Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Noortetoa mööbel olgu funktsionaalne, aga omanäoline

Foto: Gabriel Beaudry/Unsplash.com

Igas peres jõuab kätte aeg, kui lapsed saavad nii vanaks, et hakata julgelt avaldama arvamust oma riietuse, hobide ja kõige muu kohta, mis nende elu puudutab. Nende endi magamistuba ei ole selles osas erand. Teie hoolikalt kujundatud lastetuba muutub ühtäkki liiga titekaks selleks, et sinna võiks sõpru külla kutsuda, nii et teie varateismeline nõuab, et kogu tuba ümber tehtaks. 

Isegi kui suureks remondiks ei lähe, tuleb teil ilmselt välja vahetada mõnigi sisustuselement ning leida asemele sobiv noortetoa mööbel, mis teie lapse eelistustega sobib. Tema tuba on talle kohaks, kus ta veedab enamiku oma vabast ajast, seega ei ole see pelgalt magamiskoht, vaid tema isiksuse pikendus. Millega siis toa sisustamisel arvestada?

Hinnake ruumi võimalusi

Esimene samm on korraks istuda ja mõelda. Vaadake üle, milliseid võimalusi see tuba pakub. Hea oleks joonistada üles toa plaan, mõõta ära seinad ning kanda mõõdud joonisele. Nii on lihtsam leida, milline noortetoa mööbel teie vajadustega kokku sobib. Kui tuba on väiksemapoolne, tasuks uurida ruumi kokku hoidvaid lahendusi.

Foto: Devin Kleu/Unsplash.com

Kindlasti tuleb asi läbi arutada oma noorega, kes selles toas elama hakkab. Nii palju kui võimalik, arvestage tema eelistuste ja vajadustega ning lahkarvamuste puhul püüdke leida kompromisse. Ei maksa alahinnata meeldiva ja mugava keskkonna mõju tema isiksuse kujunemisele.

Magamiskoha sisustamine

Hea ja une kvaliteeti toetav magamisase on ülioluline ükskõik millises vanuses inimesele, kuid eriti teismelistele, kelle unetunnid kipuvad sageli jääma vajalikust lühemaks. Voodi peab olema piisavalt lai ning kindlasti hea madratsiga. Toa ümber kujundamisel on just õige aeg madratsit vahetada, kuna selle eluiga on umbes 7-10 aastat. Kui tegemist on allergiale kalduva noorega, on targem otsustada allergiavaba madratsi kasuks, mille kate on kergesti eemaldatav ja pestav.

Uut voodit valides on tark pöörata tähelepanu ka selle funktsionaalsusele. Võib-olla võiks valida hoiukastidega voodi, mille all saab mugavalt lisatekke hoida? Kui toas elab kaks või enam noort inimest, võib ruumi kokkuhoiu mõttes otsustada hoopis narivoodi kasuks. Narivoodi sobib ka kitsastes tingimustes, sest sinna alla võib sobitada näiteks töölaua. Kui teie lapsel käivad sageli sõbrad külas, võiks tuppa soetada ka magamisasemeks lahti käiva tugitooli, et lisaase oleks alati käepärast. Noortetoa mööblit on poodides suur valik, nii et kindlasti tuleb teil erinevaid lahendusi vaadates voodi ostmiseks häid mõtteid.
Foto: Kinga Howard/Unsplash.com

Õppimiskoht olgu ergonoomiline

Mida vanemaks laps saab, seda pikemaks muutuvad tema koduste tööde tegemise ja arvutikasutamise ajad. Seepärast on teine väga oluline samm töölaua ja -tooli valimine. Kuigi arvutimängusõbrad eelistaksid kindlasti spetsiaalseid kalleid mänguritoole, ei ole sellise ostmine kohustuslik, sest ka tavalise kontorimööbli hulgast leiab väga mugavaid ning hästi keha toetavaid arvutitoole tunduvalt soodsama hinnaga.

Nüüd tasuks ka laua välja vahetamisel vaadata mitte enam lastetoa lahenduste poole, vaid valida korralik töölaud, mis sisaldab eneses piisavalt ruumi õpikute-vihikute ja muude koolitarvete jaoks. Noored kipuvad sageli isegi tähtsaid asju pilla-palla laiali laotama, nii tuleb kasuks valida selline noortetoa mööbel, mis toetab süstemaatilisust ja korrapära.

Piisava hoiuruumi loomine

Nagu eelpool mainitud, on piisava hoiuruumi olemasolu suur pluss igas toas, aga eriti noortetoas. Lapsed ja noored ei ole reeglina eriti agarad lahti laskma oma vanadest asjadest, mistõttu on hea, kui neil on oma väärtuslike asjade hoidmiseks piisavalt ruumi. 

Foto: Kamil Kalkan/Unsplash.com

Sõltuvalt laste hobidest, võivad hoiuruumi vajadused olla erinevad. Lugemishimulised lapsed soovivad kindlasti endagi tuppa mõnda raamaturiiulit, avatud riiulid kuluvad ilmselt ära ka mängude hoidmiseks arvutimängusõpradele. Riidekapil võiksid olla sahtlid aluspesu ja sokkide jaoks. Hea oleks, kui noor enamikku endale kuuluvatest asjadest saaks oma toas hoiustada, mitte ei peaks neid mööda kodu taga otsima. Noortetoa mööbel võiks kaasa aidata korraharjumuste tekkele. 

Puhkenurk töötoas

Kuigi noore toas on töötamisel oluline koht, ei tohiks ära unustada, et toa sisustus peaks  lisaks pakkuma piisavaid võimalusi lõõgastumiseks nii üksi kui ka koos sõpradega. Kui toas napib ruumi, võib soetada kasvõi paar kott-tooli, mis ei võta palju ruumi, kuid on vabas asendis puhkamiseks ja jutuajamiseks suurepärased. 

Oleks hea, kui toas oleks ka üks-kaks sama kõrgusega lisaistet juhuks, kui noor koos sõpradega peaks tahtma midagi koos mängida. Ühiseid tegevusi on raske läbi viia, kui istmed on väga erineva kõrgusega, ka ei ole noored põrandal mängimisest enam nii vaimustuses kui lapsed.

Noortetoa mööbel olgu isikupärane

Kõige enam tuleb noortetoa mööbli valimisel siiski arvestada oma lapse soovidega. Kui kujundate uueks terve toa, alustage sellest, et ta saab ise valida oma seinte värvi või seina pandava tapeedi. Veel parem on, kui ta ise päriselt remondi juures kaasa saaks aidata. Las ta paneb julgelt seintele oma iidolite postreid või muud, mida ta vajalikuks peab. Lõppeks on see ju tema, kes end selles toas peaks mugavalt tundma.

Foto: Matheus Ferrero/Unsplash.com

Mööbligi valikul on hea anda noorele ülevaade eelarvest, kokku leppida ostetava mööbli kriteeriumites ning lasta tal endal siis eeltöö ära teha. Teil ei ole mõtet kulutada pikki tunde teile meeldiva mööbli leidmiseks vaid selleks, et laps sellele konkreetse ei ütleks. Pigem andke talle võimalus teha väikseid samme täiskasvanuks saamise ja vastutuse võtmise suunas.

Tuba, kust laps ei taha välja tulla

Võib juhtuda, et kui annate oma lapsele võimaluse noortetoa mööbel ise välja valida, saab tema toast koht, kust ta hea meelega ninagi välja ei pista. Kui tuba on läbimõeldult sisustatud, ei olegi sellest ju midagi, sest tuba soodustab nii õppimist kui ka lõõgastumist. Oma tuba, oma luba - mida enamat üks noor tahta võiks.
Öökapp Top E Shop M2 Malwa, valge, 30 cm x 30 cm x 40 cm

Öökapp Top E Shop M2 Malwa, valge, 30 cm x 30 cm x 40 cm

29,00 € / tk
34,90 / tk
Laos
Ainult veebis
Kummut Top E Shop W5, valge, 40 cm x 45 cm x 111 cm

Kummut Top E Shop W5, valge, 40 cm x 45 cm x 111 cm

117,90 / tk
Ainult veebis
Sooduskood
Tualettlaud Kalune Design Mup 855DTE4301, valge, 35 cm x 105 cm x 151 cm, peegliga

Tualettlaud Kalune Design Mup 855DTE4301, valge, 35 cm x 105 cm x 151 cm, peegliga

195,99 € / tk
339,00 / tk
Ainult veebis
Voodi ühekohaline Kalune Design Single Bedstead Trio, sinine/pruun/hall, 217 x 109 cm, voodipesu kastiga

Voodi ühekohaline Kalune Design Single Bedstead Trio, sinine/pruun/hall, 217 x 109 cm, voodipesu kastiga

749,00 € / tk
1 049,00 / tk
Ainult veebis
SMART LEASING 10
Tualettlaud Kalune Design Rouge 854KLN4401, pruun/must, 90 cm x 45 cm x 80 cm, peegliga

Tualettlaud Kalune Design Rouge 854KLN4401, pruun/must, 90 cm x 45 cm x 80 cm, peegliga

144,00 € / tk
235,90 / tk
Ainult veebis