapike või riiul, kus on hea kõike seda kraami ja ka lutipudeleid hoida. 

Ringirändamiseks

Isa kontrollib matkarajal kas lapsel on jalutuskärus kõik hästi.
Foto: tatiana-syrikova    pexels.com
 
Aga ega siis keegi ainult nelja seina vahele jää, ja vot selleks võib esmase varustuse küll juba varakult varuda. Nimelt ühe korraliku lapsekäru. 
 • Vanasti, ja osaliselt ka praegu, kasutati alul lapsevankrit ja hiljem lapsekäru, sest et üks kippus teist välistama. Nüüdsel ajal on õnneks olemas suur hulk erinevaid hübriide, millel saab asendit muuta päris horisontaalsest tudulast kuni vägagi istuva sööstan-seiklusesse asendini välja. On neljarattalisi ja isegi sääraseid kolmerattalisi, millega koos võib lapsevanem ise trenni tegema minna. Investeerida tasub igatahes kvaliteeti – suured rattad, korralik vedrustus, võimalikud lisad omaenda kottide jaoks, vihmakaitse jne. 
 • Kui käru ei tahagi, siis on olemas igasugused erinevad beebi kandekotid, kandelinad ja sallid. Kandekott pole siinkohal küll selline, et pista laps sisse ja viska kott üle õla, selle termini taha peidavad end hoopis kõik need nunnud rinnal või seljas lapse kandmiseks mõeldud „traksikotid“. 
 • Kui oled autoomanik, siis turvahäll ja hilisem turvaiste on absoluutselt vajalikud. Ja kui muidu on igati tore ja roheline teha taaskasutust, siis turvaseadmed tasuks hankida siiski uued, väsinum riistapuu ei pruugi enam lihtsalt turvaline olla. Lisaks, kui seikled tihti beebi ja autoga, siis kulub suurele kärule lisaks ära ka midagi väiksemat ja kergemat, mida saab hästi kokku pakkida ja ajutise lahendusena rakendada. 
 • Rattasõpradel aga hakkab varem või hiljem kindlasti väikelapse ratta jaoks mõeldud turvaistet vaja minema. 

Kodusesse arstikappi

Nimekiri beebile vajaminevatest asjadest sisaldab alati ka teatud hulka vahendeid esmaabikappi (ehkki tegelikult võiks ka neid hoida pigem mähkimisala või lapse toitmise nurgakese lähistel, on kompaktsem).
Mõned hädavajalikud vahendid: 
 • Infrapunatermomeeter, sest see on kontaktivaba ja mõõdab ülikiirelt
 • inhalaator aitab kiirelt nii nohuse nina puhul kui leevendab ka näiteks liigkuivast õhust tekkinud kurguärritust
 • Beebisõbralik soojakott kõhuvalude leevenduseks
Täpsemat nõu küsi aga hoopis oma perearstilt või ämmaemandalt. 

Ohutus ennekõike!

Beebi ja tema suurem õde lamavad voodis pildistamiseks.
Foto: pixabay    pexels.com
 
Nimekiri beebile vajaminevatest asjadest on hetkeseisuga end ammendanud – või siis mitte. Sest jäänud on veel üks väga oluline osa – nimelt tuleb uue ilmakodaniku kodu pingsa pilguga üle käia, et kas see on väikelapsele ohutu ja mida saaks teha, et see seda oleks. 
Eks esialgu püsib pisipõnn tõesti oma voodis ja ei kipu sealt ilma kõrvalise abita välja, aga sel hetkel, kui ta (esialgu ikka vanemate abiga) seda tegema hakkab ja oh hoidku, kui ta enam abi ei vaja – siis pääseb ta korraga kõikjale ja esijoones sinna, kuhu sa päris hästi ei taha, et ta asja teeks. 
 
Ja kui sa ei taha seda kõike üleöö tegema hakata, siis pane parem paar asja varakult nimekirja:
 • Elektrikontakti kaitsed
 • Turvaväravad (treppidele ja neile tubadele, kuhu põnn pääsema ei peaks)
 • Titeaed – kuhu väiksem tegelane kenasti ära mahub ja saab seal möllata, aga välja ei pääse
 • Pehmendused teravatele kapinurkadele
 

Nimekiri beebile vajaminevatest asjadest – nüüd siis kokkuvõttes

Põhivarustus on seega – voodi ja voodiriided, söötmisnurga ja mähkimisnurga varustus, käru või kandelinad väljas käimiseks, turvatool autole, mähkmed (sinu valikul kas korduvkasutatavad riidest või ühekordsed poemähkmed), lastevann koos sobivate rätikute ja pesemisvahenditega (sina ei pea mitte vanniparti unustama!) ja mõistlik hulk titeriideid (ükskõik kui nunnud need ka ei oleks). Lisaks mõned asjalikud (ja ka täiskasvanutele kasulikud) täiendused arstikappi ning kui oled elamise põhjalikult üle vaadanud ja oluliselt ohutumaks muutnud (aga ära siinkohal ka liiale mine, nagu vanarahvatarkuski ütleb, et liigne agarus on ogarus, omad väiksed muhud saab iga laps varem või hiljem kätte), siis ongi kõik. 
 
Või noh, ongi algus. Sinu lapse Suur Algus. 
 
Edu ja armastust! 


Inhalaator Beurer IH 55

Inhalaator Beurer IH 55

119,00 / tk
Ainult veebis
SMART LEASING
Lamamistool BabyBjorn Bouncer Bliss, roosa

Lamamistool BabyBjorn Bouncer Bliss, roosa

Ainult veebis
Laste vann Tega Baby Teddy, valge, 102 cm

Laste vann Tega Baby Teddy, valge, 102 cm

Laos
Ainult veebis
Närimisrõngas Vulli

Närimisrõngas Vulli

Ainult veebis
Närimisrõngas Vulli, 2 tk

Närimisrõngas Vulli, 2 tk

Laos
Ainult veebis
Inhalaator Oro-Med ORO-MESH

Inhalaator Oro-Med ORO-MESH

46,19 / tk
Laos
Ainult veebis
Beebimonitor Britton BC-50Li, must

Beebimonitor Britton BC-50Li, must

Laos
Ainult veebis
SMART LEASING
Reisivoodi Maxi-Cosi Iora Essential

Reisivoodi Maxi-Cosi Iora Essential

Ainult veebis
SMART LEASING
Inhalaator Beurer IH18

Inhalaator Beurer IH18

55,99 / tk
Laos
Beebi soojenduskott Fashy Safari Giraffe, pruun

Beebi soojenduskott Fashy Safari Giraffe, pruun

Ainult veebis
Komplekt Marcus & Marcus Silicone Angled Feeding Bottle & Breast Pump, 0 kuud, 120 ml, 3 tk

Komplekt Marcus & Marcus Silicone Angled Feeding Bottle & Breast Pump, 0 kuud, 120 ml, 3 tk

19,79 / tk
Laos
Ainult veebis
Beebimonitor Philips Avent SCD923/26, hall

Beebimonitor Philips Avent SCD923/26, hall

Ainult veebis
SMART LEASING
Inhalaator Beurer IH 55

Inhalaator Beurer IH 55

119,00 / tk
Ainult veebis
SMART LEASING
Inhalaator Oro-Med ORO-MESH

Inhalaator Oro-Med ORO-MESH

46,19 / tk
Laos
Ainult veebis
Inhalaator Beurer IH18

Inhalaator Beurer IH18

55,99 / tk
Laos