
Foto: RF._.studio. Pexels.com
On inimesi, kes arvavad, et vinüülplaadimängija on osa minevikust ning jääb pigem aegadesse, mil ei tuntud plaadimängijaid ega muusika striimimist. Kuid vinüülplaadid on endiselt paljude jaoks au sees, eriti melomaanide ja kvaliteetse muusika armastajate jaoks. Kui omad mitmeid vinüülplaate, soovid neid koguma hakata või tahad lihtsalt vanu aegu meenutada, siis vajad nende kuulamiseks kindlasti vinüülplaadimängijat. Kui sa ei oska valida, milline oleks parim vinüülplaadimängija, siis see juhis on just sulle.
Miks vinüülplaadimängijaid ikka veel kasutatakse?
Võiks arvata, et tänapäevane helitehnika on arenenud nii kaugele, et suudab edastada muusikat puhtamalt kui vanasti. Kahjuks suudavad seda vaid kallimad seadmed, näiteks mõni kõrgklassi soundbar või professionaalsed kõlarid. Keskmine raadio või odavad mõne-eurosed kõrvaklapid tõmbavad muusika kvaliteeti tunduvalt alla, muutes kõla teravaks ja plekiliseks. Mitmed argumendid räägivad vinüülplaatide kasutamise poolt.

Foto: Eduardo Romero. Pexels.com
Parem helikvaliteet
Kui armastad käia kontsertidel, et just seda õiget ja puhast heli nautida, siis parim vinüülplaadimängija just selle tagabki. Vinüülplaadi heli on lähim kogemus originaalsalvestisele, see on naturaalsem ja nii-öelda soojem kui digitaalne muusika, mis on talletatud näiteks CD plaatidele. Digitaalne muusika on küll mugav, kuid vinüülplaadi kuulamise jaoks veidike vaeva näha on seda tõesti väärt. Vinüülplaadilt kõlav muusika on justkui kontsert sinu toas, mängides vaid sulle ilma saalis oleva mürata.
Kaunis sisustuselement
Vinüülplaadimängijaid on mitmesuguseid ning nii mõnigi neist näeb välja niivõrd stiilne, et annab toasisustusele tohutult palju juurde. Rääkimata muidugi vinüülplaatidest, mis on samuti tõelised pilgupüüdjad. Kuna tegu on oma olemuselt üsna retro seadmega, siis kindlasti tekitab vinüülplaadimängija nägemine ka palju vestlusainet. Eksponeeri oma kaunist kogu!

Pilt: Muffin Creatives. Pexels.com
Võimalus laiendada oma muusikamaitset
Oleme harjunud, et kõik laulud on saadaval internetis või mõnel voogesitus platvormil. Siiski on vanemat muusikat, mis on salvestatud ainult vinüülplaadile. Kasuta võimalust ja lase aastakümneid vaikinud muusikal taas kõlada. Kodus olev vinüülplaadimänija annab võimaluse nende kuulamisest. Nii võib avastada mõne tõelise pärli!
Kuidas see töötab?
Selleks, et valida parim vinüülplaadimängija, on oluline ka mõista, kuidas see töötab. Nii saad teha targema valiku. Vinüülplaadimängija koosneb mitmest elemendist, kuid selle tööpõhimõte on üsna lihtne.
Vinüülplaadimängija vajab töötamiseks mootorit. Mootor ja rihm panevad plaaditaldriku liikuma kindlal kiirusel, mis tavaliselt on 33 või 45 pööret minutis. Keskvõll ja kandur kindlustavad sujuva ja vaba pöörlemise.
Selleks, et plaadi pealt ka muusika kõlaks, tuleb plaadile asetada helikäpp, mille otsas on helipea. Sellel on nõel, mis lihtsalt öeldes plaadiga kokku puutudes tekitabki heli. Nõel jälgib väga täpselt plaadivagusid ning tekivad mehhaanilised võnked, mis kanduvad edasi helipea muundurile.
Seega protsess ise pole keeruline, kuid vinüülplaadimängijaid on väga erinevaid. Iga element võib olla erisuguste omadustega, mis omakorda mõjutavad jällegi helikvaliteeti. Aga kuidas siis valida parim vinüülplaadimängija? Vaatame järgi, millele tuleb enne ostu sooritamist kindlasti tähelepanu pöörata.

Foto: Sofia Alejandra. Pexels.com
Nõuandeid, kuidas osta parim vinüülplaadimängija
Kuna algajana on valiku tegemine tõesti keeruline, siis enne ostu tuleb kindlasti teha eeltööd. Siin on mõned punktid, mida pead teadma enne, kui ostad vinüülplaadimängija.
Ülekande tüüp
Vinüülplaadimängijaid on kahte tüüpi: rihmülekandega (belt drive) või otseülekandega (direct drive). Rihmülekande puhul aitab mootorit ringi ajada elastne rihm, otseülekande puhul ajab mootor vinüülimängija taldrikut ringi ilma rihmata.
Tavakasutaja jaoks ei ole tegelikult suurt vahet, kumba valida. Samas terava kuulmisega melomaanid eelistavad tavaliselt rihmülekannet, sest siis mõjutab mootori vibratsioon lõppheli veidi vähem. Samas on otseülekandega plaadimängijad parim valik DJ jaoks, kuna nende pöörlemiskiirus on täpsem ja nad võimaldavad rohkem heliga manipuleerimist.
Kiirus
Tänapäeval on vinüülplaadimängijad võimelised mängima kahel kiirusel: 33 pööret minutis, mis on suure kauamängiva plaadi standardkiirus ja 45 pööret minutis, mis on väiksemate singlite standardkiirus. Mõlemat võib vaja minna, kuna tavaliselt kuulatakse nii suuremaid kui ka väiksemaid plaate. Arvesta sellega, et mõned väga vanad plaadid ei pruugi ka nendele kiirustele sobituda.
Helikäpp
Helikäpp on vinüülplaadimängija väga oluline osa. Tänapäeval on olemas kolm erinevat helikäpa peale- ja mahaliikumise mehhanismi: automaatne, poolautomaatne ja manuaalne.
- Automaatse puhul tõstab helikäpp end ise puhkeasendist üles ja leiab heliplaadil õige koha. Lõppedes liigub see automaatselt tagasi ja ka vinüültaldrik peatub.
- Poolautomaatse mängija puhul pead käpa ise plaadi peale asetama, aga plaadi lõppedes tõuseb helikäpp ise üles ning peatab taldriku.
- Manuaalse mängija puhul pead aga mõlemad liigutused ise tegema: nii helikäpa vinüülplaadile asetamise kui ka ülestõstmise ja puhkeasendisse panemise.
Siinkohal langeta valik enda eelistuse järgi. Automaatne süsteem on mugav, kuid manuaalne helikäpa käsitlemine on mõnes mõttes osa vinüülplaadi kuulamise elamusest.
Kindlasti tuleb arvestada ka sellega, et helikäpal olev nõel võib pika mängimise tagajärjel kuluda. Liiga tihti seda siiski vahetama ei pea. Nõelad on väga erineva kvaliteediga, näiteks võib nõel kuluda 500 tunni möödudes, või vastu pidada isegi üle 1000 tunni. Seega kui oled sagedane kuulaja, siis pead selle kuluga mingi hetk arvestama. Mida kallim nõel, seda kõrgemat kvaliteeti võib oodata.

Foto: Pixabay. Pexels.com
Korpuse materjal
Plaadimängija korpuse materjal võib otseselt mõjutada helikvaliteeti. Alustada tuleks juba sellest, et alus, mille peale vinüülplaadimängija asetatakse, peab olema tugev ja loodis. Mida õhemast plastikust on plaadimängija ümbris valmistatud, seda enam võib see mõjutada helivibratsiooni. Eelistada tuleks midagi tugevamat ja ka suuremat, kuna kogukamad vinüülplaadimängijad suudavad helivõnkeid paremini suunata. Samas on kompaktsed mudelid väga kasulikud diskoritele.
Disain
Kuna vinüülplaadimängija on ka suuremal või väiksemal määral sisustuselement, võiks tähelepanu pöörata ka välimusele. Arvestada tuleb oma kodu interjööriga. Näiteks modernse stiiliga koju sobib pigem kaasaegse välimusega vinüülplaadimängija. Samas võib tõeliselt retro välimusega vinüülplaadimängija anda just särtsu ja elu. Vinüülplaadimängijaid on olemas väga erineva välimuse ja stiiliga, seega peaks igaüks leidma midagi oma maitsele.
Muud lisad
On olemas vinüülplaadimängijaid, mis tulevad erinevate, lausa tänapäevaste lisadega. Näiteks on osadel eelvõimendi või selle ühendamise valmidus, kuna helipea poolt toodetav heli on üsna nõrk. Võid valida ka kvaliteetsed tippklassi kõlarid, mida mida saab ühendada vinüülplaadimängijaga.
USB-liides võib tunduda kohatult moderne, kuid see annab võimaluse oma muusika salvestada. Nii saad muusikakogu digitaalselt talletada, et see säiliks ka siis, kui vinüülplaadimängijaga midagi juhtub või kui soovid lihtsalt oma muusikakogu väljaspool kodu kuulata.

Foto: Bob Clark. Pexels.com
Leia enda jaoks parim
Kui armastad muusikat, oled väsinud sellest, et kõrvaklapid muusikat moonutavad või sind lihtsalt köidavad vinüülplaadid, siis vinüülplaadimängija on õige ost. Enne valiku tegemist tuleks tutvuda erinevate seadmetega. Kui tead, mida ühest vinüülplaadimängijast otsida ja mida vältida, siis on ka suurem tõenäosus leida parim vinüülplaadimängija.