Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Terrassi hooldus – kuidas ja kui tihti seda teha?

poolkinnine terrass ja talveaed
Foto: max-vakhtbovych   Pexels.com

Terrass on natuke nagu koduloom – ta vajab armastust ja regulaarset hoolitsust ja poputamist, et olla parima tervise juures ja heas tujus. Halvas tujus terrass kipub hallitama, varbasse pinde ajama, kääksuma ja lausa kiiva kiskuma. Just seepärast on ka terrassi hooldus nõnda oluline – et saaksite koos palju kauneid hetki veeta. 

Oleks et saaks terrassi tuppa sooja ja kuiva tõsta, aga paraku on see õues ja ka katuse olemasolul puutub ikkagi kokku kõiksugu vihma, lume ja muu imelisega, mis taevast alla tuleb. Rääkimata siis inimestest, kes pidevalt tema otsas lebotavad ja trambivad, eksole. 

Just seepärast vajabki terrass iganädalast korralist hooldust ja kindlasti ka iga-aastast põhjalikumat iluravi. Mida varem vigasid märkad, seda lihtsam ja soodsam on neid parandada. Hästi hoitud ja hooldatud terrass on sinu ja su lähedaste sõber ja lemmik veel palju aastaid! 

Terrassi iganädalane poputamine

naine istub terrassil pleedi sees ja teeb sülearvutis tööd
Foto: tatiana-syrikova   Pexels.com

Terrassi hoolduse oluline osa on teha seda regulaarselt. See ei tähenda, nagu sa peaksid iganädalaselt kõike lakkima ja üle lihvima, aga teatud määral vajab terrass iganädalast hooldust. 

 • Vajadusel tõmba paari päeva takka terrass kergelt harja või mopiga üle, muidu aga tee seda korra nädalas. Nii saad lahti kõiksugu kuhjuvast porist, liivast lehtedest ja kõigest muust toredast, mida inimesed, nende karvased sõbrad ja tuulehood terrassile kannavad. 
 • Lihtsalt puhasta ja pese terrass kergelt üle, kas siis üldpesuvahendiga, mis antud materjalile sobib, või suisa eraldi terrassile mõeldud pesuvahendiga. 
 • Piilu nurkadesse ja mööbli alla – kõiksugu lehed ja muu rämps kipuvad just sinna kogunema ja niiskust ning hallitust tekitama. 
 • Püga ja hoolda oma kauneid terrassitaimi. 
 • Võta trimmer ja käi üle ka terrassi vahetu ümbrus – muruniidukiga sinna üldiselt nii hästi ei ulatu, nii et väike maniküür käib iganädalase iluravi juurde. 
 • Siruta end oma puhtal terrassil ja puhka! Sa oled selle välja teeninud! 


Iga-aastane ja põhjalik terrassi hooldus

pintsel laua peal
Foto: pixabay   Pexels.com

Iga-aastane ja korraline terrassi hooldus on väga oluline; vigade lappimine, kui need veel väikesed on, säästavad sind hiljem suurematest remondikulutustest. 

 • Koristama peaks terrassi aastaringselt, ka siis, kui sa seda parajasti ei kasuta – lehehunnikud ja pori, kui need kaua terrassil elu naudivad, rikuvad selle välimuse ja aitavad ka kõiksugu hallitamisele ja puidu mädanemisele kaasa. 
 • Sama kehtib paksult lumme mattunud terrassi puhul – kuna meie ilmadega pole lumi paraku sugugi selline armas ja kuiv tuhklumi, vaid pigem üks pidev „plärts-plärts, käes on märts“. Niiskus aga kahjustab terrassi, seega püüa regulaarselt lumi ja muu lobjakas ära koristada, et terrass saaks kuivada ja hingata. 
 • Kuivemal ajal on hooldus lihtsam – pühi lihtsalt pind kõiksugu silmatorkavast rämpsust ja mustusest puhtaks ning tõmba siis kas eraldi terrassi puhastamiseks mõeldud vahendi või üldise pesuvahendiga üle (jälgi seejuures ikka, mis materjalile mis sobib). 
 • Vesipuhastusharjad või isegi survepesur on samuti küürimiseks väga head vahendid, jälgi ainult, et surve oleks pigem nõrk, muidu pesed survepesuriga ka terrassi lauad lahti! 
 • Tšekka kindlasti ka kõiksugu piirdeid, trepiastmeid ja muud terrassi juurde kuuluvat, nii hoiad ära suuremad ja kulukamad probleemid ning kingid oma terrassile pika eluea omaenda lugupeetud seltskonnas. 

Kus viga näed laita, seal tule ja aita

Kõige nutikam terrassi hooldus on see, kui sa sel jooksvalt silma peal hoiad ja regulaarselt kõik märgatud vead ära parandad, mida varem, seda parem. 
 • Kontrolli terrassilaudu, ega kuskil pole mõnda lahtist või pehkinud lauda, või mõnd mõra või turritavat pindu. Kui neile vigadele õigel ajal jaole saada ja ära parandada, võib see päästa terve terrassi elu. 
 • Kontrolli üle ka kõiksugu naelad ja kruvid ning kui mõni neist turritab välja rohkem kui vajalik oleks, siis haamri või kruvikeeraja abiga saad selle vea kärmesti parandatud. 
 • Kui eelneva ülevaatuse käigus selgub, et mõni nael või kruvi roostetab, püüa need nii kähku kui võimalik välja vahetada. Kui sinu terrassitüübi puhul pole see endal hästi võimalik, kutsu appi professionaalid. 
 • Kui terrass ise üle vaadatud, kontrolli ka kõike muud selle juurde käivat ja nende olukorda, eriti sääraseid olulisi objekte nagu varikate, laud, aiatoolid, lilleriiulid jms.
 • Enne külmade ja niiskete ilmade tulekut on hea mõte ilmastikuga vahetult kokkupuutuvalt terrassilt kõik liikuv varustus ära korjata ja kuhugi sooja ja kuiva paigutada, muidu tuleb enne suve veel hakata uut aiamööblit ostma, sest endine on niiskuse ja külma käes mädanenud ja pragunenud. 

Lihvimine ja õlitamine

kahekohaline punutud terrassidiivan
Foto: skylar-kang   Pexels.com

Terrassi hoolduse oluline osa on ka selle lihvimine ja õlitamine. Seda siis puitterrassi puhul, ja teha tuleks seda korraliselt vähemalt kord aastas või vastavalt vajadusele. 

 • Esmalt lase terrassil korralikult kuivada – märga või niisket materjali lihvida ja õlitada ei saa. 
 • Liivapaberi või peene lihviga puidust ülekäimine on vajalik selleks, et kõiksugu pinnud ja tekkinud konarused eemaldada.
 • Õlitamine aga aitab terrassi kaitsta kõiksugu mõranemise ja kiivakiskumise eest ning kaitseb üleüldiselt ilmastiku mõjutuste eest. 
 • Puidust terrassi võib selle veekindlamaks muutmiseks ka lakkida. 

Enamus komposiitmaterjalidest terrasse aga eraldi lakkimist või peitsimist ei vaja, see on rohkem naturaalpuidu teema. 

Väiike kokkuvõte terrassi hooldusest: 

 • Hoolda ja korista terrassi ja selle ümbrust iganädalaselt
 • Tegele probleemidega niipea, kui neid märkad
 • Kord aastas kuivemate ilmadega võta ette põhjalik hooldus ja niiskuskaitse
 • Hoolda terrassi regulaarselt ka hooajaväliselt – korista lehed ja lumi jms. 
 • Vii külmaks sügiseks ja talveks aiamööbel sooja ja kuiva, muidu võid sellest lihtsalt ilma jääda
 • Suuremate hädade puhul ära pelga pöörduda samasse firmasse, kes sinu terrassi paigaldas. PS. Kui sa seda ise tegid, siis sa ilmselt tead ka, kuidas seda lappida! 
 • Peale tööd lõõgastu ja naudi tulemusi mõne hea sooja või külma joogi ja lähedaste seltsis! 
Kõrgsurvepesur Daewoo DAW 700, 3100 W, 190 Bar

Kõrgsurvepesur Daewoo DAW 700, 3100 W, 190 Bar

459,00 / tk
Ainult veebis
Tasuta tarne
Kõrgsurvepesur Dewalt DXPW001ME, 1800 W, 130 Bar

Kõrgsurvepesur Dewalt DXPW001ME, 1800 W, 130 Bar

199,00 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 199,00 €
Laos
Kõrgsurvepesur Dewalt DXPW001E, 2300 W, 130 Bar

Kõrgsurvepesur Dewalt DXPW001E, 2300 W, 130 Bar

279,00 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 279,00 €
Laos
Kõrgsurvepesur Daewoo DAW 700, 3100 W, 190 Bar

Kõrgsurvepesur Daewoo DAW 700, 3100 W, 190 Bar

459,00 / tk
Ainult veebis
Tasuta tarne
Kõrgsurvepesur Dewalt DXPW001ME, 1800 W, 130 Bar

Kõrgsurvepesur Dewalt DXPW001ME, 1800 W, 130 Bar

199,00 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 199,00 €
Laos
Kõrgsurvepesur Dewalt DXPW001E, 2300 W, 130 Bar

Kõrgsurvepesur Dewalt DXPW001E, 2300 W, 130 Bar

279,00 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 279,00 €
Laos