
Allikas: Pixabay.com
Koju tulles või külla minnes on esik esimene ruum, kuhu satutakse. See on üheaegselt kodu visiitkaart ja praktilisi vajadusi täitev pind.
Jagame 10 kujundusideed, et esiku disain saaks läbimõeldud ja praktiline. Seda nimekirja võib võtta kui spikrit, mille põhjal kujundada oma unelmate esik. Et oleks tore koju tulla ja kahju sealt lahkuda.
1. Ruum

Allikas: Pixabay.com
Esiku disain ja sisekujundus algab ruumist, selle kujust ja suurusest. Seejuures pole tähtis ruutmeetrite arv, vaid see, kuidas neid on kasutatud. Nii mõnelgi juhul tingib ruum ise selle, milline esikumööbel valida ja kuidas seda paigutada, eriti just väiksemate pindade pinnal. Suuremas esikus on mänguruumi rohkem. Kuid lõppude lõpuks on eesmärk üks – luua mugav ja funktsionaalne ruum.
Enne haamri seina löömist tasub paberil või arvutis erinevad lahendused läbi mängida. Nii võib avastada mitmeid huvitavaid võimalusi. Inspiratsiooni ja ideid on hea koguda veebist ja kodundusajakirjadest. Tasub läbi mõelda oma vajadused ja soovid ning võimalused.
2. Värvilahendus

Allikas: David Pisnoy, Unsplash.com
Seinavärvi valides tasub meeles pidada kuldreeglit, et tumedad toonid teevad ruumi väiksemaks ja heledad suuremaks. Väikese esiku puhul tasub pigem eelistada just heledaid toone, sest nii ei teki lämmatavat üldmuljet.
Võib valida 2-3 põhivärvi, mille ümber ehitada ja luua kõik muu. Või hoopiski valida ühe värvi erinevad varjundid. Sel moel on esiku disain puhas ja heaks taustaks ülejäänud elementidele.
3. Riidekapp või stange?

Allikas: Max Vakhtbovych, Pexels.com
Kindlasti peab esikus olema võimalus riiete paigutamiseks. Riidekappide ja garderoobisüsteemide valik on lai ning sobiva leiab igasse esikusse. Ideaalis võiks kapp olla piisavalt mahukas, et oma koha leiaksid erinevate hooaegade riided.
Samuti on soovituseks eelistada riidekappi või garderoobi, mis ulatub maast laeni. Kapi ja lae vahel olev tühimik mõjub ruumi lõhkuvat ja muudab selle visuaalselt väiksemaks.
Väga väikesesse esikusse, üürikorterisse või esimesse koju sobib hästi ka riidestange, kuhu saab panna kõige vajalikuma. See on soodne ja minimalistlik valik.
4. Põrand

Allikas: Lisa Fotios, Pexels.com
Esiku disain hõlmab endas tervet ruumi põrandast laeni, seintest rääkimata. Päris nullist ehitades tasub kindlasti mõelda ka sellele, et põranda viimistlusmaterjal oleks kergesti puhastatav. Tulevikus säästab see nii mõnegi närviraku.
Üheks võimaluseks on katta põrand vaibaga. Vaip aitab ruumi defineerida ja jagada, seda eriti avatud planeeringu puhul. Praktilistel põhjustel võiks vaip olla pigem tume. Ka toas sees võiks olla uksematt, sest see aitab kinni püüda esmase tolmu, niiskuse ja halva suusailma puhul ka sopa. Uksematti on kergem puhastada kui tervet vaipa.
5. Nagid

Allikas: Unsplash.com
Kindlasti võiks esikus olla vähemalt paar seina külge kinnitatud nagi või riputuskonksu. Nii saab uksest sisse astudes kiirelt üleriided varna riputada. Esialgu võib tunduda, et kui juba on olemas kapp või stange, siis pole neid ehk vaja, kuid nagidel on mitmeid plusse.
Külaliste puhul on see mugav lahendus ja aitab kiirendada esikus tekkivat liiklusummikut. Samuti on see hea koht, kuhu riputada kuivama märg vihmamantel.
Väga väikeses esikus võivad nagid olla ainumõeldavad variandid, sest võtavad vähe ruumi, kuid täidavad oma ülesannet täie tõsidusega.
6. Peegel

Allikas: Unsplash.com
Peeglid täidavad mitut eesmärki. Disainielemendina aitavad need ruumi visuaalselt suuremaks muuta. Samuti on peegli üks põhiülesandeid peegeldada – nii saame mugavalt kontrollida erinevaid riidekomplekte ja heita n-ö kontrollpilgu enne kodust lahkumist. Esikus olev peegel võiks olla täispikkuses, sest nii täidab see oma eesmärke kõige paremini.
7. Valgustus

Allikas: Etienne Girardet, Unsplash.com
Ideaalis peaks olemas olema nii laelambid kui ka kohtvalgustus. Korralik laevalgustus valgustab ruumi üldiselt ja teeb selles toimimise mugavaks. Kohtvalgustus tuleb kasuks peegli ees. Mitu valgusrežiimi annavad ruumis erinevaid mänguvõimalusi.
8. Hoiukastid ja organiseerimine

Allikas: Pixabay.com
Esiku disain kätkeb endas ka erinevaid hoiusüsteeme. Hoiukastid ja -korvid on mugav viis asjade paigutamiseks ja sorteerimiseks. Samuti saab sel moel hoida visuaalselt puhast joont.
Ühte kasti saab paigutada näiteks lemmiklooma jaoks vajalikud tarbed, teise aga hoopis jalatsite hooldusvahendid. Nii on kõik vajalik omal kohal ja kohe käepärast võtta.
Jalatsite jaoks on heaks lahenduseks plastikust hoiukarbid. Neid on erinevates suurustes ja nii püsib saapa- või kingapaar tolmuvaba. Teise hooaja tarvete hoiustamise puhul on see päris tähtis.
9. Riiulid

Allikas: Freestocks, Unsplash.com
Öeldakse, et riiuleid pole kunagi liiga palju. Riiulid aitavad liigendada seinapinda ja pakuvad ruumi asjade hoiustamiseks. Kapp võib olla mahukas, kuid riiul on kergesti ligipääsetav.
Väiksemas esikus on riiulid hea aseaine garderoobikapile. Samuti võivad riiulid asendada mitut muud esikus vajalikku mööblitükki. Laua asemel võib olla sobivas kõrguses riiul, kuhu asetada võtmed või kandekott.
Eraldi kategoorias on aga jalatsiriiul, mis aitab mugavalt paigutada kõik jalatsid nii, et tuppa astudes ei tekiks tunnet, et külas on sajajalgne.
Eraldiseisvaid riiuleid on mugav paigutada ka lae alla ning nii saab mugavalt hoiustada asju, mida igapäevaselt tarvis ei lähe.
10. Istumisvõimalus

Allikas: Arina Krasnikova, Pexels.com
Esikus võiks olla ka väike pink või tool, sest nii on mugav jalanõusid jalga panna ja pole vaja teha akrobaatilisi harjutusi kingade jalga saamiseks.
***
Hea esiku disain täidab praktilisi vajadusi ja pakub silmailu. Loodetavasti saite ideid ja inspiratsiooni, et kujundada üks mõnus esik.