Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Kõik, mida peaksid teadma põrandaküttest

Põrandaküte on ükskõige sagedamini kasutatavatest küttemeetoditest tänapäeva A+ klassi majades (lisaks on soojustagastiga süsteemid ja õhk-õhk soojuspumbad). Tavaliselt valitakse põrandaküte isegi vanematele renoveeritavatele hoonetele, kuna seda on lihtne paigaldada.

Põrandakütte printsiip on väga lihtne - põranda all on spetsiaalsed torud, mis soojenevad ja vabastavad soojust. Soojusandurid võivad automaatselt juhtida temperatuuri, kuigi tavaliselt seadistatakse kõike käsitsi, seadistades ruumis soovitud temperatuuri. Vastavalt vajadustele saad valida erinevate konstruktsiooni ja tehnoloogiaga torude vahel.

Sellest artiklist leiad üldise teabe põrandakütte kohta. Kuigi see ei ole keeruline tehnoloogia ja paljud inimesed teevad kõik põrandakütte paigaldamisega seotud tööd ise, on soovitatav siiski konsulteerida spetsialistidega ja usaldada töö neile.

Millest aga alustada?

Märg või kuiv meetod?

Põrandakütte saab paigaldada kahel moel: märg ja kuiv meetod. Märg meetod on siis, kui küttetorud on vedela betooniga üle ujutatud. Kuivmeetod - kui torud on paigaldatud teatud konstruktsioonidesse ja ei ole vaja mingit betoonitööd.

Märg paigaldusmeetod ei sobi kõikjale. Kui tegemist on puumajaga, on selle meetodi kasutamine ebatõenäoline, eriti kui soovid paigaldada soojendusega põranda teisele korrusele. Maksimaalse efektiivsuse saavutamiseks ei tohiks betooni paksus olla rohkem kui 45-50 mm. Mida paksem on betoon, seda kauem tuleb põrandat soojendada, mis kulutab energiat. Puitmajades ei ole kindlasti vaja kasutada betoonikihte, mistõttu kuivmeetodiga tehtud torud sobivad kõige paremini.

Kuivmeetodit kasutatakse sageli suhteliselt madalate lagedega renoveeritud majades. Tavaliselt on põrandate küttesüsteemi paigaldamisel märgmeetodiga vaja ette näha, et põranda tase tõuseb vähemalt 10 sentimeetri võrra. Põhja asetatakse polüstüreenplaatide kiht (mõned eksperdid soovitavad ka kahte kihti), pannakse kile, tugevdav võre, paigaldatakse torud ja valatakse 4,5-5 cm betoonikiht. Selle tulemusel tõuseb põrand vähemalt 10 cm võrra. Ära unusta, et põrandakatete jaoks on vaja veel 2-3 cm, hoolimata sellest, kas põrandal on plaat või laminaat. Kui sul ei ole 10-15 cm ruumi põranda tõstmiseks, pead valima kuivmeetodi, mis ei nõua niisugust kõrguse suurenemist.

Kas torusid soojendab elekter või vesi?

Kui majas on radiaatorid ja keskküttesüsteem, on võimalik paigaldada veeküttega torusid. Kui sul on vaja ainult teatud piirkondi kütta ja seetõttu ei ole majas keskküttesüsteemi, pead paigaldama elektriküttesüsteemi.

Veekindlad torud on läbimõõduga 16-20 mm. Tööstuslikes ruumides kasutatakse paksemaid torusid, aga elumajas on ülalnimetatud õhemad torud piisavad. Elektrikütte valimisel ei ole torusid vaja. Nende asemel on spetsiaalne 2-5 mm paksune soojuskaabel.

Kahte süsteemi saab ka korraga kasutada. Seda tehakse tavaliselt vannitoas. Isegi kui veetorudega põrandaküte on paigaldatud, on olemas täiendav elektriküte, mis aitab suvel, kui veega põrandaküte on tavaliselt välja lülitatud. Seda tüüpi soojendust saab paigaldada ka lastetuppa. Jahedatel kevadpäevadel, kui keskküte on välja lülitatud ja lapsed on kodus, on sellel suurepärane eelis.
Küttekaabel Fenix, 14 m, 270 W

Küttekaabel Fenix, 14 m, 270 W

60,50 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 14.0 m, 1 m – 4,32 €
Sooduskood
Kas põrandakütte jaoks on vaja teha projekt?

Projekti soovitatakse mitmel põhjusel. Eelkõige tuleb torude paigaldamise tihedust hinnata vastavalt ruumide otstarbele ja omanike vajadustele. Maja põrand tuleks jagada tsoonideks. Soovitatav tsooni suurus on kuni 40 ruutmeetrit. Kui ruum on suurem kui 40 ruutmeetrit, pead tegema liitekoha ja ühe ruumi temperatuuri kontrollima praktiliselt kahe termostaadi abil. Kui majas on 5 suurt tuba, jaotatakse sisendid vastavalt neile. Oluline on, et ei tekiks selliseid olukordi, kus poole ruumi põranda temperatuur erineb seadistuste tõttu teisest poolest 2-3 kraadi võrra.

Teine põhjus on mööbel. Pole vaja panna soojendusega põrandaid kohtadesse, kus on köögimööbel või trepp. Mõnikord on vaja ette näha ka tulevaste siseseinte kohad.

Põrandakütte projekt pakub kõiki neid võimalusi. 10-20 aastat hiljem toimuvate renoveerimistööde käigus aitab selline plaan meelde tuletada, mida ja kuidas tehti.

Põrandakütte juhtimine

Juhtimiseks on tavaliselt kaks võimalust. Lihtne käsitsi meetod on üsna tavaline - lihtsalt käsitsi määrates soovitud temperatuuri ruumis. Üks tuba võib olla 21 kraadi ja teine 24 kraadi. Seda tehakse nupu keeramisega või vajutamisega.

Teine võimalus on juhtmeta põrandakütte juhtimissüsteem. Igasse tuppa on paigaldatud soojusanduriga termostaat ja sensor. See saadab signaali katlaruumi, kasutades raadiolaineid (ilma Wi-Fi-ühendust segamata). Kui temperatuur jõuab ruumis nõutud tasemele, saadab süsteem uue signaali ja sisselaskeklapp suletakse nii, et selle ruumi põrand ei soojene enam. 

Sellise süsteemi on mugav, sest seda saab interneti kaudu kaugjuhtimisega hõlpsalt juhtida (näiteks on see mugav nädalavahetustel koju naasmisel) ja seda on võimalik paindlikult programmeerida. Näiteks saab teatud tubades kütte sisse lülitada ainult nädalavahetustel ja ainult teatud tundideks. Talvel toimib süsteem ka siis, kui on seatud külmumisvastasesse režiimi, mis takistab vee täielikku külmumist.

Kes paigaldab põranda küttesüsteemi?

Viimane tähtis küsimus - kes paigaldab küttesüsteemi? Võid torud ise paigaldada ja siis proovida ühendada olemasoleva süsteemiga. See meetod võib olla keeruline, kui sa ei ole kogenud ja ei tunne torusüsteemide toimimise põhimõtteid. Vead võivad olla väga valusad. Teine võimalus on teha torujuhtmed ise, kuid usaldada nende ühendamine professionaalsele torulukksepale. Tema võib ka soovitada, milliseid materjale kasutada ja kuidas tööd kõige tõhusamalt teha. Kolmas võimalus on usaldada spetsialistidele kogu küttesüsteemi paigaldamine. 

Muide, kas teadsid, et põrandakütet võib põhimõtteliselt kasutada ka seinte ja lagede soojendamiseks? Ainult torud on seal õhemad. Aga räägime sellest mõnes järgmises artiklis.
Juhtmevaba ketassaag Makita DSS610Z, 18 V

Juhtmevaba ketassaag Makita DSS610Z, 18 V

169,00 / tk
Roheline hind - Madal Hind