Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Tõeline talvemuinasjutt - lapse sünnipäev õues talvel

Lapsed lumise maastiku ees poseerimas.
Foto: Press 👍👍 Love you 💖   pixabay.com
 
Küll on kena kelguga hangest alla lasta,
Laial luhal säravad jää ja lumi vastu!
Lumehelbed helgivad, puiel ehted uued,
Kadakatel karjamaal seljas lumekuued!
 
Lapse sünnipäev õues talvel? Lapse sünnipäev…õues? TALVEL??? Tundub võimatu või imelik? Aga miks mitte, kui parajasti satub lumekiht olema kaunis ja ka temperatuur ja muud ilmaolud leebed. Liiga pikalt seda ette planeerida muidugi ei saa ja tuleb arvestada võimalusega kiirelt tuppa sooja evakueeruda, aga…
 
…kui see õnnestub, on kõigil väikestel ja suurtel tuju laes. 

Kuidas soe ja terve püsida

…ning lapse sünnipäev õues talvel kenasti üle elada.
 • Tekita tubane ja soe varuvariant – Eesti ilm on heitlik ja Ilmataat võib paraku kõigi ennustuste kiuste kasvõi sünnipäeva hommikul peole vee (jah, vahel ka otseses mõttes!) peale tõmmata. 
 • Külmema ilmaga vähegi pikem väljas viibimine nõuab seda, et vahepeal oleks koht, kus end soojendamas käia, nina soojendamas ja märgi riideid vahetamas.
 • Soe jook ja toit hoiavad kõik külalised ka seestpoolt soojas (täiskasvanud külalistele midagi glögist kangemat ei soovita, eriti kuna alkohol tegelikult sooja EI anna)
 • Varuriided, eriti kindad, sokid ja ka paar saapaid peaks kindlasti ühes olema igal sünnipäevakülalisel. 
 • Püsige aktiivsed – seepärast on ka meie järgnevad ideed võimalikult tegutsemisrohked, et lapse sünnipäev õuel talvel oleks tõeline talvemuinasjutt ja mitte proloog paarinädalasele nohule ja köhale. 

Piknik lumel

Saiake ja tass teed lumisel laual.
Foto: zanna-76   pixabay.com
 
Mismõttes piknik ja veel talvel? 
 
Aga miks ka mitte? Väga pikalt seda ju pidada ei saa, aga mõtle, milline elamus – võtaks värsked kuumad küpsetised jäätise asemel ning aurava kakao vahukommidega, laotaks lina lausa lumele, sätiks näiteks kelgud pinkideks ja saanitekid või muud säärast istumisaluseks – või peaks hoopis püstijalu piknikku lumest mätsitud laua ümber! 

Lumelinn & lumelahing

Nagu Paunvere lapsed, eesotsas Tootsiga aknast välja vahtisid ja lumelahingust unistasid, nii teevad seda ka kõik tänapäeva lapsed. Nii et miks mitte, kui ilm lubab, võtta kätte ja koos külalistega lumelinna ehitada ja/või üks korralik lumesõda maha pidada. Kuum šokolaad kõigile osavõtjatele pealekauba! 

Uisud alla, lapsed valla!

Punase särgiga poiss mängib jäähokit.
Foto: Joshua Choate   pixabay.com
 
Lapse sünnipäev õues talvel kogub veelgi tuure, kui sinna lisada võimalus mõne vahva talispordiga tegeleda. Kui uisuväli lähedal ja uisud olemas, siis kambakesti tiirutama minna või lausa üks kodukootud reeglitega hokilahing maha pidada on juba iseenesest paras sünnipäevakingitus. 
 
Muuseas, kui hoovis rohkem ruumi, võib natuke Youtube’ist uurida ja ka ise väikese uisuvälja valmis ehitada! Ära seda ainult päris enda või naabrite trepi ette tee, muidu võib keegi õnnetul kombel oma uisutamiskogemuse kätte saada siis, kui seda hoopiski tarvis pole…

Suusamatkale

Veel üks äge ja sooja andev mõte, kui oled nõuks võtnud oma lapse sünnipäev õues talvel maha pidada, on perekondlik – kaasa sõpru ja laste sõprade vanemaid – suusamatk. Kui kõik ilmajaamad vähegi kaunist ja rahulikku ilma ennustavad, siis minge koos loodusesse mõnele mõnusale suusarajale – või kui suusatada ei taha, siis RMK loodusradadest vähemalt osad on ka talviste jalgsimatkade jaoks avatud. 

Liumäe Eriväljalase

Laps rohelise kelguga õhulennus.
Foto: Charles Porter   pixabay.com
 
Ainus asi, mis on veel ägedam kui suusatamine – ja ka soodsam, sest korralik suusavarustus pole just odavate killast – on kelgutamine. Selleks on põhimõtteliselt vaja vaid kolme muutujat: 
 1. Küngas – soovitavalt vali siiski mõni kontrollitud liumägi, siis on vähem ohtu, et kuskil lume all turritab känd või et uhke liug lõpeb tagumikku pidi ootamatult ilmunud jääaugus.
 2. „Kelk“. Jutumärgid seepärast, et siin on hästi palju variante, mille seljas liugu lasta, alustades uhketest saanidest ja lumelaudadest ning lõpetades päris harilike õunakestega ning kasvõi mitmekordse prügikotiga. 
 3. Liulaskja ise. NB! Soe aluspesu/termopesu või kasvõi noodsamad vanakooli „karupüksid“ on väga hea liumäele selga ajada, kuna teatud kehaosad puutuvad seal lumega ikka pääääris intensiivselt kokku. 

Mitte lihtsalt lumememm

See ei ole lihtsalt füüsiliselt võimalik, et on lapse sünnipäev õues talvel ja sinna ei teki vähemalt kahte ja poolt lumememme. Eeldusel, et lumi pakib (nagu vist seal Tallinna kandis öeldakse) ja kokku hakkab (nagu lõuna-eestlased asjad aru saavad). 
 
Kui aga suurte lumememmede jaoks pole lund, siis minilumememmed on IN! Neid saab ehitada näiteks värava või aia otsa, või kuhu iganes, kust nad ilusti silma paistavad. 
 
Lumememmede ehitamisele võib alati seada ka teema – piraatmemmed? Loomaaed? Tähesõjamemmed? Fantastilised lumeolevused ja kust neid leida? 
 
Lase loovus valla ja las kõik, kes vähegi tahavad kaasa lüüa, ehitavad. Lumememmed kedagi vanuseliselt või sooliselt ei diskrimineeri! 
Kolm pisikest lumememme reas.
Foto: wal_172619   pixabay.com

Lapse sünnipäev õues talvel

Kokkuvõtteks, ehk kuidas lapse sünnipäev õues talvel üle elada: 
 • Hoia jalad (enda ja teiste omad) ja muud jupid soojad ja kuivad, vaheta riideid, kui vaja
 • Kõik ninad tuleb regulaarselt toas või muus soojas kohas üles soojendada
 • Joo kuuma ja söö sooja
 • Tegutse – nii saad sooja! 
 • Hoia ilmal ja sünnipäevatsejate tujul silma peal ning arvesta ja lepi muutustega
Ilusat lumist talve ja palju õnne sünnipäevaks! 


Kindad, universaalne Glovii Heated Universal, must, L/XL

Kindad, universaalne Glovii Heated Universal, must, L/XL

156,90 € / tk
203,90 / tk
Ainult veebis
Kindad, universaalne Glovii Heated Universal, must, L/XL

Kindad, universaalne Glovii Heated Universal, must, L/XL

156,90 € / tk
203,90 / tk
Ainult veebis