Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Sauna ehitamine – see on imelihtne!

sauna ehitamine
Allikas: Mikko Oja, Pixabay.com

Meie kultuuriruumis on saun olnud alati väga tähtsal kohal. Meie esivanemate jaoks oli see koht, kus käidi harimas nii keha kui ka hinge. Aja jooksul on mõned asjad ehk muutunud, kuid saun on meie jaoks olnud alati omal kohal.

Iseenesest on sauna ehitamine lihtne, sest tuleb välja mõelda kaks asja. Esiteks see, mida soovitakse saavutada ja teiseks see, kuidas seda teha. Jagame omalt poolt nõuandeid, soovitusi ja nippe, et saaksite teha sammu lähemale oma unelmate saunale.

Sauna planeerimine

Planeerimine on üks tähtsamaid samme, sest see on justkui sauna ja selle skeleti loomine. Skeletile toetub kõik muu. Erinevate lahenduste läbi töötamine ja täpse plaani-projekti koostamine aitavad võtta ruumist maksimumi ning luua parima võimaliku lahenduse.

Sauna ehitamine on tõsine protsess. Nii nagu vajame maakaarte, vajame ka plaane. Kui ideed on jõudnud paberile, on nad realiseerumisele lähemal. Paberil on võimalik läbi mängida erinevad lahendused ja nii on ka päris ruumiga tegelemine kordades lihtsam. Nagu ütles vanarahvas, siis mõõta ja kaaluda tasub päris mitu korda.

Palju oleneb sellest, kas sauna ehitamine toimub juba olemasolevasse ruumi või uusehitisse. Viimase puhul tasub saunaruum läbi mõelda ka siis, kui pole plaanis või võimalik seda kohe välja ehitada. Kui vajalikud ühendused on olemas, siis on tulevikus kergem jätkata.

Saun on justkui pusle – turul on lai valik erinevaid tükke ja elemente, millest saate kokku panna enda jaoks ideaalse sauna. Siiski on mõned juhtnöörid, mis aitavad pilti paremini kokku panna.
sauna ehitamine
Allikas: Pavel Danilyuk, Pexels.com

Sauna ABC

 • Sauna selgrooks on ventilatsioon, see on sauna A ja O. Sellest sõltub palju – ruumi funktsionaalsus sõltub heast õhuringlusest, mis tekitab hea sisekliima mitmes mõttes. Huvitaval kombel on sauna ja hea leili aluseks õhk ja selle liikumine. Ventilatsioon on koht, millelt ei tasu kindlasti kokku hoida.
 • Korsten ja sellega seonduvad süsteemid ning osad peavad olema õigesti paigaldatud. Selle osa jaoks soovitame kindlasti teha projekti ja küsida nõu asjatundjate käest. Õiged õhu sisse- ja väljavoolu avad on hea sauna alustalad.
 • Vesi ja kanalisatsioon. Kust tuleb vesi ja kuhu see hiljem läheb? Taolised küsimused peavad kindlasti vastuse leidma planeerimise käigus.
 • Materjalid. Saun on nagu üllatusmuna, millel on mitmeid kihte. Välisseinad, soojustus, siseseinad ja nende viimistlus. Igal kihil on oma roll. Voodriseinad tasub valida naturaalsed ja viimistleda veekindla vahendiga. See aitab hoida eemal üleliigset niiskust ja mustust.
sauna ehitamine
Allikas: Huum, Unsplash.com
 • Soojustamine. Sauna soojustamine-isoleerimine on tähtis selle pärast, et see aitab leiliruumi eraldada muust hoonest. Nii on täidetud tulekindluse nõuded ja ülejäänud majja ei jõua niiskust. Eriti tähtis on see just sel juhul, kui saun ei asetse eraldiseisvas hoones.
 • Suurus. Sauna suurusest sõltub ruumilahendus. Kas soovite vaid leiliruumi või ka pesuruumi ja ehk isegi eestuba, kus lõõgastuda? Väiksema pere saunamõnude jaoks on sobilik juba umbes 2x2 m suurune ruum. Sauna kõrgus võiks olla vahemikus 2-2,4 m. Nii saab sinna mahutada mitmetasandilise lava ja luua mitmekülgsed võimalused leili nautimiseks.
 • Saunaahi ehk keris. Milline lahendus on teie jaoks sobilik? Korterisse on soovitav paigaldada elektrikeris – selle jaoks sobivat ventilatsiooni on kergem kortermaja oludega kohandada. Klassikaline puiduküttel keris vajab korstent ja seega sobilikum pigem eramajja. Kerise tootekirjeldustes on toodud välja sellele sobilik ruumi suurus.
sauna ehitamine
Allikas: pvproduction, Freepik.com

Ettevalmistus ja sauna ehitamine

 • Esimeseks suureks tööks ongi planeerimine ja projekti koostamine, sest see annab ettekujutuse tulevasest saunast. Seda nii tehniliste lahenduste kui ka eelarve osas.
 • Teiseks tähtsaks sammuks on materjalide valik ja nende hankimine. Vastavalt oma ettekujutusele ja soovidele leiate materjalide laiast valikust endale sobivad. Seda nii rahakoti, nõudmiste, ootuste kui ka välimuse poolest.
 • Edasi jõutakse juba ruumi enda juurde ja tehakse ära vajalikud tööd – vajalike ühenduste loomine, välisseinade ja lae ehitamine, põranda valamine. Vastavalt oma soovile ja oskustele saab sellega tegeleda ise või võtta appi ehitajad.
 • Eraldi etapiks on sauna soojustamine ja saunaahju paigaldamine. Vajalikke nõudmisi ja nippe tasub enne uurida – kui suur õhuvahe soojustuse ja viimistluse vahel on sobivaim, milline on sobivaim koht kerisele.
 • Viimaseks on viimistlustööd ehk seinte katmine voodriga, lae viimistlemine, sobiva põrandamaterjali paigaldamine. Samuti ka lava ehitamine ning sobilike valguslahenduste ülesseadmine.
Kui see kõik on tehtud, siis on hüva leil vaid kütmise kaugusel! Enne tasub siiski üles seada ka saunalava.
sauna ehitamine
Allikas: Thierry Milherou, pixabay.com

Mida arvestada saunalava ehitamisel?

Saun on mõneti sarnane teatriga – põhiline tegevus toimub laval, kuid hea etenduse-saunaskäigu eelduseks on kõikide asjade edukas kokkulangemine ja lavataguse nähtamatu süsteemi laitmatu töö. Hea leil läheb raisku, kui laval on ebamugav olla.
 • Planeerides mõelge ka sellele, mitme tasandiga saunalava soovite. Kolmeastmeline lava pakub mitmekülgseid võimalusi saunamõnude nautimiseks.
 • Esimese astme sobilik kõrgus on 30-35 cm. Nii on mugav astuda järgmistele kõrgustele ja samuti on see hea istekoht lastele või neile, kes ei talu kuuma. Sellest järgmine aste peaks asetsema sellest 40-45 cm kõrgusel, sest nii on mugav jalgu toetada. Viimase astme ja lae vahele võiks jääda 120 kuni 140 cm.
 • Lisaks kõrgusele on tähtis ka lava sügavus ja laius. Hea sügavus on 50-55 cm, sest nii mahub mugavalt istuma ja lamama. Viimasest tulenevalt on minimaalseks soovituslikuks lava pikkuseks 2 m.
 • Lava laiuse ja kuju järgi saab paika panna ka selle, palju inimesi mugavalt sauna mahub. Ühe inimese kohta arvestatakse 60 cm. Nii mahub 2 m laiusele lavale mõnusalt 3 inimest. L-i ja U-kujuline lava mahutab rohkem inimesi ning pakub paremat suhtlemisvõimalust.
 • Materjal. Saunalava parimaks materjaliks on lehtpuud. Okaspuud võivad kuumuse käes eritada vaiku ja see võib põhjustada põletusi. Arvestades, et saunalavaga puutuvad kokku õrnad piirkonnad, siis... Soovitame lava ehitada lehtpuust.
sauna ehitamine
Allikas: Max Vakhtbovych, Pexels.com

Mida veel silmas pidada?

 • Suureks märksõnaks on mugavus. Saun on koht, kus teil peab hea olema. Mängige julgelt erinevate ideedega ja leidke enda jaoks parimad lahendused. Otsige inspiratsiooni netilehekülgedelt, koduajakirjadest ja miks mitte ka sõprade saunadest.
 • Teiseks tähtsaks märksõnaks on turvalisus. Ühendused ahju ja korstna vahel peavad olema korrektselt tehtud ning tuleohutusnõuetele vastavad.
 • Samuti on tähtis see, et leiliruumis asetseks keris nii, et selle vastu on ka parima tahtmise juures keeruline minna. Kuumad kivid ja veeaur ei käi inimnahaga hästi kokku.
 • Lisaks tasub silmas pidada, et leiliruumi viiv saunauks avaneks väljapoole. Ühelt poolt hoiab see kokku ruumi, teisalt kindlustab see ohutu saunaskäigu, sest puudub võimalus sauna kinni jääda.
sauna ehitamine
Allikas: Estonian Saunas, Unsplash.com
 
Sauna ehitamine on maailma loomine. Loodetavasti saite meie soovitustest aimu, kuidas oma ideid ellu viia ja mida selle uue maailma loomisel arvesse võtta. Oma isiklik saun pakub võimalust lõõgastuda ja nautida spaavõlusid omaenese kodus. 
Termomeeter Harvia SAS92300

Termomeeter Harvia SAS92300

41,90 / tk
Laos
Termomeeter Harvia SAS92300

Termomeeter Harvia SAS92300

41,90 / tk
Laos