Foto: Pexels.com
Televiisor on iga kodu lahutamatu osa. Tehnoloogia uueneb kiiresti ning kümme aastat tagasi ostetud teler ei suuda enam võistelda uutega. Telerite valik poodides muutub üha mitmekesisemaks. Kuidas valida telerit, kui valik on niivõrd suur? Loe siit, mida uue televiisori valimisel võiks silmas pidada.
Ekraani suurus
Telerite ekraanid on ajaga muutunud aina suuremaks ja õhemaks. Tihtipeale arvatakse, et mida suurem ekraan, seda parem teler. Kui poes on kõrvuti 33 tolline ja 60 tolline, siis jääb ikka pilk suurema peale. Suur ekraan ei taga alati parimat telepilti. Teleri ekraanisuurus on poodides enamasti tollides märgitud, seega tuleb need ise sentimeetritesse ümber arvestada. Ekraani suurus võib ulatuda isegi 86 tollini!
Kuidas valida telerit, mille ekraan on piisavalt suur, oleneb paljuski sellest, kui suurde tuppa see läheb. Suuremaid ekraane on tavaliselt mugavam vaadata kaugemalt. Väikeses toas võib suur ekraan olla isegi ebamugav. Kõige mõistlikum on umbes välja arvutada, kui suur on vahemaa diivani ja tulevase teleri vahel ning selle järgi uus suurus valida. Tegelikult loeb teleri sisu rohkem kui suurus.
Foto: Pexels.com
Resolutsioon ehk lahutusvõime
Kuna tehnoloogia aina uueneb, on ka telepilt aina paremaks läinud. Turul on suurepärase resolutsiooniga telereid, mida saab lausa kodukinona kasutada. Kuid ka vanemad, väiksemad ja ilma suurte lisadeta telerid pakuvad rahuldavat kvaliteeti, eriti kui soovid on samuti tagasihoidlikud.
Tihti räägitakse telerite puhul pikslitest. Telepilt koosneb pikslitest. Mida rohkem piksleid, seda parema kvaliteediga pilt ning vastupidi. Vähem piksleid suurel teleril lõppeb teralise pildiga. Poodides võib kohata erineva resolutsioonimärgisega telereid - full HD, ultra HD, 4K, 8K. Mis neil vahet on ja millised on nende omadused?
Full HD
On olemas ka lihtsalt HD resolutsiooniga telereid, kuid neid jääb aina vähemaks. Full HD on viimased kümme aastat kindlasti olnud enimlevinud resolutsioon. Kuna see on olnud pikka aega standard, siis enamus filme ja saateid on filmitud just nimelt Full HD jaoks. Seega ostes Full HD teleri, saab edukalt vaadata enamikku telesisu. Full HD telereid on erinevates suurustes ning pildi selguse pärast ei pea muretsema - paljudel mudelitel on värviparandajad ja HDR juba olemas. Seega on Full HD kindla peale minek.
Foto: Pexels.com
Ultra HD
Ultra HD või lühidalt UHD on samm edasi. Võib öelda, et UHD on Full HD standardipositsioonilt tõuganud. See näitab veelgi parema kvaliteediga Full HD filme ja on parim just suure ekraaniga telerile. Uuemad filmid ja sarjad filmitakse tihti just nimelt sellele resolutsioonile mõeldes. Ultra HD jaguneb omakorda 4K ja 8K teleriteks
4K on UHD levinum versioon. Seda toetavad paljud voogesituskanalid, mängukonsoolid ja muidugi Youtube. Näiteks Netflixis on nii mõnigi sari just 4K resolutsiooniga ning seetõttu nauditavam UHD kvaliteediga. 4K kvaliteediga videot suudavad filmida paljud tänapäevased telefonid, seega pole probleemi ka ise selles formaadis koduvideosid teha ja hiljem telerist vaadata. Miinuseks võib pidada, et kodumaised telekanalid 4K sisu hetkel veel ei paku. Seega kui eelistad kodumaiseid kanaleid, siis 4K on küll hea, kuid mitte ilmtingimata vajalik.
8K on hetkel telepildi tipp, muutes 4K veelgi selgemaks ja teravamaks. 8K on alles üsna uus tulija ning sellele sisu leida on üsna keeruline. Võib oletada, et tulevikus on see sama levinud kui 4K, kuna osad režissöörid juba teevad 8K jaoks filme. Mõned riigid plaanivad edaspidi spordiülekandeid teha 8K kvaliteediga. 8K on ideaalne väga suurte ekraanide jaoks, kuna siis ei kannata telepildi kvaliteet ning kodus teleri taga istudes on võimalik saada täielik kodukino elamus.
Foto: Unsplash.com
Mis on LED, QLED, OLED?
Telerite kirjelduse juures on tihti sõnaühendid LED, QLED ja OLED. Mis peitub nende tähekombinatsioonide taga? Tegu on ühe põhilisema omadusega, kui mõtled, kuidas valida telerit, seega on see oluline info.
LED telerid on hetkel kõige levinumad. Sellel on meeldiv pilt, erksad värvid ja näitab pilti hästi ka ereda päevavalguse korral. Miinuseks võib lugeda selle vähest kontrastsust, seega tumedaid filme võib LED teleris veidi ebamugav olla vaadata.
QLED on tavaliselt Samsungi teleritel. See on LED edasiarendus, mis parandab tänu spetsiaalsele filtrile värve ja kontrastsust.
OLED telerid on hetkel tippklass pildikvaliteedi suhtes. Tumedad kaadrid ja otse peale paistev päevavalgus ei ole sellele ekraanile probleem, kuna see näitab pilti ikka suurepäraselt. OLED telerid on tänu oma tehnoloogiale ka väga õhukesed. Ka hind on sisule vastav, kuigi mida rohkem neid turule tuleb, seda madalamaks hakkab see tasapisi minema.
Keskmine telerivaataja ei pettu üldjuhul LED teleris, kuna enamasti on sellel erinevad lisad juures, mis tõstavad pildikvaliteeti. Kuid kui soovid midagi tõeliselt erilist, võib kaaluda OLED telereid.
Foto: Pexels.com
Erinevad funktsioonid
Paljude jaoks ei ole teler enam ainult uudiste ja õhtuste filmide vaatamise jaoks. Tavaliste telerite kõrvale tuleb üha enam televiisoreid, millel on mitmeid erinevaid lisafunktsoone. Mõned neist on vajalikud, et parandada telepilti, mõned on lihtsalt põnevad lisad. Siin on enim levinud lisad ja millised end ära tasuvad.
HDR (high dynamic range) ehk ülidünaamiline ulatus aitab teleril kuvada värve ja kontraste võimalikult loomulikuna. Lihtsalt HDR-ile lisaks on veel olemas HDR10 ja Dolby Vision. 4k ja 8K teleritel on HDR kindlasti olemas, kuna lisaks värvide parandusele tagab see ka sujuva ülemineku - liigutused teleekraanil tunduvad loomulikumad. Paljud tänapäeva filmid kasutavad juba filmimisel HDR tehnoloogiat, et näiteks pimedad stseenid oleksid teleris paremini näha. HDR on suurepärane lisand Full HD ja LED teleritele.
Smart TV puhul on tegu lisafunktsiooniga, mis hakkab tasapisi lausa standardiks muutuma. Tark teler aitab nutimaailma telerisse tuua. Tarka telerit saab ühendada arvuti, telefoni või tahvliga. Teleekraanil on võimalik külastada veebilehti, vaadata netist videosid, kasutada erinevaid äppe ja palju muud. Smart TV on tihtipeale juba kaasa mõningad voogedastuse rakendused, näiteks Netflix. Tänu Smart TV saad vaadata Youtube videosid suurel ekraanil, nautides näiteks 4K resolutsiooni, mis telefoniekraanil jääks täiesti märkamata.
Igal tootjal on oma Smart TV tehnoloogia, näiteks Sony telerites Android TV, LG kasutab WebOS-d ja Samsung SmartHub-i.
Foto: Unsplash.com
3D tehnoloogia oli pikka aega ihaldatud lisa, kuna 3D filmide tegemine oli mõnda aega tagasi populaarne. 3D teleris 3D filmi vaatamiseks on vaja spetsiaalseid prille. Nüüdseks on 3D oma populaarsust kõvasti kaotanud ja enamus uusi telereid seda lahendust enam ei toeta. Põhjuseks on enamasti toodud, et kodus prillidega teleri vaatamine ei olnud nii mugav. Samas, kui armastad 3D filme ja ei taha ühestki ruumilisest efektist ilma jääda, siis on endiselt 3D telereid müügil.
Nõgus ekraan on teine lisa, mis vahepeal oli väga populaarne, kuid üha vähem uusi telereid toodetakse selle lisaga. See peaks tekitama kinolina efekti ning tunde, et oled filmis sees. Nii levinuks nagu Smart TV pole need siiski saanud.
Teleri heli
Helikvaliteet on teleri puhul sama oluline kui pilt. Kuidas valida telerit, mis lisaks pildile ka kõlab hästi? Kahjuks tänapäeva õhukesed telerid on pidanud helikvaliteedis järeleandmisi tegema, kuna õhukese ekraani taha ei mahu enam tõeliselt häid kõlareid. Seega super kvaliteetse pildi võib ära rikkuda plekiline heli.
Ideaalis võiks uuele telerile kõrvale osta mõne helisüsteemi. Õigesti paigutatud helisüsteem võib luua lausa täieliku kodukino efekti. Variantideks on osta kõlarikomplekt või soundbar, mis teleka vaatamisest tõelise elamuse teeb. Muusikavideosid kuulates on vahe selgelt tuntav.
Foto: Unsplash.com
Kokkuvõtteks
Kuidas valida telerit, mis sobib just sinu koju? Enne valiku tegemist tuleks endale selgeks teha, mida otsid ja mis on vajalik just sulle. Kas Smart TV ehk netiligipääs on oluline? Kui suurt ekraani sobib sinu elutuppa või magamistuppa? Kas peab olema kindlasti tipptasemel 4K või 8K või piisab Full HD resolutsioonist? Abiks on poodides müügimehed, kes oskavad iga teleri kohta piisavalt selgitust jagada.
Mugav on telereid võrrelda ka veebipoes, kus neid saab omaduste järgi filtreerida. Tänapäeval on olemas televiisorid igale maitsele, nii tagasihoidlikumale kui ka nõudlikumale vaatajale.