
Foto: Gustavo Fring, Pexels.com
Elupuudest hekk on äärmiselt kaunis viis oma aia ääre kaunistamiseks. See ei ole pelgalt ilus, vaid pakub ka privaatsust. Lisaks on see hea viis aia tuulevaiksemaks muutmiseks, sest elupuud hoiavad hästi tuult kinni. Elupuuheki rajamine vajab kindlasti läbimõtlemist, kuid põhjuseid, miks elupuuheki rajamine ette võtta, on piisavalt, et seda kindlasti teha.
Elupuud on igihaljad, mis tähendab, et aastaringselt on hekk ilus ja roheline. Lisaks on seda üsna lihtne hooldada. Esimestel aastatel tuleb hoolt kanda selle eest, et elupuud saaks piisavalt vett, kuid edaspidi piirdub heki hooldamine kord või kaks aastas pügamisega.
Elupuude liigid
Elupuuheki rajamine algab sobivate elupuude valimisega. Eestis kasutatakse elupuuheki rajamisel tavaliselt ühte kahest – Brabanti või Smaragdi. Mõlemad neist on hea kasvuga, taluvad hästi pügamist ja kasvavad õigel hooldamisel ideaalseks hekiks. Kuid elupuu liike on teisigi.
Kuidas teada, millist liiki elupuu oma hekki valida? Üldiselt soovitatakse siiski valida elupuuheki rajamiseks Brabant. Selle liigiga rajatud hekk on tihe ega paista läbi. Brabant on värvuselt veidi rohelisem kui seda on Smaragd. Brabanti iseloomustab lai võra, mis kannatab hästi vormi lõikamist. Brabantist elupuuhekki on seega võimalik lõigata kandiliseks.

Foto: Rodnae Productions, Pexels.com
Kui kandiline hekk ei ole päris see, mida koduhoovis näha soovitakse, siis tasub valida Smaragd. Seda on võimalik kasvatada vabakujulisena, sest Smaragd ei talu lõikamist nii hästi kui seda teeb Brabant. Smaragd on oma värvuselt veidi tumedam ja ka tihedam ega kasva nii laiaks kui Brabant. Mõlemad neist on suhteliselt kiire kasvuga, kasvades aastas kuni 35cm.
Kui on plaanis heki rajamine ümber kogu aia, siis võib kasutada ka kahte erinevat liiki elupuid. Eesküljel madalama kasvuga Globosa, mis võimaldab siiski aknast ka tänavale näha, ja teistes külgedes Brabant või Smaragd, et luua kõrgemat ja privaatsemat hekki naabri aiaga.
Elupuule vajalikud kasvutingimused
Elupuu armastab väga päikest. Elupuu heaks kasvuks võiks päevas vähemalt poole ajast päike sellele peale paista. Mida aga teha siis, kui elupuuheki rajamine on planeeritud varjulisemasse kohta? See ei ole põhjus, miks jätta hekk rajamata. Sellisel juhul tasub valida mõni selline sort, mis kannatab paremini varju. Arvestama peab asjaoluga, et varjus kasvab elupuu aeglasemalt ja rohkem laiusesse kui pikkusesse.

Foto: Michael, Unsplash.com
Elupuud eelistavad kasvamiseks keskmise viljakusega parasniisket ja lubjarikast mulda. Elupuu ei talu pikalt põuda, mistõttu tuleb teda esimestel aastatel eriti hoolsalt kasta ning järgnevatel aastatel põua ajal kasta. Elupuude aluse pinna niiskena hoidmiseks sobib hästi multš. See hoiab lisaks niiskusele ka (umb)rohu kasvu elupuude all tagasi. Lubja taseme tõstmiseks mullas tasub elupuid kord aastas lubjaga väetada.
Vabakasvu hekk või pügatud?
Soovitud heki saamiseks tuleb valida õige elupuu sort. Vabakasvu hekk on välimuselt looduslikum. Vabakasvuheki jaoks sobib hästi Smaragd. Vabakasvu hekki ei pügata kandiliseks, vaid puudel lastakse kasvada omasoodu. Selle hooldamine on seetõttu ka lihtsam.

Foto: Victoria Borodinova, Pixabay.com
Pügatud hekki rajamiseks soovitatakse valida elupuu sordiks Brabant. Pügatud hekk tavaliselt kandilisem ning visuaalselt korrektsem. Hooldamine on selle võrra veidi keerukam, kuid pügamist tuleb teostada aastas vaid kord või kaks. Kumb hekkidest endale valida sõltub suuresti maitsest. Mõlemad hekid on iseenesest kaunid ja tihedad.
Heki kõrgus
Elupuuhekid jaotatakse kõrguse järgi nelja rühma:
- Madal (0.5-1m)
- Keskmine (1-1.5m)
- Kõrge (1.5-2m)
- Elavmüür (2+ m)
Madalat hekki kasutatakse peamiselt aiakujunduselemendina. See ei taga privaatsust ega hoia tuult kinni ja on pigem kujundlik kui eraldav. Sellisel juhul tuleks krundi piiritlemiseks võtta kasutusele aiavõrk. Lisaks eraldamisele hoiab aiavõrk aiast eemal loomi, kes muidu läbi heki võivad tee aeda leida.
Keskmine hekk ei hoia samuti tuult kinni, kuid tagab juba teatud eraldatuse. Kõrge hekk tagab juba täieliku eraldatuse ning hoiab ka mingil määral tuult kinni. Elavmüüri kasutatakse enim just välispiiretel. See hoiab korralikult tuult kinni ja on tõeliselt majesteetlik.

Foto: Annie Spratt, Unsplash.com
Elupuuheki rajamine – töö algab istutamisest
Elupuuheki rajamine on kevadine või sügisene tegevus. Keset palavat suve võib küll hekki istutada, kuid selle püsima jäämise tõenäosus on sellisel juhul väga väikene. Enne elupuude istutamist võiks need panna mullapalli pidi märga vanni. Nii on elupuudel parem pärast istutust kohaneda.
Elupuu istutamiseks tuleb kaevata vähemalt 30 cm sügavune auk. Heki rajamisel on mõistlikum kaevata üles kogu heki pikkus ja seejärel sättida elupuud sinna õigete vahedega kasvama. Samal ajal tasub kaevatud maasse panna robotniiduki jaoks vajalik kaabel. Elupuu vajab kasvamiseks ruumi. Elupuude istutamise tihedus sõltub selles, kas soovitakse pügatavat või vabakasvu hekki.
Kõrge ja elavmüüri heki rajamisel tuleb elupuu taimede vahele jätta 50-70 cm kasvuruumi. Madala ja keskmise heki rajamisel aga 30-40 cm. Vabakasvu heki kasvatamisel aga jäetakse vahed veelgi suuremad – tavaliselt 1-1.5 meetrit. Kuigi esialgu võivad taimede vahed tunduda suured, siis sellepärast ei tasu muretseda. Juba viie aastaga on vahed täis kasvanud ja elupuud rohelusest pakatavad.
Esimene pügamine ja hooldus
Pügatava hekki esimene pügamine on mõistlik teha teise aasta augustis. Selleks ajaks on elupuu oma kasvukohaga kohanenud ja pügamiseks valmis. Alustada tuleks külgede pügamisest. Latva tasub pügama asuda alles siis, kui soovitud kõrgus on saavutatud.

Foto: Dim Hou, Unsplash.com
Paratamatult võib elupuuheki alla kasvada muru, mida tuleks niita. Selle murega ei pea aga tegelema, kui aias on robotniiduk. Kui juba istutamise hetkel sai paika robotniiduki kaabel, siis käib robotniiduk niitmas ka elupuude alt. Robotniiduki puudumisel tuleb see töö muidugi ise ette võtta.
Rohelust täis hekk on ilus viis aia piiritlemiseks. Elupuuhekk on igihaljas ja seega on aastaringselt aias rohelist. Kui hekk on piisavalt suureks kasvanud, siis hoiab see lisaks kinni tuult ja tagab privaatsuse. Elupuuhekk ei nõua palju hoolt ja annab samas kodu üldmuljele väga palju juurde.