Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Miks on teleri vaatamise kaugus oluline?

teleri vaatamise kaugus
Foto: Ksenja Chernaya. Pexels.com

Televiisorid on meie kodude lahutamatu osa. Enamus tänapäeva lapsi kasvab üles koos ekraaniga. Pikka aega on vanemad lähtunud tarkusest, et liiga lähedalt teleri vaatamine kahjustab silmi. Kas sellel on ka tõepõhi all? Mis on üldsegi soovituslik teleri vaatamise kaugus? Loe siit, kuidas oma silmi hoida ning välja arvutada parim teleri vaatamise kaugus. 

Silmad ja telepilt

Kes ei ole kuulnud väidet, et teleri vaatamise kaugus mõjutab silmi? Mingil määral on sellel väitel ka tõepõhi all. Liiga lähedalt telerit vaadates pingutad silmi rohkem kui tavaliselt ning tihti unustatakse silmi pilgutada ehk silmamuna niisutada. See võib tõesti silmi kurnata. 

Ka tihti pimedas teleri vaatamine väsitab silmi. Hämarus nõuab silmadelt lisatööd ning väsitab neid kiiremini. Kõige parem on vaadata telerit päevavalguses või siis õhtuti väikese taustavalgusega. On olemas ka telereid, mis reguleerivad ise oma eredust vastavalt toa valgusele või on maheda taustavalgusega.

Mitte ainult kaugus, vaid ka vaatamisnurk

Palju rõhku pööratakse vaatamiskaugusele, kuid vaatamisnurk unustatakse ära. Ekraanist meetri kaugusel istudes võib olla just see suurem probleem. Pidev ülesse vaatamine pingutab silmalihaseid. Ka on ebamugav vaadata telerit, mis on asetatud nurga alla ja sunnib kaelalihaseid sundasendis olema. Kõige parem vaatamisnurk on võimalikult otse.
teleri vaatamise kaugus

Foto: Andrea Piacquadio. Pexels.com

Õige kaugus - parem elamus

Igaüks, kes on kinos sattunud esiritta istuma teab, et see on üks kõige kehvemaid kohti, kust filmi vaadata. Sama kehtib ka teleri puhul. Kui inimese vaateväli on liialt ekraani täis, ei saa sealt piisavalt kvaliteetset elamust. Teleri vaatamise kaugus võib olla vale kahte moodi: teleri liiga lähedalt vaatamine või liiga suur ekraan väikeses ruumis. Mõlemad tõmbavad teleri vaatamise kvaliteeti tunduvalt alla. 

Parim teleri vaatamise kaugus

Tihti arvatakse, et mida suurem teleriekraan, seda parem. Kui toas on sellise mudeli jaoks ruumi, siis võib see tõesti nii olla. Väike tuba ja suur ekraan ei käi aga kokku. Parim teleri vaatamise kaugus on võimalik välja arvutada, kui tead oma teleriekraani suurust. Suurusi arvestatakse tollides. Üks toll on keskmiselt 2,5 sentimeetrit. 

Kuidas õiget kaugust arvutada? Tegelikult on see lihtne. Teleri diagonaal tuleb korrutada 1,5 -ga. Nii saad minimaalse kauguse, kust on optimaalne telerit vaadata. Nii lihtne see ongi!

Rolli mängib ka see, mis tüüpi resolutsiooni või ekraaniga tegu on. Kes arvutada ei soovi, siis saab alati ka  umbes silma järgi hinnata. Kui näed mugavalt subtiitreid lugeda ning pilk suudab haarata korraga tervet ekraani, on teler parajal kaugusel. Kui aga silmad rändavad mööda ekraani ja on väsinud, võib teler liiga lähedal olla. 
teleri vaatamise kaugus

Foto: Max Vakhtbovych. Pexels.com

Erinevad ekraanid ja teleri vaatamise kaugus 

Kuna tehnoloogia on aastatega tohutult arenenud, on olemas erinevate omadustega televiisorid. Mõni telepilt on kvaliteetne iga nurga alt vaadates, mõni aga vajabki täiesti otse vaatamist. 

Full HD on vähemalt kümme aastat olnud resolutsioonide seas standard ning on väga laialt levinud. Enamus veidi vanemaid telereid on just nimelt selle resolutsiooniga, kuna suurem osa telesisust on filmitud just selle jaoks. Full HD teleri parimaks vaatamiseks tasub panna teler istumiskohast 2-3 korda kaugemale, kui teleri diagonaal on. 

4K telerid ehk Ultra HD teler on tänapäevane kvaliteet, mis hakkab vaikselt Full HD asendama. Nende pildilahutusvõime on tunduvalt kõrgem kui Full HD-l. Selle tõttu on 4K telereid võimalik vaadata ka lähemalt, ilma et kvaliteet ja silmad kannataksid. Soovituslik kaugus on minimaalselt 1 korda kaugemal, kui teleri diagonaal.

QLED tehnoloogia muudab ekraanipildi erksavärviliseks ja parandab kontrasti. Kui LED teleritest võib olla ebamugav tumedaid stseene vaadata, siis QLED pühib selle mure. QLED telerite vaatamiskaugus on üsna sama, mis 4K omadel, lisaks ei pea silmad tumedaid filme vaadates rohkem tööd tegema. 
teleri vaatamise kaugus

Foto: Cottonbro. Pexels.com

Kuna üksipulgi arvutamine võib olla tüütu, siis elu lihtsustamiseks võib kasutada seda tabelit, kus on nimetatud ekraanide põhjal välja arvutatud parim vaatamiskaugus. 

 
32’’
43’’
49’’
55’’
58’’
65’’
75’’
77’’
85’’
Full-HD 
2m 
2.5m 
3m 
3.3m 
3.5m 
4m 
4.5m 
4.8m 
5.3m 
4K
0.8m
1m
1.2m 
1.3m
1.4m 
1.6m 
1.8m
1.9m
2.1m
QLED
1.4m 
1.8m
2.2m 
2.3m
2.5m 
2.9m 
3.2m
3.4m
3.8m

Mida meeles pidada? 

Teleri vaatamise kaugus on oluline selleks, et teleri vaatamine oleks mugav ning ei väsitaks liigselt silmi. Kuna paljude jaoks on teleri vaatamine lõõgastuseks, siis on mugavus väga oluline. Meeles tuleks pidada, et optimaalset teleri vaatamise kaugust saab välja arvutada teleriekraani diagonaali silmas pidades, tuleb jälgida ka vaatamisnurka ja ideaalis vältida ka kottpimedas teleri vaatamist. Kui plaan on osta uus teler, siis peaks seda kindlasti valimisel arvestama.