Sõprade ring
Liitu Sõprade ringiga ja säästa! Vaata veel

Trell

Trell — tööriist, milleta on isegi väikesed remonditööd mõeldamatud. Trelliga teostavate ülesannete nimekiri hõlmab puurimist, löökpuurimist, kruvide kinni / lahti keeramist, lihvimist, poleerimist ja isegi lahuste segamist. Vastavalt funktsioonidele, mida see täidab, on trellid jaotatud lööktrellideks, nurktrellideks, segutrellideks ja trell-kruvikeerajateks. 

Kõigi trellide peamised osad: püstolkäepide, otsik puurimisosade jaoks, kiiruse valija ja pöörlemissuuna muutja. Enamikul trellidest on ka täiendav käepide puurimissügavuse tasemega. Standardse käepidemega trellide puuriotsikute läbimõõt varieerub vahemikus 0,5-1,0 kuni 20-30 mm.

Trelli peamised omadused, millega tuleks valimisel arvestada on võimsus, maksimaalne kiirus, funktsionaalsus ja ühilduvus ühe või teise töörežiimiga. Tööriista tõhusus sõltub selle võimsusest. 
Kõige universaalsemad on 500-1200 vatti võimsusega trellid.

Tavaliselt on puurimisprogrammi maksimaalne kiirus 3000 pööret minutis. Kiirust, mis on alla 3000 pöörde, reguleeritakse elektrooniliselt ja sellise kiiruse juures on raske piisavat hõõrdemomenti saavutada.

Mõningate kallimate mudelite puhul vähendatakse pöörete arvu 270, 350, 400 või 700 pöördeni mehaaniliselt. Need on väga võimsad trellid, mis sobivad paksude metallide või suurte aukude puurimiseks, samuti lahuste segamiseks.

Kui trellil on kiirusevahemiku lüliti (nn kahekiiruselised trellid), siis esimese vahemiku pöörete arv on tavaliselt 1200 pööret.
Lööktrell Makita HP1631, 710 W

Lööktrell Makita HP1631, 710 W

Trelli tüübid

Sõltuvalt toiteallikast eristatakse juhtmega ja akutrelle. Akutrellid on mugavad, kui läheduses pole pistikupesa ja töö ajal peab pidevalt liikuma. Nende kasutamiseks peate aga tegelema korrapärase laadimisega ja akutrellide võimsus on madalam kui sarnastel pistikutoitega trellidel. Laetavad akud ei ole küll soodsaimad, kuid mõnel juhul võivad õigustada oma hinda, sest on ainsaks võimalikuks lahenduseks. Näiteks kui teil on vaja töötada väljas, märja ilmaga või udus, kus on väga oluline kasutada madalpinge tööriista.

Lööktrell. Tänapäeval on peaaegu kõik trellid varustatud löökpuurimise funktsiooniga. Seda kasutatakse tahke materjali (telliskivi, kivi, betooni) puurimiseks, kuna see võimaldab puuril tungida sügavale materjali väiksemate jõupingutustega.
Lisaks pöörlevale liikumisele teeb lööktrell ka edasi-tagasi liikumist. Kuid nende liikumiste mehaanika on üsna erinev. 

Puurvasar. Puurimise efekt tekib pöörleva võlli mõjul, millega hammasratas pöörleb (seda nimetatakse ka rasteriks), mis paikneb võlli esiosas. Tavalisel puurimisel on see ühendatud teise ülekandega, mis on ülekandejaamas ja pöörleb sellega. Löökpuurimisel liiguvad hammasrattad ja ainult esikülg pöörleb. Kui vajutate käega puurile, ühenduvad hammasrattad. Hüpates üksteise peale, põhjustavad hammasratta hambad puuri edasi-tagasi liikumist, luues lööke.Keskmine löökide arv on umbes 35-45 tuhat minutis. 
Hammasrataste sagedase kasutamise tagajärjel kuluvad hambad kiiresti ja trelliga löökrežiimis töö muutub võimatuks. Seetõttu peate olema väga ettevaatlik ja vältima selle režiimi tarbetult sagedast kasutamist. Lõppkokkuvõttes, kuna suur hulk liikuvaid osasid on seotud löökpuurimisprotsessis, vähendab see puurimise täpsust.

Nurktrell on mõeldud puurimiseks raskesti ligipääsetavates kohtades 90° nurga all.

Trell-kruvikeeraja.
Kiiruse juhtimise ja pöörlemissuuna muutjaga saavad trellid teostada kinni ja lahti kruvimist. Kuid paljud eelistavad sellel eesmärgil osta spetsiaalseid trell-kruvikeerajaid, millel on väike maksimumkiirus, kuid kõrge pöördemoment ja suur valik kiiruse vahemikke (kuni 25).

Segutrell.
Seda elektrilist tööriista kasutatakse peamiselt viskoossete mörtide, segude, värvide jne segamiseks. Selliseks tööks on eriti oluline segamisotsiku suur pöördemoment väikese arvu pööretega (keskmiselt 500-550). Tavaliselt on segutrellidel mitte üks, vaid mitu kiirust, mis võimaldab reguleerida tööjõudu sõltuvalt lahuse viskoossusest.

Segutrelle võib kasutada ka standardsete ehituse ja paigaldamise operatsioonide juures. Siiski tuleb meeles pidada, et selliste trellide kaal ületab tavapärase kodumasina kaalu ja ulatub kergesti 3,5 kg-ni. Mõned mudelid kaaluvad umbes 4,5-5,0 kg. Selle tööriista standardkomplekt sisaldab külgmiseid ja tagumisi käepidemed, mis asetsevad tööriista horisontaaltelje suhtes erinevates asendites, tagamaks mugavama töö.
Löökpuurtrell Skil 6290AA, 710 W

Löökpuurtrell Skil 6290AA, 710 W

AKULÖÖKTRELL JD6310C 18V LI XCLICK FXA

AKULÖÖKTRELL JD6310C 18V LI XCLICK FXA

Praktilised näpunäited:
  • Olenevalt materjali kõvadusest tuleb kasutada erinevaid puuriterasid ja puurimismeetodeid. Kipsplaadi ja puidu puurimiseks võib kasutada trell-kruvikeerajat. Poorse betooni või telliskivide puurimiseks on vaja võimsamat lööktrelli ja raudbetooni puurimisel on vaja kasutada puurvasarat.
  • Pehmete materjalide (puitlaastplaat, MDF, plastik, kipsplaat) puurimisel peate seadistama maksimaalse puurimiskiiruse, nii et puuritud augu servad ei praguneks.
  • Keraamiliste plaatide puurimisel tõmmake ehituslint puurimiskohta. Lindi pind takistab puuril libisemist.
  • Suruge trelli ainult siis, kui puuriotsik on materjalis kindlalt sees. Vastasel juhul lõikab puur oma spiraalse vormi tõttu materjali pinda.