Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Korteri remont – millest alustada?

Korteri remont
Foto: Rene Asmussen, Pexels.com

Korteri remont tekitab inimestes väga vastakaid tundeid. Ühest küljest oleks ju mõnus elada äsja renoveeritud korteris, kus kõik on uus ja korda tehtud. Teisest küljest nõuab see kõik ressursse – aega ja raha. Neid kipub alati olema väga napilt käes ja kui ka on, siis nendest loobumine on üsna keeruline. 

Korterisse saab tuua värsket välimust ka lihtsamini – vaheta välja mõni suurem mööbliese või kardinad. Vahel piisab ka lihtsalt põhjalikust koristusest. Mida aga teha siis, kui sellised värskendamise meetmed enam ei tööta ja tuleb siiski korteri remont ette võtta? Kuidas üldse korterit remontida ja kes seda tegema peaks? 

Kapitaal- vs sanitaarremont

Suuremahulise korteri remondi puhul tuleks enne välja mõelda, kas on vaja teha kapitaalremonti või sanitaarremonti. Mis üldse on nende kahe remonditüübi vahe? Sanitaarremondi alla lähevad sellised remonditööd, mis teevad kodu visuaalselt ilusamaks. Sellisteks töödeks on näiteks tapeedivahetus, vuugipuhastus või lagede värvimine. Need on kõik sellised tööd, mis värskendavad kodu välimust. 
Korteri remont
Foto: Cal David, Pexels.com

Kapitaalremont hõlmab endas palju suuremat remonti. Selle eesmärgiks on taastada korteri algupärane väärtus. Kapitaalremondi käigus remonditakse ka kõiki neid korteri osasid, mis muidu igapäevaselt näha ei ole. Selleks võivad olla põrandakonstruktsioonide uuendamine või seinte uuesti üles ladumine. Kapitaalremondi käigus uuendatakse põhimõtteliselt kõike, mida on võimalik. Kapitaalremonti tuleks korrata iga 15-20 aasta järel. 

Remondi hind

Remondi hind sõltub suuresti korteri suurusest ja kasutatavatest materjalidest. Kallimaid materjale kasutades on loomulikult ka hind kõrgem. Selleks, et aga võrrelda erinevate korterite remondi maksumusi, on tarvis leida ühine alus. Kõige mõistlikum on korteri remondi hind arvutada ümber ruutmeetri hinnaks. Selleks tuleb korteri remondi lõplik hind jagada korteri suurusega (ruutmeetrite arvuga). 

Remondi eelarve koostamiseks on kõige parem pöörduda sellega tegelevate ettevõtete poole ja võtta neilt soovitud töödele pakkumised. Nemad tegutsevad selles valdkonnas igapäevaselt ja oskavad seetõttu veidi täpsemini kulutustega arvestada. Pakkumise võtmine ei tähenda, et peab kindlasti teenust ka tellima. See on lihtsalt hea viis saada teada, kui palju võiks planeeritav töö maksma minna. 
Korteri remont
Foto: jeshootscom, Pexels.com

Tavaliselt arvestatakse korteri remondi hinnaks 300-400 eurot ruutmeetri kohta. Viiekümne ruuduse korteri puhul tuleks seega kapitaalremondiks varuda 15-20 tuhat eurot. Sanitaarremont maksab oluliselt vähem. Kogu korteri sanitaarremondi puhul piisab arvestuslikult umbes 2500 eurost, kuid värskenduskuuri on võimalik läbi viia ka paarisaja euro eest. Seega võivad erinevate korterite remondieelarved olla väga erinevates suurustes. 

Millest alustada korteri remonti?

Korteri remonti tuleb alustada lammutamisega. Sõltumata sellest, kas plaanis on tapeedi välja vahetamine või hoopis midagi suuremat, tuleb siiski esmalt vana eemaldada, tekkinud sodist ja tolmust lahti saada ning alles siis saab asuda uut paigaldama. Kuna lammutustööd võivad osutuda üsna tolmu- ja väikeste osakeste rohkeks, siis soovitatakse kasutusele võtta respiraator. See ei lase väikestel osakestel sattuda hingamisteedesse. 
Korteri remont
Foto: Milivoj Kuhar, Unsplash.com

Sõltumata sellest, kas on plaanis remontida ühte tuba või kogu korterit, peaks tööde järjekord alati olema ülevalt alla. See tähendab, et esimesena tuleks üle värvida lagi, seejärel seinad ja alles siis põrand. See on oluline seetõttu, et nii toimides ei pea ülemäära palju raha kulutama juba valmis pindade katmiseks ega ei ole ka hullu, kui laest peaks tilkuma värvi veel renoveerimata põrandale. 

Vannitoa remont

Vannituba renoveerima asudes ei tohi kindlasti unustada seda kõige olulisemat – hüdroisolatsioon. See garanteerib, et isegi kui vesi peaks minema vannitoas keraamiliste plaatide taha, siis niiskus ei imendu seina ja vannituppa ei teki hallitust. Hüdroisolatsioon on vannitoa remondi käigus vaat et tähtsamgi kui ükskõik mis muu!

Vannituba renoveerides tuleb ilmselt välja vahetada ka keraamilised plaadid. Plaatimine on selline töö, mis pole eriti keeruline, kuid vajab käelist osavust. Seda võib meistrite näpunäidete järgi ise teha. Sellisel juhul tasub alustada põrandast, sest seinade plaatimine vajab juba teatavat osavust. Kui ei ole soovi plaatimistöid ise ette võtta, siis võib selleks palgata ka meistrimehe. 
Korteri remont
Foto: Pixabay, Pexels.com

Põranda vahetamine

Selleks, et tubadele tõeline värskenduskuur teha, tuleks välja vahetada ka põrand. Põranda ülesvõtmine on küll füüsilist tööd nõudev, kuid ka sellega saab peaaegu igaüks hakkama. Enne uue põranda panekut tuleks üle vaadata ka põranda aluskarkass ja vajadusel seda uuendada. Üldiselt on väga väheseid kortereid, kus tuleb aluskarkass täielikult välja vahetada. 

Karkassi vahed tuleks täita näiteks villaga. Selle üle on tänulikud ka alumised naabrid, sest vill ei kanna heli edasi ja nii on ka sammud vähem kuuldavad. Tsementkiudplaat on hea abiline, et peale saada tasane ja sile põrandapind, mida seejärel juba meelepärase materjaliga (plaadid, parkett vms) katma asuda. Tsementkiudplaat võimaldab mugavalt korraga suurt pinda katta, on väga tugev (sobib hästi põrandaks) ja ka niiskuskindel.

Korteri planeeringu muutmine

Vana korterit renoveerima asudes võib tekkida vastupandamatu soov muuta tubade asetust. Seda on võimalik teha, aga see eeldab seina maha lammutamist ja uue ehitamist. Enne seinade lammutamist tuleb kindlasti läbi rääkida korteriühistu või mõne muu asutusega ja uurida, millised korteri seinad on kandvad seinad (ilma milleta maja püsti ei püsi). Kandvate seinte lõhkumine ei ole lubatud. 

Korteris seinade asukoha muutmisega muutub korteri detailplaneering. Võib juhtuda, et see tuleb enne kooskõlastada. Juhul kui kogu paberimajandus on korda aetud ning luba korteris seinu lammutama asuda saadud, siis saab päriselt tööle asuda. 
Korteri remont
Foto: Tima Miroshnichenko, Pexels.com

Uue seina üles ladumine on sarnane klotsidest maja ehitamisele. Fibo plokk on seina ladumiseks justkui loodud! Erinevus klotsidega seisneb selles, et fibo plokiga seina ladudes tuleb vahele panna müürisegu. Fibo plokist ehitatud seina on väga lihtne üle krohvida või anda sellele mõni teine meelepärane viimistlus. Sellistest plokkidest ehitatud sein on väga tugev, mistõttu ei pea eriti muretsema selle kandevõime pärast (võib julgelt seina panna riiuleid või televiisori). 

Fibo ploki abil on võimalik laduda ka vaid pool seina, mille abil saab näiteks korteri köögi muuta avaramaks ja elutoaga ühendada. Vanale korterile on võimalik seinte asukoha muutmisega anda juurde väga palju avarust ja modernsust. Seega võib just korteri planeeringu muutmine olla see, mis korteri turuväärtust pärast remonti veelgi rohkem tõstab. 
Korteri remont
Foto: Karl Solano, Unsplash.com

Siseviimistlus

Viimane oluline ja ilmselt ka kõige meeldivam etapp korteri remondi juures on siseviimistlus. Selle käigus saab välja valida kõik olulise – siseuksed, seina värvid, mööbli ja kõik muu olulise, mis korteri neljale seinale isikupära annavad ja kodutunde loovad. 

Kui seinte värvimine ja pahteldamine on õpitav tegevus, siis siseuste paigaldamine nõuab natukene osavust. Selleks, et uks korralikult käima hakkaks, peavad ukselengid olema võimalikult sirged ja üksteise suhtes täisnurga all. Muidugi on võimalik ka siseuksed ise paika tõsta ja reguleerida, kuid lihtsam on siiski kasutada professionaali abi. 
Korteri remont
Foto: Ksenia Chernaya, Pexels.com

Korteri remont ei pea olema keeruline ja korraga ei pea renoveerima kogu korterit. Seda võib teha ka tubade kaupa. Nii on ka kulutused korraga väiksemad, aga peab arvestama pikema remondi ajaga. Soodsalt remondi tegemiseks ei pea tegema oma soovides allahindlusi. Kui remondiga pole kiiret, siis võib ka oodata kuni ehituspoes on vajaminevatele toodetele allahindlus. Siiski - lõputult ootama jäädes ei pruugi remont ealeski valmis saada. 

Korteri renoveerimine on viimasel ajal väga populaarne ja aina enam võetakse see protsess ise ette. Väga paljud kodu renoveerijad on ka oma teekonda ühel või teisel moel salvestanud ja neilt saab õppida kavalaid nippe, mida teha või millest hoiduda. Ära enam oota ja alusta oma korteri remondiga juba täna!
 
Kergplokk Fibo-5 efekt 250x185x490mm /64

Kergplokk Fibo-5 efekt 250x185x490mm /64

4,25 / tk

Laos saadaval tk
1 tk – 11.236 m², 1 m² – 0,38 €
Tulekindel plaat Stonerex, 1200 mm x 607 mm x 9 mm

Tulekindel plaat Stonerex, 1200 mm x 607 mm x 9 mm

19,50 / tk

Laos saadaval tk
1 tk – 3.349 m², 1 m² – 5,82 €
TOP toode
KERGSILLUS 250X185X2090

KERGSILLUS 250X185X2090

114,00 / tk

Laos saadaval tk
1 tk – 2.09 m, 1 m – 54,55 €
Kergplokk Fibo-5 efekt 250x185x490mm /64

Kergplokk Fibo-5 efekt 250x185x490mm /64

4,25 / tk

Laos saadaval tk
1 tk – 11.236 m², 1 m² – 0,38 €
Tulekindel plaat Stonerex, 1200 mm x 607 mm x 9 mm

Tulekindel plaat Stonerex, 1200 mm x 607 mm x 9 mm

19,50 / tk

Laos saadaval tk
1 tk – 3.349 m², 1 m² – 5,82 €
TOP toode
KERGSILLUS 250X185X2090

KERGSILLUS 250X185X2090

114,00 / tk

Laos saadaval tk
1 tk – 2.09 m, 1 m – 54,55 €