Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Kuidas valida madratsit hea une toetamiseks?

Foto: Deconovo/Unsplash.com

Viimastel aastatel on üha enam hakatud rääkima piisava ja hea kvaliteediga une tähtsusest meie tervisele, sooritusvõimele ning üldiselt eluga hästi toime tulemisele. Sügava une faasis kiireneb meie keha tervenemisprotsess, unenäguderikas REM-uni aga kosutab vaimset tervist. Vähene uni seostub kaalutõusu ja keskendumisraskustega, unepuudusest tingitud hajevilolek võib viia ka õnnetusteni.

Piisava ja hea kvaliteediga une saavutamiseks saame me kõik ise palju ära teha, alates korralikust unehügieenist ja lõpetades magamistoas nutiseadmete kasutamise piiramisega. Kuid isegi head uneharjumused ei aita, kui unetuse põhjuseks on kehv küljealune, mistõttu magamisaseme sobivus on äärmiselt oluline. Nõuandeid, kuidas valida madratsit, mis aitaks heale unele kaasa, saadki lugeda sellest artiklist.

Millal peaks madratsi vahetamisele mõtlema?

Kui sa just parasjagu ei ole kolimas uude koju ja välja vahetamas kogu mööblit, on sul tõenäoliselt juba madrats olemas. Enne, kui hakata tegelema küsimusega, kuidas valida madratsit, peaksime aga kindlaks tegema, kas sul on uut madratsit üldsegi vaja. Mis siis on need märgid, mis madratsi välja vahetamise vajadusele viitavad?

Foto: Bruce Mars/Unsplash.com
 • Madratsi vanus läheneb juba kümnele aastale ja see on määrdunud. Hoolimata sellest, et kasutame voodis ka voodipesu, määrduvad aja jooksul madratsid ikkagi, samuti koguvad need tolmu. Seetõttu ongi mõttekas vähemalt iga kümnendi tagant madrats välja vahetada.
 • Sa aevastad voodis olles sageli ning nahk kipub öösiti sügelema. Aevastamine ja sügelemine viitavad sellele, et madratsisse on aja jooksul kogunenud palju tolmulesti ja muid allergeene. Kui vana madrats juba allergilisi nähtusi põhjustab, on hea uus madrats valida allergiavastase kattega.
 • Sinu selg kipub peale hommikul tõusmist olema kange või valutama. Sageli aetakse seljavalud kehva padja kaela, kuigi tegelik süüdlane võib olla hoopis äravajunud madrats, mis enam piisavalt hästi selga ei toeta. Kui soovid kindlaks teha, kas süü on madratsis, tõsta see voodist välja tasasele pinnale. Siis võid hinnata madratsit silmaga või appi võtta joonlaua või harjavarre, millega madratsipinna ühtlust hinnata. Niimoodi näed, kas madratsi küljed ja keskosa on sama kõrged või on keskosa madalamaks vajunud.
 • Kui sa magad külas olles või hotellis paremini kui enda voodis, tasub uurida, milliseid madratseid seal kasutatakse, sest ilmselt sobivad need sulle paremini kui su enda oma.
 • Kui su nahk näeb tavalisest kehvem välja, võib see olla kehva une süü. Halvasti magatud öö tõstab stressihormooni kortisooli taset, mis võib põhjustada naha elastsuse vähenemist, aknet ja kortse.
 • Sind häirib, kui su partner end öösel unes keerab. See viitab asjaolule, et tegemist võib olla vanemat tüüpi vedrustusega madratsiga, mis kannab liikumise kergesti üle madratsi laiali. Sellises olukorras tasuks kaaluda jäigema madratsi soetamist. 

Kuidas valida madratsit, mis aitaks paremini magada?

Foto: Annie Spratt/Unsplash.com

Uue madratsi valimisel peab silmas pidama mitmeid erinevaid tegureid, näiteks kehatüüpi ja -kaalu, eelistatud magamisasendit, kalduvust allergiale, seljaprobleemide olemasolu ja muud. Selle artikli lõpuks oled relvastatud heade teoreetiliste teadmistega, kuidas valida madratsit, kuid nii nagu rõivaste või jalanõude ostmise puhulgi, oleks hea, kui saaksid erinevaid madratseid enne ostmist mõnes poes kohapeal ka proovimas käia, et selle sobivuses kindel olla.
 

Tee ära eeltöö

 
Madratseid on tänapäeval saada väga rikkalikus valikus, mistõttu tuleks enne poodi suundumist iseenda jaoks mõned kriteeriumid paika panna. Mõtle selle peale, kas eelistaksid pehmet, keskmise jäikusega või päris jäika madratsit. Mis materjalist peaks sinu madrats olema - vedrudega või ilma? Kas madrats peaks toetama sinu selga, et seljaprobleeme vähendada? Millised peavad olema uue madratsi mõõtmed?
 

Madratsi jäikus

 
Madratsi jäikuse koha pealt võivad inimeste eelistused olla vägagi erinevad, mistõttu madrats, mida mõni tuttav või pereliige taevani kiidab, ei pruugi sulle üldsegi meeldida. Üldine reegel on küll see, et mida raskem magaja, seda jäigem peaks olema madrats. 

Kui ühes voodis magab kaks erineva kaalu või eelistustega inimest, on sageli parim lahendus kahe erineva kitsa madratsi soetamine ning nende katmine kattemadratsiga. Nii saab kumbki magaja just enda vajadustega sobiva magamisaseme.
 

Millisest materjalist madratseid tänapäeva tehakse?

Foto: Paul Hanaoka/Unsplash.com

Teine suur küsimus on, kuidas valida madratsit, mille materjal on sinu jaoks õige. Tegelikult ei ole siingi ühtki õiget ega valet vastust, vaid ikka mängib suurimat rolli sinu enda eelistus. Valida on aga vedrumadratsi või vedrudeta madratsi vahel.

Tänapäeva kasutatakse madratsite vedrustusel reeglina taskustatud ehk pocket-vedru, mille puhul iga madratsivedru ümbritseb eraldi kangakotike. Selline madrats toetab magaja keha just õigetest kohtadest, sest iga eraldiseisev vedru võimaldab keha raskust suurepäraselt jaotada. Selline süsteem vähendab märgatavalt ka madratsipinna õõtsumist ja laseb öösel kergema meelega magamisasendit vahetada ilma, et see voodikaaslase und häiriks.

Vedrumadratsid võivad lisaks olla ka tsoneeritud, kas siis viieks või seitsmeks tsooniks, mis pakuvad veelgi enam mugavust. Erinevates tsoonides on erineva jäikusega vedrud, nii et enam toetust vajavate kehaosade all on jäigemad vedrud ja veidi pehmemad vedrud on neis kohtades, mis pisut rohkem vajuda võiksid. 

Vedrudele lisaks kasutatakse madratsite pehmendamiseks mitut tüüpi poroloone, kookoskiudu, puuvilla või villa, lateksit ja muidki materjale. Neid materjale kasutatakse ka vedrudeta madratsite tootmisel.
 

Tervisemuredega arvestamine

Foto: Towfiqu barbhuiya/Unsplash.com

Madratsi valikul mängivad suurimat rolli kaks levinud tervisemuret - seljavalud ning allergia. Allergikud peaks kindlasti valima eemaldatava ja pestava kattega madratsi. Lisaks oleks hea soetada kattemadrats, eriti sobivad on sellised, mille katteid saab pesta ka 60-kraadises vees. Osad sellised madratsid on saanud ka Eesti Allergialiidu heakskiidu, nii et poodides tasub otsida sellise märgistusega tooteid. 

Seljavaludega hädas olevad inimesed võivad leevendust leida jäigemal madratsil magamisest. Poodides leidub isegi spetsiaalselt neile mõeldud ortopeedilisi madratseid.
 

Ära unusta võtta õigeid mõõte


Kui põhitõed, kuidas valida madratsit, on juba selged, ei tohi ära unustada lihtsat tõde - enne poodi minemist mõõda ära oma vana madratsi suurus, et oskaksid uue valida õigetes mõõtudes. Enamik voodeid on tavaliselt standardmõõdus, nt 160 cm x 200 cm, kuid kui juhuslikult oled soetanud ebastandardse voodi, ei tasu muretseda - mitmed poed pakuvad võimalust tellida just sobivas erimõõdus madrats. 

Kui sead sammud kauplusesse

Enne kauplusesse minekut on tark pisut e-poodides ringi vaadata ja end hindadega kurssi viia. Nii saad luua endale realistliku pildi eesootavast väljaminekust ja poes ei oota halba üllatust. Kui aga oled otsustanud rahakotirauad hea investeeringu nimel lahti teha, on aeg valitud madratsit proovima minna. Seda tehes pea silmas järgmisi nõuandeid:

Foto: HiveBoxx/Unsplash.com
 • Võta seljast üleriided ja astu kingadest välja.
 • Heida julgelt madratsile pikali. Katseta erinevaid magamisasendeid, aga eriti oma lemmikasendit.
 • Püüa tunnetada oma keha kumerust. Katseta madratsi jäikust nii, et paned oma käe selja keskosa ja madratsi vahele. Kui käsi mahub sinna kergesti ja ruumi jääb veel ülegi, siis on arvatavasti tegemist sinu jaoks liiga jäiga madratsiga. Kui aga kätt on selja ja madratsi vahele raske suruda, on madrats liiga pehme. 
 • Võta sisse ka küliliasend. Kui kipud kergesti kalduma ühele või teisele poole, on tegemist liiga jäiga madratsiga. Kui aga vajud nii sügavale, et raske on külge keerata, on tegemist liiga pehme madratsiga. 
 • Proovi sama madratsit ka kattemadratsiga. Kattemadrats võib lisada palju mugavust.

Ilusad unenäod ootavad

Nüüd, kui oled saanud selgust, kuidas valida madratsit, mis toetab head unekvaliteeti, ei ole põhjust selle ostmisega enam viivitada. Soeta endale sobiv madrats, pea kinni heast unehügieenist ning parem tervis ja tuju on garanteeritud. 
Madrats Sendeko Relax Classic, 200 cm x 140 cm

Madrats Sendeko Relax Classic, 200 cm x 140 cm

181,90 € / tk
279,90 / tk
Ainult veebis
Padi Masterjero Anatomic, 30 cm x 50 cm

Padi Masterjero Anatomic, 30 cm x 50 cm

39,99 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 39,99 €
Laos
Sooduskood