Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Kuidas tagada võimalikult hea uni?

mees magab teki all, koer on kaisus aga ärkvel.
Foto: Claudia Manas, Unsplash.com
 
 
Uni on eluks vajalik. Hea uni tagab üleüldise parema tunde ja heaolu järgnevaks päevaks. Pikas perspektiivis parandab korralik ööuni tervist ning pikendab eluiga. Seetõttu on oluline mitte teha kompromisse oma une arvelt. 
 
Kas pikk magamise aeg tähendab, et ongi saavutatud hea uni? Unetundide arv ei võrdu automaatselt kvaliteetse unega. Oluline on see, kui sügavalt magatakse ja kas uni võimaldab kehal välja puhata ning taastuda. Miks on hea uni vajalik ja kuidas seda saavutada? 

Hea uni on päeva alus

Korralikult välja puhanuna on palju lihtsam päevale vastu astuda. Selleks peab ööuni olema vähemalt sama magus kui karu talveuni. Magamine on keha taaskäivitumise aeg. Ajus toimub magamise ajal palju erinevaid muutuseid, mille käigus kinnistuvad päeva jooksul õpitu. Puhkus on äärmiselt vajalik, et keha saaks järgmiseks päevaks ette valmistuda. 
Naine on just ärganud ja ringutab voodis.
Foto: Bruce Mars, Unsplash.com
 
Uni ei mõjuta ainult ajutegevust, vaid ka emotsioone. Väsinuna on pahural tujul palju kergem ligi hiilida ning võimust võtta. See omakorda toob kaasa pinged kodus ja tööl. Kui aga öösel kvaliteetset und nautida, siis on ka hommikul ärkamine kergem ja päev helgem.

Kuidas saavutada kvaliteetne uni?

Kvaliteetse une valem on lihtne – piisav arv unetunde, igapäevaselt ja samal ajal. Kuidas aga teada, mis on piisav? Kuldne reegel ütleb, et päevas peaks saama vähemalt 8 tundi sügavat und. Uinumine ja ärkamine võtab samuti oma aja, mistõttu äratuskella pannes peaks arvestama vähemalt ühe lisa tunniga. Uuringud näitavad, et keskmine täiskasvanud inimene jääb magama umbes 15-20 minutiga. 
 
Seda muidugi juhul, kui uinuda igal päeval samal ajal. Kõige paremini saab oma unest ülevaate seda jälgides. Une jälgimine tähendab magamamineku ja ärkamise kellaaegade üles kirjutamist ning enesetunde kirjeldamist. Kui seda järjepidevalt teha, siis koorub salvestatud informatsioonist üsna pea välja personaalne unevajadus. Muidugi ei pea seda tegema käsitsi, vaid võib kasutada mõne nutika seadme abi. 
Beebi on teki all koos kaisukaruga ja haigutab.
Foto: Minnie Zhou, Unsplash.com

Sammud hea une saavutamiseks

Kui kuidagi ei õnnestu pelgalt sama rutiini jätkates saavutada head und, siis allpool on toodud mõned soovitused, kuidas regulaarselt hästi magada ja hommikul end puhanuna tunda. 
  • Veeda aega päevavalguses
Päevavalgusel on tervisele hea mõju. Eriti hästi mõjub päevavalgus silmadele, mistõttu soovitatakse vähemalt kaks tundi päevas veeta õues (samal ajal mitte telefoni ekraani vaadates). Päevavalguses viibimine mõjub kehale rahustavalt ja vähendab ärevust, mistõttu on ka õhtul kergem uinuda ning sügavalt magada. 
  • Väldi ekraane
Kindlasti tuleks telefon käest panna vähemalt tund aega enne planeeritavat uinumist. Ekraanist tulev valgus ja saadav informatsioon ärritab aju, mistõttu soovitataksegi teha nutiajast enne uinumist paus. Alternatiivseteks tegevusteks on näiteks lugemine või muu sarnane rahustav tegevus. 
  • Ära maga päeval
Une kvaliteedi parandamiseks tuleb päevased uinakud ära jätta või teha need nii lühikesed kui vähegi võimalik. Hea päevane uinak on kuni 20 minutit. See annab piisavalt energiat päeva lõpuni, ei väsita ära ja samas ei sega ka ööund. Mida vähem päeval magada, seda sügavam on uni öösel.
magamistuba, öökapi peal püleb laualamp.
Foto: Christpoher Jolly, Unsplash.com
  • Järgi unegraafikut
Kehal on sees oma bioloogiline kell ning kui pakkuda kehale und alati samal ajal, hakkab keha ise ennast juba õigel ajal uneks ette valmistama. See on äärmiselt oluline, et mitte tunde ööund oodates voodis väherda. 
 
Rutiini teiseks osaks on tegevused enne und. Tehes alati samu tegevusi (näiteks tee joomine, pesemas käimine, hammaste pesemine ja lugemine) samas järjestuses, annavad need kehale märku, et on aeg hakata end magamiseks ette valmistama. 
  • Tee oma toast magamistuba
Kehal on oluliselt lihtsam uinuda juhul kui tuba või koht seostub vaid ühe tegevusega. Väiksemas kodus võib olla keeruline sel viisil piire seada, kuid sellisel juhul saab neid piire mööbli valikuga nihutada. Mööbel tuleb valida selline, et igal esemel on oma funktsioon. 
 
See tähendab, et voodi on vaid magamiseks ning seal ei õpita ega tehta tööd, vaid selleks on kirjutuslaud ja tool. Sel viisil seostab aju voodit magamisega ning ka uinumine ja magamine tuleb seal paremini välja. 
 
Head und võivad segada paljud erinevad tegurid. Üheks teguriks on voodipesu. Ei ole olemas ühtset universaalset parimat voodipesu. Igal inimesel on omad eelistused. Leia endale sellisest materjalist voodipesu nagu sulle enim meeldib ning võid juba peagi märgata, et ööune kvaliteet paraneb. 
Kass magab mõnusalt teki all.
Foto: Kate Stone Matheson, Unsplash.com
 
Teine oluline tegur, mida magamistoas vajadusel välja vahetada on tekk. Tänapäevased tekid on väga erinevad ning igaüks leiab endale sobivaima. Lisaks tekki paksusele mängib rolli ka teki raskus. Mõnele inimesele on oluline magades raskust tunda, mistõttu on olemas eraldi raskustekid. Teine jällegi soovib teki soojust, aga eelistab sulgkerget tekki. 
 
Kolmas oluline tegur on madrats – see peab olema täpselt nii pehme, et tunned end seal hästi, kuid piisavalt kõva, et see toetaks magamise ajal keha. Halb madrats põhjustada hommikul probleeme. Eriti siis, kui selg on magamisest kange. 
  • Temperatuur ja valgus
Hea ja pika une tagab õige temperatuur ja valgus. Jahedas on alati parem magada. See ei tähenda, et magamistuba peab olema külm. Piisab juba sellest, kui see 1-2 kraadi madalama temperatuuriga kui ülejäänud kodu. Oluline on, et magamistoas oleks magamiseks sobilik valgus. See tähendab, et vajadusel tuleb paigaldada pimendavad kardinad, mis aitavad ka suvepäeval unetunnid täis magada. 
Korda tehtud voodi, peal on dekoratiivpajad.
Foto:  Christina Deravedesign, Unsplash.com
  • Tee piisavalt trenni
Mõõdukas liigutamine päeva jooksul väsitab keha, kiirendab ainevahetust ning mõjub üleüldiselt tervisele hästi. Päevane kulutatud kalorite hulk mõjutab ka ööund. Mida rohkem liikuda, seda rohkem aega on taastumiseks tarvis. Igapäevane liikumine aitab kaasa nii südametööle kui unele.
 
Hea uni on iga inimese jaoks oluline. Just öise magamise ajal toimuvad kehas erinevad protsessid, mis päevasel ajal toimuda ei saa. Seetõttu on oluline pöörata rõhku oma magamistoa täiendamisele, et tagada parim võimalik uni. 
 
Voodi ühekohaline Home4you Emilia + Harmony Duo, 90 x 200 cm, beež, madratsiga, põhjalippidega

Voodi ühekohaline Home4you Emilia + Harmony Duo, 90 x 200 cm, beež, madratsiga, põhjalippidega

544,96 € / tk
699,00 / tk
Ainult veebis
SMART LEASING 10
Voodi kahekohaline Frieda, 180 x 200 cm, tamm/hall

Voodi kahekohaline Frieda, 180 x 200 cm, tamm/hall

509,00 € / tk
719,00 / tk
Ainult veebis
SMART LEASING 10
Tekk Masterjero Wool Very Warm, 160x200 cm, valge

Tekk Masterjero Wool Very Warm, 160x200 cm, valge

92,99 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 92,99 €
Laos