Sõprade ring
Liitu Sõprade ringiga ja säästa! Vaata veel

Sauna soojustamine – mis ja kuidas?

sauna soojustamine
Allikas: Santtu Perkiö, Unsplash.com

Isiklik saun omas kodus on hea võimalus nautida spaarõõme kodust lahkumata. Üheks suureks plussiks on kindlasti see, et leili kangust saab seada oma äranägemise ja soovide järgi. Rääkimata sauna sisekujundusest.

Enne kerise kuumaks kütmist ja leili viskamist on vaja saun siiski üles ehitada. Selle protsessi üheks väga tähtsaks osaks on sauna soojustamine. Saunas peab kõik olema tasakaalus. Huvitaval kombel keerleb tasakaal õhu ja selle liikumise ümber. Samuti on tähtis see, kuidas leiliruum isoleerida muust hoonest.

Õige sauna soojustamine mängib tähtsat rolli. See täidab üheaegselt mitut eesmärki – soojustab ja isoleerib. Tulemuseks on funktsionaalne ruum, millel on hea sisekliima.

Juhul, kui saun ei asetse eraldi hoones ja on osa korterist või eramust, aitab sauna soojustamine hoida korras ka teiste ruumide tervist. Paratamatult ei piisa üleliigse niiskuse likvideerimiseks vaid kütmisest.
sauna soojustamine
Allikas: Estonian Saunas, Unsplash.com

Kuidas sauna soojustada?

Soojustusmaterjalidega saab alustada tööd siis, kui saunaruum on ette valmistatud ehk sinna on loodud vajalikud ühendused. See tähendab nii ventilatsiooniavasid kui ka kanalisatsiooni ja torustikke. 

Eelduseks on ka see, et olemas on kõik vajalikud vaheseinad ning valatud põrand. Kui plaanite kasutada puukütet, siis peab kindlasti olema paigas ka korsten ja sellega seotud süsteemid. 

Seinad ja laed tuleb katta puitkarkassiga ning see töödelda niiskuskindlaks või validagi juba sobilikult töödeldud puu. Karkassi postide vahele saab paigaldada soojusisolatsiooni. Heaks lahenduseks on fooliumaurutõkkega plaatide kujul materjal. See täidab mitut eesmärki – peegeldab soojuse tagasi ruumi ja teisalt ei lase niiskust välja.

Lisaks seintele tuleb soojustada ka lagi. Arvestades, et kuum õhk tõuseb ülesse, siis on sealne isolatsioon ja soojustamine eriti tähtsal kohal. Juhul, kui saun asub kõrgemal korrusel ja selle all on veel teisi ruume, tuleb eraldi soojustada-isoleerida ka põrand.

Fooliumkattega aurutõkkega plaatide ühendus- ja kinnituskohad saab kindluse mõttes üle teipida fooliumteibiga – nii on kindlamgi veel.

Aurutõkke ja sauna sisevoodri vahele tuleb distantslattide abil jätta mõned sentimeetrit vahet. Nii saab õhk vabalt ringelda ja ruumi tagasi peegelduda. Seda, mitu sentimeetrit täpselt tuleb jätta, oleneb ruumi kõrgusest ja asetusest hoones. Sel teemal tasub projekti tehes asjatundjaga nõu pidada.
sauna soojustamine
Allikas: Huum, Unsplash.com

Millest alustada?

Sauna soojustamine on asi, mida on raske ümber teha, sest terve ruum tuleb välisseinteni paljaks kraapida ja kõike otsast alustada. Saab öelda, et sauna soojustamise juures on kõige esimeseks sammuks planeerimine, planeerimine ja veelkord planeerimine.

Korralik eeltöö tasub aga end kordades ära ja samuti saunaspetsialistiga nõu pidamine. Ise ei pruugi kõiki vajalikke nüansse tabada. Samuti aitab konsulteerimine jõua parima lahenduseni, mis töötab just teie saunas.

Olgu selleks siis kõige sobivamad materjalid või õhuvahede täpsed suurused. Erinevused õhuvahede mõõdus ja täpses materjalivalikus sõltuvad ka sellest, milline on teie sauna tüüp. Türgi ja soome saun nõuavad erinevaid lähenemisi.

Lisaks sauna tüübile on oma roll ka näiteks sellel, milline on saunaahi, mida soovite paigaldada. Puuküttega keris võib vajada veidi teistmoodi tingimusi ja teisiti isoleeritud ruumi kui elektriküttega.

Sauna soojustamine on alguspunkt, millele sauna ehitades või värskendades keskenduda. See on osa saunast ja selle terviklikkusest, osa süsteemist. Sobiva isolatsiooni ja soojustusmeetodite valikul mängib rolli ka sauna suurus. Sauna soojustamine toetab selle ruumi ventilatsiooni, aitab luua sellele ideaalsed tingimused ja nii on ka sauna eluiga pikem.

Lühidalt – mõelge, milline on teie unistuste saun ja pidage nõu asjatundjaga, kes aitab teil selle unistuse ellu viia. Korraliku soojustuse peale on ka siseviimistlust kergem ehitada ja võimalusi rohkem. Kvaliteet väärib panustamist.
sauna soojustamine
Allikas: Kateryna Petrova, Pixabay.com

Mis on sauna ehitamisel veel tähtis?

Nagu mainitud, siis sauna soojustamine on alustala, millele sõna otseses mõttes kinnitub kõik muu. Sauna ehitades ja planeerides tasub käia üle veel mõned punktid ja esitada endale mõned küsimused.
  • Millist kerist eelistate või mis teile paremini sobib? Elektriküttega kerised on sobilikud kortermajja. Puuküttega kerised aga pigem eramajja, sest nõuavad korralikku korstnasüsteemi.
  • Milliseid materjale soovite siseviimistluses näha? Klassikaline saun on puust, kuid tänapäeval on võimalikud ka kõik muud lahendused. Nii saab luua endale sobiv sauna. Väike killuke Türgi sauna teie enda kodus?
  • Viimistlusmaterjalide valikul on kõige tähtsamaks see, et need ei eritaks kuumuse käes mürgiseid aure. Ainuke aur, mis võib saunas olla on leiliaur.
  • Millised on teie nõudmised sisekujundusele? Eelistate te tumedaid või heledaid toone? Viimistlusvahendite ja -materjalidega on võimalik ellu viia kõik ideed!
  • Ruumi õhulisusega on võimalik mängida mitmel moel. Alt üles või vasakult paremale paigutatud sisevooder loob ruumist erineva mulje. Ka saunauks mõjub erinevalt vastavalt sellele kas see on puidust või klaasist. Ruumi liigendab ka mitmetasapinnaline saunalava.
sauna soojustamine
Allikas: gpointstudio, Freepik.com

Lai valik ehitusmaterjale võimaldab ehitada peaaegu ükskõik kuhu ükskõik mida. Veel sada aastat tagasi oleks tundunud utoopia, et saun asub tavalises kortermaja korteris. Tänu praeguse aja materjalidele ning soojustus- ja isoleerimisvõimalustele on see reaalsus.

Sauna ehitamine, soojustamine ja viimistlemine on ühe teekonna erinevad peatused, kuid see teekond on neid samme väärt.
Saunakibu Rento Sauna Bucket Aluminium Black 5L

Saunakibu Rento Sauna Bucket Aluminium Black 5L

Laos
Puuküttega saunaahi Termofor Compact 2017 Carbon Vitra

Puuküttega saunaahi Termofor Compact 2017 Carbon Vitra

459,00 / tk
Laos
TOP toode
Saunakibu Rento Sauna Bucket Aluminium Black 5L

Saunakibu Rento Sauna Bucket Aluminium Black 5L

Laos
Puuküttega saunaahi Termofor Compact 2017 Carbon Vitra

Puuküttega saunaahi Termofor Compact 2017 Carbon Vitra

459,00 / tk
Laos
TOP toode