Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Jaanipäeva kombed, traditsioonid ja tänapäev

Foto: David Mark   Pixabay.com

Jaanid ja jõulud – neid kahte püha tähistab ilmselt iga eestlane. Sageli on raske öelda, kumba neist on peetud tähtsamaks. Tänu meie geograafilisele asukohale, rõõmustame aasta pikimatel öödel valguse uuetisünni üle ja peame pidu ka sellel ajal, kui päevad on nii valged ja helged, et pimedaks ei lähegi. 
 
Jaanipäev on meie rahvakalendris üks vanimaid pühi. Selle maagilise ajaga on seotud palju tavasid ja traditsioone, mis on mõningate muudatustega kandunud edasi ja kohandunud ka tänapäeva. 

Jaanipäeva päritolu

Jaanipäeva või kesksuve tähistatakse paljude rahvaste seas. Arvatakse, et selle püha pidamine pärineb iidsest päikese kultusest. Juba varasest ajast on jaanipäeva seostatud päikese, valguse ja tulega. Mõnede allikate kohaselt on jaanipäeva tähistamise algust meie aladel seostatud Kaali meteoriidi langemisega umbes 4000 aastat tagasi.  

Koos ristirüütlitega jõudis meile ristusk ja jaanipäeva praegune nimi. Sel ajal peetakse kirikukalendri järgi Ristija Johannese sünnipäeva. Johannesest sai Jaan ja kesksuvest sai jaanipäev, kuid paljud vanad traditsioonid säilisid. Praegusel ajal on jaanilaupäev ja jaanipäev Eestis kokku sulanud võidupühaga. Sel ajal tähistatakse Eestlaste võitu 1919 aasta Vabadussõjas sakslaste üle. Tegemist on ka ametliku riigipühaga. 

Jaanipäeva kombed

Foto: Georgiana Avram    Unsplash.com

Jaanipäeva paiku oli vanasti kibe tööaeg ja selle tõttu olid need pühad märksa lühemad kui jõulud. Pühade aeg tähendas külviaja ja kevadtööde lõppu ning peatset heinatöö algust. Sel päeval anti sulastele ja teenijatele vaba päev, karjaga toimetati nii vähe kui võimalik. Kuna jaanipäev oli soodus aeg nõidumiseks ja loituseks, hoiti pudulojuseid teiste silma alt eemal. Juba jaanilaupäeval püüti kõigi toimingutega võimalikult vara valmis saada, et õhtul puhata ja peoks ettevalmistusi teha. 

Jaanilaupäeval koristati toad ja valmistati ette toit. Tähtsal kohal oli just selleks pühaks valmistatud koduõlu, traditsiooniliselt söödi jaanipäeval sõira, kohupiimakorpe ja teisi piimatoite.  

Külastati surnuaedu ja korrastati lähedaste hauad. Mõnel pool võeti haudadele kaasa toitu ja jooki, et seda esivanematega jagada ja nende käest nõu küsida ning nendega jutustada. Surnuaiast ei tohtinud midagi tagasi koju tuua. Käidi kirikus. 

Kui elamine puhas, toodi tuppa jaanikased. Kaskedega ehiti nii toad kui ka aknad ja uksed ning koduvärav. Noormehed tõid salaja oma väljavalitud tüdruku akna alla armukase. Kaskedest tehti ka värske viht sauna minekuks. 

Kindlasti käidi saunas. Saun on eestlastele erilise tähtsusega, seal pesti ennast puhtaks, visati leili ja puhastati hinge. Mõnel pool tehti jaanilaupäeva saunaviht eri liiki taimedest ja puuokstest, et vihtlemise ajal nendest väge ammutada. Värsked vihad tõid sauna hea lõhna ja kehale kleepunud vihalehtedega sai armastust loitsida.

Jaanipäeva kombed võisid piirkonniti olla mõnevõrra erinevad. Kõige tuntum ja laialdasem jaanipäeva traditsioon on lõke. Jaanituld tehakse nii Eestis, Lätis kui ka Põhjamaades. Lõkke jaoks korjati kokku vanu puitesemeid ja muidu puitu. Rannaaladel veeti lõkkesse vanad paadid. Asemeks valiti kõrgem koht ja kindlasti pidi lõkke tegema sinna, kus juba varem oli tuld tehtud. 

Vanarahvas pidas lõket pühaks. Selle ääres ei tohtinud vanduda ega tülitseda. Lõkkele anti esimene osa kaasavõetud toidust. 
Jaanitule suitsul oli puhastav ja haigusi peletav võime. Läbi suitsu üle tule hüppamine aitas aasta jooksul terveks jääda. Tule juurde tuli kindlasti minna jala. Mida pikem teekond, seda suurem oli tule positiivne mõju aasta jooksul. Lõkkeid võis teha perede kaupa ning sellisel juhul käidi naabrite juurde külakorda.

Vanasti korraldasid ka mõisad jaanitulesid, kus mängiti erinevaid mänge ja lauldi-tantsiti. See traditsioon on kandunud edasi ka tänapäeva, kus tihti tehakse küladesse ühine suurem lõke. Lõkkeplats kaunistati kaskedega ja paberlaternatega. Hiljem lisandus lõkkeplatsile kiik. Kiikumine on juba vanast ajast olnud rituaalne tegevus, mis meenutab päeva ja öö ning aastaaegade vaheldumist. 

Erinevad lilled etendasid jaanipäeval tähtsat osa. Jaaniöösel kogusid tütarlapsed kimpu üheksa erinevat liiki taime. Kimbust punuti pärg ja pandi see koduteel endale pähe. Kui pärg peas, mindi otse koju ega tohtinud tee peal enam kellegagi rääkida. Koju jõudes pisteti pärg või mõnikord ka lihtsalt kimp padja alla. Kui sedasi käitudes kangastus unes mõni noormees, siis oli unes nähtu neiu tulevane peig. 

Lõuna-Eesti kandis oli kombeks punuda lillepärgi ning nendega ennast ehtida. Mõnel pool ehiti pärgadega ka lehmad.
Foto: Natalia Dobryakova   Pixabay.com

Metsas otsiti sõnajalaõit. Seda võimsa maagiaga lille võis näha ainult jaaniööl. Tingimata pidi metsa minema üksi ja kui juhtus, et teele sattus imelikke loomi või elukaid, ei tohtinud neist välja teha ega mingil juhul sõnakestki lausuda. Juhul kui sõnajalaõis leitud, pidi selle kohe endaga kaasa võtma ja otse koju minema. Vaid sellisel juhul avaldusid mitmed saladused: võis õppida rääkima loomade ja lindude keelt, leida maapõuest sinna peidetud varandusi või avada kõik lukud. 

Kuna jaaniöö oli lühike ja hele, ei mindud sellel ööl tavaliselt magama, vaid oldi hommikuni ärkvel. 

Jaanipäeva kombed tänapäeval

Meie elustiil on võrreldes sajanditaguste aegadega üsna palju muutunud, kuid paljud jaanipäeva kombed püsivad ka tänapäeval. Ka meie võime omavahel põimida vana ja uut ning järgides traditsioone nautida aasta valgeimat aega.

Enamus meist ihkab sel ajal linnast välja ja looduse rüppe. Mitmes kohas korraldatakse jaanikut, koos muusika ja tantsuga. Palju on suviseid festivale ja muid üritusi. Või miks mitte koguda kokku oma parimad sõbrad ja tuttavad ning teha oma jaanipidu. Alati polegi vaja suurt lõket, piisab pisikesest elavast tulest ja heast seltskonnast. Lilleliselt aasalt saab kokku koguda peotäie taimi pärja jaoks. Istumisplatsi teevad hubaseks kase- või mõne teise taime oksad ja võibolla ka mõned laternad. 

Saun on olemas paljudes kodudes ja kuulub meie elustiili juurde. Seal saab koos istuda ja selliseid jutte ajada, mida päevavalgel ei tihkaks. Saab visata leili ja ennast vihtuda. Saab ennast pesta väljastpoolt ja koos leili ning veega vabaneda kõigest, mis sisemiselt rõhub. Saab saunast veel kuumendava kehaga istuda väljas ja kuulata ööbikut või vaadata tähti. 

Mõnusaks jaanipäeva ajaviiteks ja suutäieks on kujunenud grillimine. Sel puhul ei pea keegi kogu seltskonna jaoks pikalt enne vaaritama ja ennast väsitama. Grillida saab peaaegu kõike ja kõikjal, olgu siis vanal taluõuel, linnas tagahoovis või koguni verandal. Leidub valikut nii lihasööjatele kui ka neile, kes taimetoidust lugu peavad. Samal ajal kui söök valmib, saab pühendada aega teistega koos olemisele. 

Ka sõnajalaõie otsimine ei ole kuhugi kadunud, ehki praegu eelistatakse seda teha kahekesi, koos oma armsa inimesega. Ja mine sa tea, mõnikord võib juhtuda, et metsast leitakse õie asemel hoopis helendav jaaniussikene. 
Foto: StockSnap   Pixabay.com

Kokkuvõtteks

Jaanipäev ja jaanipäeva kombed pole meie keskelt kuhugi kadunud. Nii nagu kõik siin ilmas on ka nende pühade tähistamine aja jooksul muutunud ja arenenud. Kuid ilmselt pole olemas eestlast, kes valgetel öödel ei tahaks oma patareisid laadida, tulevikust unistada ja lihtsalt elust rõõmu tunda. 
Viht, oksad, 60 x 30 cm, mitmevärviline

Viht, oksad, 60 x 30 cm, mitmevärviline

7,70 / tk
Grill Verners Grillmaster ZX28014A, must, 34 cm

Grill Verners Grillmaster ZX28014A, must, 34 cm

16,59 / tk
Ainult veebis
Puuküttega saunaahi Harvia Legend 240 Duo, 21 kW

Puuküttega saunaahi Harvia Legend 240 Duo, 21 kW

1 420,00 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 1 420,00 €
Laos
Grill Besk 111382, must, 40 cm

Grill Besk 111382, must, 40 cm

121,90 / tk
Ainult veebis
SMART LEASING
Grill Kamado Bono Grande, punane, 59 cm

Grill Kamado Bono Grande, punane, 59 cm

649,00 / tk
SMART LEASING
Roheline hind - Madal Hind
Välikamin, 59 cm x 59 cm x 20.5 cm

Välikamin, 59 cm x 59 cm x 20.5 cm

52,90 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 52,90 €
Laos
Puuküttega saunaahi HARVIA Linear 16

Puuküttega saunaahi HARVIA Linear 16

349,00 € / tk
462,00 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 462,00 €
Laos
Grill Practic GR-008, 95 cm x 35 cm x 85 cm

Grill Practic GR-008, 95 cm x 35 cm x 85 cm

294,90 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 294,90 €
Ainult veebis
SMART LEASING
Grill Grill'D GR-017-2, must, 30 cm

Grill Grill'D GR-017-2, must, 30 cm

141,62 € / tk
199,00 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 199,00 €
Laos
SMART LEASING
Viht, oksad, 60 x 30 cm, mitmevärviline

Viht, oksad, 60 x 30 cm, mitmevärviline

7,70 / tk
Grill Kamado Bono Grande, punane, 59 cm

Grill Kamado Bono Grande, punane, 59 cm

649,00 / tk
SMART LEASING
Roheline hind - Madal Hind
Välikamin, 59 cm x 59 cm x 20.5 cm

Välikamin, 59 cm x 59 cm x 20.5 cm

52,90 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 52,90 €
Laos