Vannituba on koht, kus igapäevaselt lõõgastuda ja argimured unustada. Et see ruum oleks aga tõepoolest nauditav, on oluline selle oskuslik planeerimine. Väikse ruumi korral võib see olla paras väljakutse. Siiski on mitmeid viise, kuidas ka väike vannituba hubaseks ja ka visuaalselt suuremaks muuta, mahutades ära kõik vajaliku, et kümbluse hetked tõelisteks naudiguteks muuta.
Foto: Freepik.com
Kuidas ruumi maksimaalselt ära kasutada?
Väikese vannitoa planeerimist alustades tasub lisaks põrandapinnale analüüsida põhjalikult ka olemasolevat seinapinda. Seinad on ideaalne võimalus lisaruumi tekitamiseks. Siiski tasub selle kappide või muu paigaldamisel läbi mõelda ka esemete omavaheline paigutus ja uste avamiseks vajaminev ruum – vältimaks, et näiteks WC-potilt tõustes ähvardab oht pea ära lüüa või ei saa ennast korralikult ümber keerata.
Vannituba on paratamatult ka ruum, kus tuleb koht leida ka vähem silmailu pakkuvatele esemetele: torustik, boiler ja kõikvõimalikud muud kommunikatsioonid ning masinad. Vali need võimalikult kompaktsed ja kõik, mis võimalik, peida seina sisse või lae alla. Hea valik on seinasisene WC-pott, kuna see võtab oluliselt vähem ruumi. Samuti võib nii mõnedki sentimeetrid säästa õhukese disainiga boiler. Eelise annab ka see, kui boilerit on võimalik paigaldada nii horisontaalselt kui vertikaalselt, kuna see annab võimaluse disainiga mängida ja otsida lahendusi selle seina või kapi taha peitmiseks.
Foto: Christa Grover / Pexels.com
Väike vannituba eeldab kogu ruumi nutikat kasutust ja siinkohal ei tasu kindlasti unustada nurkasid. Vannitoa nurgad on kohad, mis kipuvad sageli tühjaks jääma ja kasutuna seisma, ehkki see on ideaalne koht näiteks nurgariiuli paigaldamiseks või siis saab sellele kasutuse anda hoopis nurgavanni või dušialuse asukohana. Selle arvelt säästad muud defitsiitset põrandapinda ja saad rohkem avarust ruumi keskele.
Väike vannituba – nipid ruumi visuaalseks suurendamiseks
Läikivad ja heledad toonid peegeldavad valgust ja muudavad ruumi sel moel suuremaks. Ka külmad toonid muudavad ruumi visuaalselt suuremaks, samas kui erksad ja soojad toonid toovad seina visuaalselt lähemale ja mõjuvad seetõttu visuaalselt kitsendavalt. Seetõttu on väiksesse vannituppa parim valik just heledad ja neutraalsed toonid. Samuti tasub eelistada moodsate mattide seinaplaatide asemel läikivaid valgustpeegeldavaid glasuurplaate. Kui ruum on madal ja sooviks on sellele visuaalselt kõrgust lisada, on abiks vastandvärvi plaadiridade lisamine.
Foto: Curtis Adams / Pexels.com
Kui sul on väike vannituba, siis peeglid on kindlasti sinu sõbrad. Peeglid muudavad ruumi erksamaks, valgemaks ja samas ka sügavamaks. Eriti hästi mõjuvad need aknaga vannitoas, kuna need peegeldavad loomulikku valgust, kuid samuti on neid võimalik kasutada vannituppa valitud värvide võimendamiseks ja huvitavate valgusefektide loomiseks. Loodusliku valguse puudumise korral, on hea nipp valgusti peegli ette riputamine: see kahekordistab valguse hulka.
Veelgi julgemad võivad katsetada värvilisi ja toonitud peegleid erinevate meeleolude loomiseks.
Õige valgustus võib teha mistahes ruumiga imesid! Lisaks erinevate meeleolude loomisele on valgustus ka hea abimees ruumide visuaalselt suurendamiseks. Näiteks suunates valguse lakke, saad luua mulje kõrgemast ruumist – nii on nutikaks lahenduseks valgustite peitmine hoopiski põrandasse. Samuti aitab avarama ruumi muljet luua seina valgustamine, kas siis terves ulatuses või siis hoopiski süvistavate riiulite kohal. Kuna valgustus on vannitoas ka praktilistel kaalutlustel väga oluline, võiks selles ruumis kasutada koguni kolme tüüpi valgustust: üldvalgustus, tarbevalgustus peeglite kohale iluprotseduuride tegemiseks ja lisaks meeleolu- või efektvalgustus.
Foto: Joey Galang / Pexels.com
Loomingulised hoiustamise lahendused väikeses ruumis – lase fantaasial lennata!
Väike vannituba tähendab enamasti seda, et vajaminev mööbel ja riiulid on kõige mõistlikum paigaldada seinapinnale: seinale kinnituvad riiulid, korvid näiteks rätikute hoiustamiseks või konksukesed – need kõik on head valikud ruumi säästmiseks. Kui ruumi kõige vajaliku mahutamiseks siiski väheks jääb, tasub üle vaadata näiteks kappide siseuksed: ka neile on võimalik kinnitada nii konkse kui riiuleid, kus saab hoida näiteks fööni ja muud pudi-padi. Lisaks praktilisusele ja ruumisäästlikkusele loob asjade selline paigutamine ka korrastatud mulje. Mida rohkem esemeid silma alt ära, seda puhtam ja ilusam on lõpptulemus.
Kui seinamaterjal vähegi võimaldab, on väga heaks lahenduseks süvistatud riiulite ja panipaikade tekitamine. Nii saad näiteks kobaka duširiiuli asendada süvisega, kus hoiustada oma pesuvahendeid. Lisaks ideaalsetele panikapaikadele on süvistatavad riiulid ka hea võimalus tuua vannituppa dekoratsioone, paigutades sellele näiteks taimi, pilte või lisades erilisi efekte nende valgustusega.
Foto: Max Rahubovskiy / Pexels.com
Kuna mööblit mahub väikesesse ruumi pigem vähe, tasub kogu mööblivalik hoolikalt läbi kaaluda. Ennekõike tasub silmas pidada selle multifunktsionaalsust. Näiteks kraanialuse kapi valikul tasub eelistada sellist, mis ei toetaks vaid kraanikaussi, vaid millel oleks võimalikult mitmekülgne valik sahtleid ja riiuleid kõige vajaliku hoiustamiseks. Kui vannituba vajab ka küttekeha, võib nutikaks valikuks olla infrapuna küttepaneel peegli kujul, mis täidab peegli funktsiooni ja tuleb edukalt toime ka väikse ruumi soojas hoidmisega. Kõik hoolikalt sel moel läbi mõeldes võib väga palju ruumi säästa.
Viimased lihvid tõeliselt õdusa lõpplahenduse loomiseks
Foto: Freepik.com
Üldiselt kehtib väikese ruumi puhul ka reegel, et mida vähem asju, seda parem. Samuti võiks eelistada väiksemõõtmelisi esemeid. Siiski on üksikud dekoratiivsed elemendid need, millega saad muuta tõeliselt isikupäraseks ning tuua ruumi hubasust. Kui valgustingimused lubavad, tasub vannituppa tuua niiskust armastavaid toataimi. Need lisavad ruumile oluliselt värvi ja elu. Aknata pesuruumis võib need asendada kas kunsttaimede või näiteks kuivatataud kõrrelistega. Värvi ja isikupära aitavad luua ka raamitud pildid, mis on paigutatud kas seinale või hoopis riiulile sätitud.
Kui sinu vannitoal on aken, saab ruumi hubasust tuua ka kardinatega. Looduslik valgus on kahtlemata väga oluline lisaväärtus sinu vannitoale, kuid kindlasti tasub läbi mõelda ka see, kui palju oled selle arvelt ohverdama oma privaatsust. Hea lahendus võib olla nii ruloo või ribikardina kui dekoratiivsete kardinate kasutamine – nii saad privaatsemateks hetkedeks akna kinni katta ja muul ajal kasutada üksnes kardinaid, et loomulik valgus saaks ruumi voolata. Kardinate valikul on vaid oluline arvestada, et need sobiksid niiskesse ruumi.
Foto: Cottonbro studio / Pexels.com
Kokkuvõtvalt – väike vannituba ei tähenda kindlasti, et see peaks olema ruum, kus vaid kiiruga hädavajalikud toimingud ära teha, vaid veidike vaeva nähes ja planeerides saab ka sellest kujundada tõelise lõõgastuse oaasi. Kõik vajaliku oma unistuste vannitoa kujundamiseks leiad ka meie veebipoest!