
Foto: Polina Kovaleva, pexels.com
Köögi planeerimine ja kujundamine pole lihtne töö. Kujundamisel tuleb mõelda nii funktsionaalsuse kui ka disaini peale, sealjuures jääda oma eelarve piiridesse. Veel keerulisem on väikese köögi puhul see, et planeeringut tehes pead igat detaili põhjalikult kaaluma, kuna väikese köögi lahendused on orienteeritud eeskätt funktsionaalsusele ja ruumi kokkuhoiule. Küll aga võid ka Sina oma köögi ise kujundada, kui tead mõningaid olulisemaid köögi kujundamise aspekte, mida selles artiklis tutvustamegi.
Planeering

Foto: Max Vakhtbovych, pexels.com
Köögi kujundamisel tuleb alustada oma köögi planeeringust – kas see on avatud või suletud planeeringuga? Kui köök on avatud planeeringuga ja pisutki ruumikam, võid kaaluda ühe väikese köögi lahendusena tänapäeval väga moes olevat köögisaart. Köögisaar on moekas disainielement, mis loob kööki ühtse keskpunkti ja on töötasapinna eest, hõlbustades toidu tegemist. Sinna peale saad sarnaselt tavalisele köögitasapinnale paigutada oma vajalikud köögimasinad, näiteks röstri.
Kui aga köök on kinnise planeeringuga ning ruumiga priisata pole, on vaja läheneda tarmukamalt ja keskenduda eeskätt funktsionaalsusele.
Funktsionaalsus

Foto: Max Vakhtbovych, pexels.com
Kuna köök on eeskätt funktsionaalne ruum eesmärgiga toitu valmistada, peab see olema ka väga mugav kasutada. Kõige olulisemad asjad – kraanikauss, köögitasapind, pliit ja külmkapp – peaksid olema üksteisele lähedal ja nende vahel peaks olema vaba tee, et toidu tegemisel hõlpsasti kõik vajaliku paari sammuga kätte saaks. Nende seadmete ja mööbli paigutamisel väldi nurkade loomist, mille taha möödumisel võiksid end ära lüüa või riided kinni jääda.
Ühtlasi tuleb köögi kujundamisel silmas pidada, kuhu tulevad pistikupesad. Selleks, et Sul oleks oma blenderit või saumikserit mugav kasutada, tuleks pistikupesad paigaldada kesksesse kohta, kus need oleksid töötasapinna läheduses, samas võimalikult silmale märkamatus kohas. Seepärast on kasulik juba ette mõelda, kus Sa tihti kasutatavaid kodumasinaid kasutad ja kuhu need paigutada soovid.
Köögitasapinna materjal on samuti oluline faktor, mida väikese köögi lahendustest hüljata ei tohiks. Marmor, kvarts ja graniit on tugevad ja hügieenilised materjalid, millest modernsetes köökides köögitasapindasid valmistatakse.
Värvilahendus

Foto: Dmitry Zvolskiy, pexels.com
Kui köögiplaneering on üle vaadatud ja struktuur paika pandud, on aeg võtta ette värvilahendus. Millist värvitooni soovid näha oma köögis domineerivat? Üldiselt sisaldavad väikese köögi lahendused peamiselt heledaid toone ja valget värvi. Seda põhjusel, et valge värv petab silma nägemaks ruumi suuremana kui see võib-olla reaalsuses on. Heledate seinte ja mööbliga saate luua suuruse illusiooni ning peegeldada loomuliku, aknast tuleva valguse hulka, mida võib samuti väikeses köögis liiga vähe olla.
Köögimasinad

Foto: Max Vakhtbovych, pexels.com
Nagu juba mainitud, on head väikese köögi lahendused sellised, mis panustavad funktsionaalsusele ja kompaktsusele. Kodumasinad, mis on tihti üsna suured või kohmakad, peavad samuti sellisesse mudelisse ära mahtuma. Kuigi harva kasutatavate masinate, nagu näiteks köögikombainiga, pole mõtet suurt vaeva näha, võib köögipinnas pesitsev kohvimasin end hulganisti ära tasuda! Seepärast on väga kasulik kasutada integreeritud köögiseadmeid ning multifunktsionaalseid seadmeid, millel on peale põhifunktsiooni ka teisi võimekusi.
Näiteks investeeri targalt ja osta ahi, millel on samaaegselt ka mikrolaineahju funktsioon ning integreeri see oma köögitasapinda. Õhupuhasti – väga oluline seadeldis köögis – saab samuti kenasti köögikappide sisse „ära paigutada“ ilma, et see kõrvalt vaadates üldse eraldi silma paistaks. Ka suurimat kodumasinat meie köökides – külmkappi – saab stiilselt köögi sisustusse integreerida: külmkapi ukse saab „maskeerida“ köögikapi ukseks nii, et külaline esmapilgul isegi ei aima, et selle ukse taga külmik on. See toobki meid järgmise olulise punkti juurde – köögikapid.
Köögimööbel
Köögimööbel on üks olulisimaid aspekte köögi kujunduses ning pädevad väikese köögi lahendused pööravad sellele ka rohkelt tähelepanu.

Foto: Curtis Adams, pexels.com
Esimene oluline nõuanne on, et ära koonerda köögikappidega. Võileivagrill ja kuumaõhufritüür on seadmed, mida küll üldiselt igapäevaselt ei kasutata, kuid sellegipoolest on need aeg-ajalt asendamatud abilised. Seepärast ongi vaja piisavalt köögikappe, et ka need ära mahutada. Väikeses köögis on ruumi – nagu üldiselt raha ja aega – alati liiga vähe, kuid kompromisse on võimalik oskuslikel kujundajatel leida.
Samuti on oluline muu köögimööbel. Laud ja toolid tuleb paigutada loogilisse kohta nii, et nad käimisel ette ei jää ja samas mugav istuda oleks. Kui paigaldate köögisaare, võib selle n-ö lauaks teha ja baaripuki stiilis toolid köögisaare äärde panna. Kui tahate tavalist lauda, võite selle köögisaare asemele, ruumi keskele panna. Kui aga nii palju ruumi pole, tuleb laud paigutada seina äärde. Üritage leida lahendus, kus toolil istuja ei peaks vaatama üle laua ainult seina, vaid näiteks aknast välja või on ta näoga köögi poole. Kohe akna alla aga ei soovitata lauda paigutada, kuna see teeb akna avamise ja selle juures tehtavad toimetused keeruliseks.
Köögi kujundamine on pisut keeruline, kuna kätkeb endas keerulisemat planeerimist ja olemasolevate ressursside läbimõtlemist. Kui hakkad oma väikest kööki kujundama, pead meeles pidama mõningaid olulisi põhimõtteid ja nippe.
Vaata üle oma köögi planeering, kuna sellest sõltub, mis on antud ruumi vajadused. Mõtle eeskätt funktsionaalsuse peale, eriti, kui ruumi on vähe. Väikese ruumi puhul eelista valget värvigammat ja heledaid toone. Köögimasinaid ostes investeeri eeskätt multifunktsionaalsetesse kodumasinatesse, mis teevad töö ära mitme seadme eest, võttes samal ajal ruumi vaid ühe eest. Laud ja toolid ürita paigutada mugavas positsioonis, et seal hea ja hubane istuda oleks. Ning köögikappe planeerides varu neid piisavalt, et kõik köögis vajaminevad asjad ära mahutada.
Loodame, et need väikese köögi lahendused on andnud Sulle mõtteainet oma köögi uueks loomiseks. Edu kujundamisel!