
Foto: Timolina / freepik.com
Kes ei teaks, et oma kasvatatud toit maitseb hoopis teistmoodi kui poest ostetud. See kehtib loomulikult ka kurgi kohta. Kõik, kes on proovinud oma kasvuhoones kasvatatud kurki, on küllap veendunud, et selle maitse on võrreldamatult palju parem kurgist, mis kaugelt meie poelettidele on rännanud - ja selle rännaku käigus maitse ära kaotanud. Lisaks pakub taime kasvamise protsessi jälgimine ehk see, kuidas enda külvatud seemnest saab ühel hetkel kurk, palju rõõmu, nii suurtele kui väikestele?
Mida aga teha, kui soov ise kurke kasvatada on suur, aga puudub selleks vajalik kasvuhoone? Lahendus on imelihtne, sest tegelikult saab väga edukalt kasvatada kurke ka potis, nii aknalaual kui rõdul. Kuna kurk on siiski üsna nõudlik nõudlik köögivili, on sellistes tingimustes kasvatamisel vaja aga arvestada mõne olulise asjaoluga.
Alljärgnevalt toome välja kõige olulisema, mida kurgi kasvatamisel potis tuleks jälgida.
Õige poti ja mulla valimine
Kurk on küllaltki suur taim ja vajab seetõttu kasvamiseks ruumi. Seetõttu on väga oluline õigete pottide valik. Esialgu sobib külviks hästi 5-10 cm sügavusega ja ligikaudu sama suure läbimõõduga istutuspott. Seemnete külvamiseks võib kasutada ka kookoskiust ja turbapotte. Nende eeliseks on see, et hiljem taime ümber istutades ei pea kurgitaime potist välja võtma, vaid selle võib koos biolaguneva ümbrisega suuremasse potti istutada. Samuti võib seemned külvata kaanega kaetud külvikasti, kus seemned idanevad kiiremini.
Ehkki kurgitaimed ei armasta pikeerimist, taluvad nad ümberistutamist üsna hästi. Seega tuleks taime kasvades pott suurema vastu välja vahetada, milleks võiks olla vähemalt 3-liitrine või suurem pott. Kuna kurkide kasvatamine potis eeldab rohket kastmist, tuleb taim kindlasti istutada drenaažiavadega istutuspotti. Istutuspott aseta aga piisavalt suurde ja endale meele järgi olevasse dekoratiivsesse ümbrispotti.
Kurk armastab viljakat mulda. Sobivad huumus- ja toitainerikkad kompostmullad, mis sisaldavad nii makro- kui mikroelemente ja on mõeldud köögiviljade kasvatamiseks. Kindlasti on vajalik aknalaual kasvavat kurki ka väetada: soovitatav on seda teha vähemalt kord nädalas. Väetamiseks sobivad kõik köögiviljadele mõeldud väetised, kuid tubastes tingimustes on mugavaim kasutada vedelväetisi. Loomulikud sobivad ka kõik spetsiaalsed kurgiväetised.
Valgus ja kastmine
Kasvukoha valik
Kurk on valgust ja päikest armastav taim. Seetõttu on parimaks kasvukohaks päikeseline lõunapoolne aknalaud või rõdu. Piisav valgus tagab, et taimed ei veni välja ja see omakorda aitab kaasa heale saagikusele. Kui selliseid tingimusi teie kodus ei ole, oleks hea pakkuda taimedele lisavalgust taimelambiga.
Samuti võiks kasvukoht olla võimalikult soe, ideaalne oleks temperatuur vahemikus 22 - 25° või soojemgi. Õhtuti võib temperatuur olla ka jahedam. Terrassil kurki kasvatades on oluline teada, et temperatuuri langedes alla 12° taime kasvamine peatub.
Oluline on meeles pidada, et kurk on ronitaim. Seega veendu, et valitud kasvukohas on piisavalt ruumi kurgitaimel nii kõrgusesse kui laiusesse kasvada.
Kastmine
Kes ei teaks, et kurk koosneb peamiselt veest? Seepärast vajavad nad ka enda kasvamiseks palju vett. Kurgi kasvatamine potis eeldab seetõttu regulaarset kastmist, keskmiselt 2 - 3 korda nädalas. Kastmisega võib veidi tagasihoidlikum olla pärast seda, kui seemned on juba idanenud kuni õiepungade ilmumiseni. See on periood, kui areneb juurestik, mis vajab rohkelt õhku. Pärast õiepungade ilmumist, tasub aga kasta taas rikkalikult, sest suurelt lehepinnalt aurab palju niiskust välja.
Suured kõikumised mullaniiskuses on peamine põhjus, miks kurgid kibedaks muutuvad. Seetõttu on regulaarne kastmine väga oluline. Eriti palavate ilmadega võib niiskuse hoidmiseks taimi ja taimelehti ka aeg-ajalt veega piserdada. NB! Kasta kurke leige veega, sest kurgid “kardavad” külma vett ning nende kasv võib sellega peatuda!
Alakastmise vältimiseks jälgi, et muld oleks kogu aeg niiske ega kuivaks läbi. Kui see peaks siiski juhtuma, võib-olla abi sellest, kui asetada juurepall koos potiga veevanni ja jätta see paariks tunniks sinna likku. Ülekastmise vältimiseks vali kindlasti piisavalt suure drenaažiavaga pott.

Foto: rawpixel.com
Kurgisordid ja taimede istutamine
Kurgisordi valik
Potis kasvatamiseks sobivad pigem väiksemad sordid. Samuti tasub aknalaual taimi kasvatades eelistada iseviljuvaid hübriidsorte, kuna tolmendavaid putukaid sisetingimustes ju ei ole ja ise seda teha on üsna tüütu. Sellised sordid on näiteks Adam, Anya, Merengue, Obelix, Dirigent ja paljud teised. Nende vahel tasub oma valik teha juba sõltuvalt isiklikest maitse-eelistustest ja ka sellest, kui kaua saaki oodata tahetakse.
Seemnete külvamine ja taimede istutamine

Foto: Lara Jameson / pexels.com
Kurgi kasvatamine potis loob võimaluse kasvatada kurki igal ajal ja aasta läbi. Enamasti nõuab see sel juhul siiski lisavalgust. Tavatingimustes ehk taimelampideta kasvatades on parim aeg seemnete külvamiseks siiski kevadel - kui valgust on juba piisavalt ehk märtsi teises pooles või aprillis.
Seemned külvatakse 2-3 cm sügavasse mulda. Soojas idanevad seemned üldiselt kiiresti, 25° juures võib tärkamist märgata juba 4-5 päevaga. Jahedamal temperatuuril tärkavad seemned aeglasemalt, kuid üldiselt peaksid taimed tärkama nädala või kahega. Kui sinu toatemperatuur on jahedapoolne, võib seega abi olla kaanega kaetud külvikasti kasutamisest. Kuid samuti aitab see, kui külvi- või istutuspott katta seemnete idanemise ajaks katteloori või isegi toidukilega. Ära unusta seda vaid kastmise ajaks eemaldada!
Kui kurgitaimed on juba piisavalt kasvanud ja neil on tekkinud juba 3-4 pärislehte, on aeg taimede ümberistutamiseks suurematesse pottidesse. Kurkide ümberistutamisel suuremasse potti jälgi, et idulehed jääksid mullast välja. Samuti ei tasu ümberistutamisel taime koheselt väetada, vaid tasub oodata, kuni see on uuesti juurdunud.

Foto: Akil Mazumder / pexels.com
Toestamine ja väätidega toimetamine
Nagu eespool mainitud, on kurk ronitaim, mis tähendab seda, et see vajab ka toestamist. Seda võiks teha siis, kui kurgitaim on kasvanud umbes 20 cm pikkuseks. Kasvuhoones kurke kasvatades seotakse taimed tavaliselt üles. Samamoodi saab seda teha kurkide kasvatamisel toas, kasutades kinnituskohana näiteks kardinapuud või siine. Teine variant on kasutada spetsiaalset tugiseina või meisterdada see ise. Kurgi kasvatamisel potis tuleb loov lähenemine kindlasti kasuks.
Kuna kurgitaim kasvab üsna pikaks ja kasvatab ka palju kõrvalharusid, tasub paremate kasvutingimuste ja suurema saagikuse tagamiseks nende kasvamist ka piirata. Vastasel korral ei jätku taime jõudu nii taime enda kui viljade kasvatamiseks. Samuti levivad tihedas taimestikus paremini mitmed taimehaigused. Üldiselt eemaldatakse taimelt kõik alumised, kuni poole meetri pikkuses kasvavad külgvõrsed. Lõigata võib ka kõrgeima haru tippu, kui see ulatub üle tugivõre.
Tihedalt taimelt võib kärpida ka lehti. Seda tuleb kindlasti teha siis, kui need on vigastatud või haigestunud, takistamaks haiguste edasist levikut. Samuti tasub eemaldada kõik suured lehed, mis arenevaid vilju valguse eest varjavad.
Saagikoristus ja kahjurid
Varajaste hübriidsortide viljad valmivad keskmiselt 38-45 päeva peale istutamist. Hilisemate sortide viljad valmivad üldjuhul 55-56 päevaga. Seega sõltub saagikoristuse aeg nii sellest, millal on seemned külvatud, kui ka sellest, millist sorti kasvatatakse. Üldiselt on kurgid valmis siis, kui nad on saavutanud oma sordile ettenähtud mõõtmed. Infot selle kohta leiad kindlasti ka seemnepakilt. Valminud kurke korja terava noaga. Värsked viljad säilivad külmkapis 7 - 10 päeva.
Kurgi kasvatamine potis loob olulise eelise tavapäraste kahjuritega võitluses, kuna sisetingimustes paljud kurgitaimede kahjurid puuduvad. Samuti on haigusi aknalaual kasvatades taimedel vähem. Siiski tasub alati kontrollida mulda, mida istutamisel kasutatakse. Eriti tasub jälgida, et muld ei oleks hallitanud. Samuti tasub jälgida sagedasi taimekahjureid nagu lehetäid ja röövikud - vähimagi kahtluse korral tuleb kahjustunud lehed ära korjata ja ära visata.

Foto: isorepublic.com
Mida on kurgi edukaks potis kasvatamiseks vaja?
Kokkuvõtvalt - kurgi kasvatamine potis on kindlasti võimalik ja ka toas kurke kasvatades võib saada korraliku saagi. See eeldab aga veidi hoolt ja vaeva ning kindlate nõudmiste täitmist. Täpsemalt öeldes: piisavalt suurt potti, väga head mulda, regulaarset kastmist ja väetamist ning piisavalt sooja, valgust ja ruumi, kus kasvada.
Kõik kurkide kasvatamiseks vajalikku leiad ka meie veebipoest.