
Foto: George Milton. Pexels.com
Arvutid muutuvad üha võimsamaks, kiiremaks ning seeläbi suureneb ka andmete maht, mida on vaja säilitada ja igapäevaselt hallata. Kõik pildid, videod ja dokumendid ei pruugi enam arvutisse ära mahtuda. Sellisel juhul võib väline kõvaketas olla üks parimaid lisasid, mida sinu arvuti vajab.
Miks osta väline kõvaketas?
Kui arvuti mälumaht jääb liiga väikseks, siis on olemas erinevaid võimalusi, kus oma faile hoida. Mälupulk on väike ja lihtsalt kaasaskantav, kuid selle mahutavus on piiratud. Lisaks võib see lihtsalt ära kaduda koos sinna salvestatud failidega. Väga populaarne on ka pilveteenus, kuid selleks on vaja netiühendust ning seal on aeg-ajalt ka turvalekkeid esinenud. Kolmandaks variandiks on väline kõvaketas. Aga miks valida väline kõvaketas ja mida valiku tegemisel silmas pidada?
Välisel kõvakettal on mitmeid plusse.
- Kui arvutimälu on üle koormatud, siis on ka arvuti aeglasem. Seega on hea välisel kõvakettal hoida üleliigseid faile, mida iga päev ei kasuta.
- Väline kõvaketas on turvaline viis, kuidas varundada oma faile. Välisel kõvakettal on need kaitstud, kui arvuti peaks nakatuma viirusega, minema katki või ära kaduma.
- Internetiühendus pole vajalik, piisab tavalisest USB pesast, et failidele ligi pääseda.
- Kõike kiirem viis, kuidas liigutada suuri faile ühest arvutist teise.
- Kui arvutisse ei mahu kõik suured failid, näiteks pildid, videod, mängud ja filmid ära, siis välisest kõvakettast saab nende jaoks luua omamoodi arhiivi, mis on alati käepärast.
- Vajadusel saad mahuka programmi tõmmata hoopis välisele kõvakettale ja kasutada seda sealt vastavalt vajadusele.
- On olemas ka eriti turvalised mudelid, millel on sõrmejälje lugejad või mis on krüpteeritavad.

Foto: Jessica Lewis Creative. Pexels.com
Milline väline kõvaketas valida?
Uue kõvaketta ost peaks olema läbimõeldud otsus Enamasti pole tegu igapäevaselt kasutuses oleva esemega, tavaliselt kasutatakse välist kõvaketast viis kuni kümme korda aastas. Seega on väline kõvaketas investeering tulevikku. Kui mõtled, milline väline kõvaketas valida, küsi endalt järgnevad küsimused:
Kas suurus on oluline?
Siinkohal on silmas peetud nii füüsilist suurust kui ka sisemist, ehk mahtu. Kuigi välist kõvaketast ei ole mõistlik ainuüksi välimuse järgi valida, võib selle suurus ja kogukus olla siiski kaalukeeleks. Tegu pole sisustuselemendiga ning enamasti seisab see sahtlis või kapis, kuni jälle vaja kasutada on. Kui aga pead välist kõvaketast tihti kaasas kandma, eelista pigem õhemat ja kergemat mudelit.
Mahu puhul kehtib reegel, et mida rohkem seda parem. Mahuühikuteks on gigabaidid (GB) ja terabaidid (TB). Kuigi on müüa 500GB väliseid kõvakettaid, saab samas mahus ja hinnaklassis isegi mälupulga. Sellist väikest välist kõvaketast on mugav transportida. Koduseks kasutamiseks olev kõvaketas võiks olla minimaalselt 1TB, isegi 2TB. See maht saab täis kiiremini, kui arvata oskad.
Muidugi on müügil ka suuremaid väliseid kõvakettaid, mis sobivad professionaalseks kasutuseks. Mida mahukam kõvaketas, seda odavamaks muutub terabaidi hind.

Foto: Vitaly Vlasov. Pexels.com
Kuidas väline kõvaketas ühendub arvuti ja teiste seadmetega?
See, kuidas väline kõvaketas teiste seadmetega ühendub, on väga oluline. Mõndadel välistel kõvaketastel on sisseehitatud USB juhe, mis ei ole kõige parem variant. Tehnika uueneb pidevalt, juhtme tüüp võib aeguda ning seeläbi ei saa enam välist kõvaketast kasutada.
Näiteks on praegu väga levinud USB C-tüüpi juhe, mis võib aga vabalt tulevikus mõne muuga asenduda, nagu see omakorda asendas USB 2 juhtme. Micro USB pesa võib tulla kasuks, sest kunagi ei tea, millal tekib vajadus väline kõvaketas hoopis mõne telefoniga ühendada. Seega on kasulik, kui välisel kõvakettal on erinevad USB kaabli pesad igaks juhtumiks.
Kas andmete liikumise kiirus on tähtis?
Kui välist kõvaketast kasutatakse palju failide liigutamiseks ühest seadmest teise, siis on andmete liikumise kiirus oluline. See hoiab aega kokku. Sel juhul tasuks vaadata Thunderbolt kaabli poole.
Milline väline kõvaketas valida, kui oluline on kiirus? Siinkohal tasub teada, et olemas on kahte tüüpi kõvakettad.
HDD on lühend inglise keelsest väljendust hard disk drive ja SSD on solid state drive. HDD on veidi aeglasem ja mehhaanilisem, aga tunduvalt odavam. SSD on pea poole kiirem ja vastupidavam transportimisele. Kuigi odav HDD võib tunduda lihtne variant, siis enamus asjatundjaid soovitavad eelistada SSD kõvaketast just selle töökindluse pärast.
Kas see ühildub ka teiste seadmetega?
Selleks, et välist kõvaketast arvutiga ühendada, pole vaja eraldi tarkvara. See töötab samamoodi nagu mälupulga ühendamine. Väline kõvaketas võib küll ühilduda arvutiga, aga kuidas on teiste seadmetega? Mõndadel on valmidus ühilduda telefoniga või mõne mängukonsooliga, näiteks Playstation 4. Kui soovid välist kõvaketast kasutada ka mujal kui arvutis, siis võib see kriteerium väga oluliseks osutuda.

Foto: XXSS IS BACK. Pexels.com
Kokkuvõtteks
Enne, kui otsustad, milline väline kõvaketas valida, tee selgeks, millised on sinu ootused ja vajadused. Enamus küsimusi keerlevad ümber ühe - mis otstarbeks plaanid välist kõvaketast kasutada? Kui sellele on vastatud ning ülal toodud suunavad küsimused ka läbi mõeldud, siis võib julgelt minna valikut tegema kauplusesse või veebipoodi.