Foto: Nao Triponez. Pexels.com
Digitaalsele prügile pööratakse aina rohkem tähelepanu. Igasse arvutisse koguneb palju ajutisi dokumente, ajaga kasutuks muutunud faile, ehk isegi kümme versiooni ühest pildist ja muudki, mida otseselt vaja ei lähe. Nende kustutamine ja arvutis puhastuse tegemine on jõukohane igale arvutikasutajale. Vaatame lähemaks, miks on aeg ajalt arvuti puhastamine rämpsust kasulik ja kuidas seda teha.
Miks on arvuti puhastamine rämpsust vajalik?
Arvuti vanadest failidest puhastamine on veidi nagu kapi sorteerimine, mida on pikka aega edasi lükatud. Seal on asju, mida enam vaja pole ning millest on mõistlik lahti saada. On mitmeid põhjuseid, miks on arvuti puhastamine rämpsust vajalik. Siin on kolm plussi, mida puhas arvuti endaga kaasa toob:
Foto: Flo Dahm. Pexels.com
Muutub kiiremaks
Kui arvuti on muutunud aeglaseks ning programmid ei avane enam nii kiiresti kui vanasti, süüdistatakse tavaliselt kas viirust või arvatakse, et arvuti on juba nii vanaks jäänud, et peab uut vaatama hakkama. Tegelikult muutub arvuti aeglasemaks ka siis, kui arvuti mälu hakkab täis saama. Seega enne, kui hakkad uut arvutit ostma, võtta ette vana arvuti puhastamine rämpsust ja sa võid üllatuda, kui kiireks see muutub. Lisaks saab niimoodi rohkem ruumi uutele failidele, piltidele ja videotele, ilma et oleks vaja osta väline kõvaketas või mälupulk.
Paremini organiseeritud
Tihti kiputakse faile otse töölauale salvestama või on see täis kaustu, mis võtavad nii palju ruumi, et isegi taustapilti pole enam näha. Töölaud ei ole tegelikult parim koht oma failide salvestamiseks. Lõpuks koguneb sinna nii palju väikeseid ikoone, et õige asja leidmiseks läheb tükk aega. Korratus ja failide arvutis tagaajamine tekitab aga stressi.
Selleks, et arvuti oleks paremini organiseeritud, kasuta etteantud kaustu piltide ja muude failide jaoks. Etteantud kaustadesse saad luua lisakaustu just sellise loogika järgi nagu sulle sobib, näiteks tööasjad, lepingud, arved ja nii edasi. Nii ei lähe enam ükski fail kaduma ning allalaaditud dokument ei kao töölaua rägastikus ära.
Kui arvuti puhastamine rämpsust suurpuhastuse vormis tundub liiga mahukas ettevõtmine, siis alustagi töölaua korrastamisest. Nii on arvutit avades pilt palju korralikum ja organiseeritum.
Foto: Athena. Pexels.com
Hügieenilisem
Lisaks sellele, et arvutit tuleb puhastada seest, peab seda puhastama ka väljast. Klaviatuurile, hiirele ja ekraanile koguneb palju mustust ja baktereid. Neid regulaarselt puhastades hoiad head hügieeni ning arvuti näeb ka parem välja.
Kuidas puhastada?
Kui faile on väga palju, võib töökogus tunduda suur ja ajamahukas. Selleks on tõesti vaja vaba aega. Kui selline suurpuhastus võetakse ette esimest korda, siis peabki arvestama ajakuluga. Kui arvuti puhastamine rämpsust on juba regulaarne ettevõtmine, ei kulu selleks sugugi märkimisväärselt palju aega.
Osa faile saab kustutada ilma neid avamata, sest nende puhul on juba nime järgi teada, et need pole enam vajalikud. Teised peab aga ükshaaval üle vaatama ja otsustama, kas neid on ikka ka edaspidi vaja. Vaatame, mis samme astuda, et arvuti puhastamine rämpsust oleks võimalikult põhjalik.
Foto: mentatdgt. Pexels.com
- Tühjenda prügikast. Kuigi kustutamisnuppu vajutades kaob fail silme ees, maandub see prügikastis, kus see võtab ikkagi mäluruumi. Failid hoitakse prügikastis alles sellepärast, et sealt saab need vajadusel taastada. Prügikasti tühjendamine on kõige lihtsam samm, kuna seal on juba failid, mida sa ei vaja. Sorteerimist pole vaja, lihtsalt kliki tühjendamiseks.
- Vaata üle allalaetud failide kaust, kuna enamus allalaetud asju salvestatakse just sinna. Sinna koguneb palju ajutisi dokumente ja pilte, eriti kui faile mitu korda alla laadida, kuna esimest faili ei leia kuskilt üles. Enamus neist võib ilmselt otse prügikasti toimetada, vajalikud aga tõsta mujale kaustadesse. Mõistlik on sellel kaustal jooksvalt silma peal hoida, muidu läheb tõesti palju aega failide läbivaatamisele ja otsustamisele.
- Puhasta töölaud. Vaata, millised failid võib kustutada ja milliseid kindlasti vajad. Sorteeri need allesjäänud failid kaustadesse ning proovi harjutada end otse sinna salvestama. Hoia töölaud võimalikult puhas.
- Kustuta programmid ja mängud, mida sa enam ei vaja. Igas arvutis on programme ja mänge, mis on mõnda aega tagasi alla laetud, kuid avatud pole neid võib-olla isegi aastaid. Tee kõht külmaks ja deinstalli need. Saad need ju soovi korral igal ajal uuesti installida.
- Otsi üles programmid, mis avanevad arvuti käivitamisel automaatselt. Esiteks muudavad need arvuti käivitamise pikemaks ja teiseks kurnavad need arvutimälu. Keela automaatne käivitamine programmidel, mida sa kohe ei vaja ja saad ise vastavalt vajadusele avada.
- Tee failidest varukoopiad. Väline kõvaketas on hea viis, kuidas hoida faile, mida igapäevaselt vaja ei lähe, aga mida on soov siiski säilitada. Varukoopiate hoidmine on igati mõistlik, kuna kunagi ei tea, mis arvutiga juhtuda võib. Kui arvuti peaks katki minema, siis on olulistest asjadest varukoopia välisel kõvakettal olemas. Ilma varundamiseta võid kõikidest piltidest ja dokumentidest ilma jääda. Kui väline kõvaketas tundub suur väljaminek või soovid varundada vaid teatud pilte või videosid, siis on üks variant ka mälupulk, mida on lihtne kaasas kanda. Kui tead, et varukoopiad on olemas, siis on ka arvuti puhastamine rämpsust ja üleliigsetest failidest palju lihtsam.
- Kustuta küpsised. Internetis surfates salvestavad veebilehitsejad vahemällu pidevalt infot, mida nimetatase küpsisteks. Aja jooksul tekib küpsiste kogutud infot üsna palju ning on mõistlik need eemaldada.
Foto: Polina Zimmerman. Pexels.com
- Puhasta väljaspoolt. Öeldakse, et klaviatuur ja hiir võivad tihedal kasutamisel sama mustaks minna kui telefoni ekraan, peites endas hulga baktereid ja muud mustust. Seega ära unusta ette võtta arvuti puhastamine rämpsust ja mustusest ka väljaspoolt. Kui puhastad arvutit väljaspoolt, siis peab arvuti olema alati välja lülitatud. Korpus, hiir ja klaviatuur tuleb üle käia pehme mikrofiiberlapiga, suurema mustuse puhul kasuta spetsiaalseid puhastusvahendid. Ekraani puhasta väga ettevaatlikult, kuna see on üsna õrn. Puhastamist võib vajada ka sülearvuti kott.
- Spetsiaalne sisepuhastus. Selleks, et arvuti pikalt kestaks, on see mõistlik aeg ajalt ka sisepuhastusse viia, kus spetsialist võtab arvuti korpuse lahti ja puhastab selle seestpoolt. Märkamatu tolm koguneb näiteks ventilaatori juurde, mille tõttu võib arvuti viimaks üle kuumeneda. Veidi saab ka ise ära teha. Tõmba välja lülitatud arvutil suruõhuga lahtine tolm välja. Tolmuimejat ei ole soovitatud kasutada, see võib staatilist elektrit tekitada.
Foto: Karolina Grabowska. Pexels.com
Kokkuvõtteks
Arvuti puhastamine rämpsust on lihtsam, kui teed seda regulaarselt. Nii on töömaht tunduvalt väiksem, arvuti on alati kiire ja kunagi ei teki probleeme, et mälu saab otsa. Võta ette üks digiprügi koristuspäev ja puhasta oma arvuti kõigest üleliigsest.