Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Millist kompressorit osta?

Mees liigutab ratastel musta paagiga kompressorit.
Foto: K-rauta.ee

Kodus väiksemate remonditööde tegemine säästab oluliselt raha. Samuti on väga mugav, kui sul on koduses töökojas olemas elementaarsed tööriistad. Kompressor on kindlasti üks nendest seadmetest, mida tasub endale muretseda. 

Kompressoriga saab ühendada suruõhul töötavad lisatarvikud ja tööriistad nagu naelapüss, värvipüstol ja mitmesugused pritsid. Samuti võid koduse kompressoriga pumbata autorehve ja selleks pole vaja kuskile eraldi sõita. Loe edasi ja toome sinuni soovitused, millist kompressorit osta.

Mis on kompressor?

Väike kollane kompressor.
Foto: K-rauta.ee

Kompressor on seadeldis õhu kokkusurumiseks ja see muudab mitmed tüütud remonditööd hulga lihtsamaks. Kompressorist endast on vähe kasu, oluline on see, milliseid tööriistu ja lisatarvikuid sellega kasutada saab. 

Kompressori sees surutakse kokku õhk, selle käigus suureneb rõhk ja vabaneb energia. Saadud energiaga töötavad suruõhutööriistad. Suruõhuga töötavate tööriistade kasutamine on ohutum ja nendega töötamine lihtsam. Kui soovid töötada suruõhutööriistadega, vajad selleks sobivat kompressorit.

Kompressor tuleb suruõhutööriistadega ühendada spetsiaalse vooliku alusel. Neid on saadaval väga erinevate läbimõõtude ja pikkustega ning valik tuleks teha tööriistast lähtuvalt. Soovitame valida erineva pikkusega voolikuid, et igale poole mugavalt ligi pääseda.

Milleks kompressorit kasutatakse?

Kompressori rõhuregulaator.
Foto: K-rauta.ee

Suruõhutööriistad vajavad töötamiseks energiat - suruõhku ja seda toodab kompressor. Kui soovid kasutada erinevaid suruõhuga töötavaid tööriistu, näiteks suruõhu trelli, klambrilööjat või mitmesuguseid püstoleid, vajad selleks sobivat kompressorit. Kindlasti ei tasu unustada ka suruõhuvoolikut, sõltuvalt töö eripärast, võiks neid mugavaks töötamiseks olla erineva pikkusega. 

Kompressor on suurepärane abimees ka rehvide pumpamisel, selleks pole vaja osta eraldi seadet või sõita spetsiaalsesse töökotta. Kompressoriga täidad vaevata ka batuudi. 

Millist kompressorit osta?

Kompressoriga värvitakse rula.
Foto: Autor master1305, Freepik.com

Kompressori valimisel tasuks meeles pidada, et see võiks olla võimalikult universaalne ja sobida suurele hulgale erinevatele suruõhutööriistadele ja lisatarvikutele. Samas, kui tead kindlalt, et soovid teha vaid ühte konkreetset tööd, tasub valida spetsiifiline seade ja säästa raha. 

Toome järgnevalt välja, millist kompressorit osta eelkõige koju igapäevaste remonditööde jaoks.
 

Kasutusvaldkond

Kompressor paneb tööle mitmesugused suruõhuga töötavad tööriistad, samuti saab selle abil pumbata rehve ja batuuti. Kodus ja garaažis on enamasti enamlevinud töödeks erinevad värvimistööd ja väiksemad parandustööd. 
 • Värvimistööd saab kiiresti ja kvaliteetselt tehtud kasutades värvipüstolit, mis töötab suruõhuga.
 • Suruõhuga töötav trell on kerge ja kruvide sissekeeramiseks pole tarvis kasutada jõudu.
 • Mitmesugused lihvimistööd, näiteks vana värvi või laki eemaldamine muutub lihtsaks suruõhuga töötava lihvijaga.
 • Samuti ühilduvad kompressoriga mitmesugused pritsid, millega on hulga lihtsam eemaldada roostet või vana värvi.
 • Suruõhuga töötav mutrikeeraja on jõukohane ka naistele ja autorataste vahetamine muutub kergemaks.
Mitmesuguste koduste remonditööde puhul ära unusta kaitsta objekte niiskuse ja tolmu eest. Vali meie e-poest näiteks sobiva suurusega koormakate.
 

Tüüp

Kompressorite valik on küllaltki suur, et igaüks leiaks sobiva masina. Peamiselt erinevad kompressorid oma suuruse ja võimsuse poolest. Mida suurem on kompressor, seda võimsam see on. 

Väiksemast kompressorist piisab näiteks rehvide pumpamiseks, naelapüstoli ja klambrilööja kaoks. Väiksema masinaga on ka lihtsam toimetada ja see võtab vähem ruumi. Millist kompressorit osta tööpõhimõtte alusel?
 • Kompressorid jagunevad töö põhimõttest lähtuvalt kruvi- ja kolbkompressoriteks. Kolbkompressorid on rohkem levinud ja nende valik suurem.
 • Kolbkompressorite puhul eristatakse veel õliga töötavaid ja õlivabasid kompressoreid.
 • Õlivaba kompressor tuleks valida juhul, kui vajad töötamiseks puhast õhku (näiteks rehvide pumpamiseks või värvitöödeks).
 • Õliga töötavad kompressorid on pigem võimsamad ja kasutusel tööstustes. 

Võimsus

Kompressori võimsus on oluline näitaja, et saaksid selle külge ühendada kõik vajalikud tööriistad ja lisaseadmed. Millist kompressorit osta juhul, kui kasutad seda peamiselt kodustes tingimustes? 
 • Kompressori võimsus näitab selle õhu tootlikkuse taset. See näitaja on kompressori puhul väljendatud kas kwH (kilovattides) või hj (hobujõus).
 • Enamasti jäävad erinevate kompressorite võimsused vahemikku 500-2500 kwH, mis hj teisendades on 1,5 hj kuni 4 hj.
 • Võimsuse kõrval tasub tähelepanu pöörata ka tootlikkusele. Sellest oleneb, mitu liitrit õhku suudab kompressor minutis töödelda.
 • Kodukasutajale sobiva kompressori tootlikkus võiks olla vähemalt 300 liitrit minutis.

Paagi suurus

Pisike punane rehvipumpamise kompressor.
Foto: Autor Stevepb, Unsplash.com

Õhupaagi suurus mõjutab otseselt kompressori hinda ja suurem õhupaak võimaldab seadmega kauem töötada. See tuleb eriti hästi kasuks pikemate tööprotsesside puhul, näiteks värvimisel ja lihvimisel. Kompressori paagi suurus jääb enamasti 1-100 liitri vahele. 
Millist kompressorit osta paagi suuruse alusel? Kodukasutajale sobiva seadme õhupaagi suurus võiks olla vähemalt 50 liitrit.
 

Rõhk

Kompressorist väljuvat õhu tugevust saab reguleerida. Rõhk märgib seda suurust ja olenevalt seadmest varieerub see 4-15 bari vahel. Rõhku tuleb reguleerida sõltuvalt kasutatavast tööriistast või lisaseadmest. Enamik kodukasutajate suruõhutööriistad vajavad rõhku vahemikus 6-10 bari.
 

Hind

Kompressori hinna kujunemisel on mitmeid tegureid, see sõltub kasutatud materjalidest, suurusest ja võimsusest. Hind on erinev ka tootjate lõikes, mõned kaubamärgid on rohkem hinnatud. 

K-Rauta e-poes on erinevad kompressorid parimate hindadega. Soodsa hinnaga kompressori leiab meie valikust juba paarikümne euroga. Kodukasutajale soovitame valida kompressori keskmises hinnaklassis, nii alates sajast eurost. Antud hinnaklassis kompressoriga saad muretult tehtud kõik enamlevinud remonditööd kodus ja garaažis. 

Kokkuvõte

Kompressoril on väga palju kasutusvaldkondi ja kui sulle meeldib koduses töökojas nokitseda ja aeg-ajalt erinevaid remonditöid teha, tasub see kindlasti soetada. Kompressoriga saab ühendada suruõhuga töötavad tööriistad, nendega on ümber käia lihtsam ja ohutum. Kompressor tuleb appi ka rehvide ja batuutide pumpamisel. 

Tõime sinuni kiire ülevaate, millist kompressorit osta koju ja suure valiku soodsa hinnaga seadmeid leiad siitsamast e-poest.


Akulööktrell Prof

Akulööktrell Prof

Kompressor B&D 1.5KW 205/50

Kompressor B&D 1.5KW 205/50

Õhukompressor Metabo Basic 250-50W, 1500 W, 230 V

Õhukompressor Metabo Basic 250-50W, 1500 W, 230 V

299,00 / tk
Laos
Lihvija Comaria 160153

Lihvija Comaria 160153

19,99 / tk
Laos
Pneumaatiline pihusti Rockworth AR2577, 1.5 mm, 0.6 l

Pneumaatiline pihusti Rockworth AR2577, 1.5 mm, 0.6 l

22,99 / tk
Laos
Present kangas Okko, roheline, 2000x3000 mm

Present kangas Okko, roheline, 2000x3000 mm

Laos
Present kangas OEM, sinine, 12000x8000 mm

Present kangas OEM, sinine, 12000x8000 mm

59,90 / tk
Ainult veebis
Kompressori voolik Prof, 12 m

Kompressori voolik Prof, 12 m

Õhukompressor Nuair Siltek 50V, 1000 W, 230 V

Õhukompressor Nuair Siltek 50V, 1000 W, 230 V

Õhukompressor Nuair FU-227/10/12, 1500 W, 230 V

Õhukompressor Nuair FU-227/10/12, 1500 W, 230 V

159,00 / tk
Laos
Akulööktrell Prof

Akulööktrell Prof

Kompressor B&D 1.5KW 205/50

Kompressor B&D 1.5KW 205/50

Kompressori voolik Prof, 12 m

Kompressori voolik Prof, 12 m