
Foto: Pexels.com
Esik on iga kodu visiitkaardiks. See on esimene ruum, mida külaline sisenedes näeb ja loob seega kogu kodust esmamulje. Lahkudes jääb just esik meenutama kodu üldmuljet, mistõttu on oluline pöörata tähelepanu esiku disainile. Kuidas seda teha nii, et esik oleks stiilne, kuid samas ka praktiline?
Esiku suurus ja tüüp
Esiku disainis mängib väga suurt rolli esiku suurus. Suures esikus on lihtsam sisekujundust luua, sest värvid, esemed ja kõik muu võib valida just sellise nagu kodu omanikud seda soovivad. Väiksemas esikus tuleb tähelepanelikult jälgida, mis tooni on seinad ja kuhu paigutada peeglid, et luua illusioon suurest ja avarast esikust.
Seega on esiku suurus kindlasti esimene märksõna, mida peab esikut kujundades meeles pidama. Kuigi esiku suurus on üks olulisemaid võtmesõnu, siis sama oluline on esiku tüüp. Kas tegu on tube ühendava esikuga (nagu paljudes vanemates kortermajades), avatud esikuga või on tegu hoopis uksega eraldatud ruumiga (tuulekoja stiilis esikud)?
Enne esiku sisekujundusega alustamist tuleb kindlasti vastata esiku suuruse ning tüübi küsimustele ning alles siis liikuda edasi järgmise olulise küsimuseni – millist esmamuljet peab esik kodust looma? Alles seejärel saab liikuda edasi esiku disainimiseni.

Foto: Pexels.com
Esiku värvivalik
Kuna tavaliselt ei asu esikus eriti aknaid ja esikud on suuruselt väikesed, siis tasub esiku seinad teha heledates toonides. Tumedad toonid tekitavad veelgi väiksema ruumi tunde ning ei peegelda valgust tagasi. Heledad toonid ei tähenda ilmtingimata valget. Selleks võivad olla ka kollane või roosa – need värvid lisavad esikusse soojust – kuid kindlasti tooni poolest pehmed ja heledad. Liiga intensiivne hele toon võib mõjuda soovitult vastupidiselt.
Esiku stiil
Esiku stiil ei tohiks kindlasti kardinaalselt erineda kogu ülejäänud kodu stiilist. Esikut tasub võtta kui hea raamatu sissejuhatust ja kokkuvõtet. Kasutatav stiil peab külalise sisse juhatama ülejäänud kodusse. Esikus peaks olema praktiline seinariiul – võtmete või kinnaste-mütside jaoks. Nipsasjakesed esikusse ei sobi.
Hästi läbi mõeldud esikus on igal asjal oma koht. Näiteks võiks jalanõude hoiustamiseks olla jalatsikapp. See võimaldab jalanõud viisakalt ära panna, jättes esikust puhta ja viisaka mulje. Kusjuures jalatsikappi mahub rohkem jalanõusid kui jalatsiriiulisse.
Kapp või nagi?
See toob meid järgmise esiku disaini punkti juurde – kas eelistada esikus kappi või nagi? Kindlasti tasub suurematel peredel eelistada kappi. Kapp mahutab üldiselt rohkem kui nagi. Erinevalt nagist ei kuku kapis joped maha ja kapp ise on samuti stabiilsem. Kui aga elada üksinda või kahekesi ning erinevaid ülerõivaid ei ole väga palju, on nagi kasutamine väga mõistlik ja esikusse jääb rohkem ruumi.

Foto: Unsplash.com
Seega kapi või nagi valik tuleb teha vastavalt elanike vajadustele. Kapp võtab küll esikus niigi vähesest ruumist oma osa, kuid samas on võimalik kapi ustele paigaldada maast laeni peeglid ja sellega visuaalselt ruumi suuremaks teha. Nagi kasutamisel on mõistlik esikusse paigutada üks kummut, kuhu paigutada erinevad sokid, mütsid ja sallid.
Tumba või tugitool?
Selleks, et oleks mugav jalatseid jalga panna peaks esikus olema koht, kus istuda. Kui esik on piisavalt suur võiks selleks muidugi olla spetsiaalne tugitool. See loob elegantse mulje ning sinna saab vajadusel ka mõne koti toetada.

Foto:Pexels.com
Kui aga esiku suurus ei võimalda tugitooli kasutamist, siis on alternatiiviks tumba. Tumbat valides tasub jälgida, kas tumba käib lahti ja seda saab kasutada kui lisa hoiustamisruumi asjadele, mida igapäevaselt vaja ei lähe.
Esiku valgustus
Esikusse tuleks valida võimalikult valge valgus. Kuigi võib tunduda, et heledad esikuseinad ning hästi paigutatud peeglid annavad juba piisavalt valgust, siis on alati hea kui esikus kasutada külma tooni valget valgust. Sellise valguse kasutamine teeb esiku visuaalselt suuremaks.

Foto: Pexels.com
Kui mõelda, kas esikus peaks olema üks laelamp või võiks olla mitu pisikest koht valgustit, siis see sõltub suuresti esiku suurusest ja kujust. Kui esik on väga pikk, siis on mõistlik kasutada mitut väiksemat valgustit. Väiksema esiku puhul piisab ka ühest laelambist. Kindlasti võiks peegli juures olla eraldi lülitatav valguslahendus.
Peeglite kasutamine esikus
Kuigi peeglite kasutamine loob visuaalselt avarama ruumi, siis ei tohiks sellega siiski liiale minna. Esikus ei tohiks kindlasti olla peegleid erinevatel seintel ja üldiselt piisab ühest maast laeni peeglist. See loob piisava avaruse ning samas ei hakka ülemäära häirima. Kuigi mõte end igast küljest korraga näha võib tunduda atraktiivne, siis võiks selle jätta poe proovikabiini.
Põrandad
Esiku põrandat valides tasub jällegi mõelda, kuidas see sobib ülejäänud elamisega. Esikusse on mõistlik valida keraamiline plaat. Seda on lihtne puhastada. Muidugi võiks esikus olla ka üks porivaip, kuhu peale saaks jätta märjad ja porised jalanõud. Esiku põranda visuaalne eraldamine ülejäänud kodust annab külalisele vihje, kuhu on viisakas oma jalanõud jätta.

Foto: Pexels.com
Esiku disain ei pea olema keeruline. Oluline on meeles pidada, et esikusse tuleb paigutada võimalikult vähe mööblit ning igal esemel peab olema oma funktsioon. Esik tuleb teha heledates värvitoonides ja esikusse tuleks paigutada üks maast laeni peegel. Need ongi põhilised nõuanded, mida esiku disaini puhul järgida.