Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Vannitoa disain määrab selle kasutusmugavuse

vannitoa disain
Foto: pexels.com
 
Vanu laulusõnu appi võttes saame öelda, et ei saa me läbi vannitoata, eriti tänapäevaste lahenduste puhul, kui tualett ja pesemisvõimalused on kokku toodud ühte ruumi. Mõlemad vajadused on sügavalt inimlikud ning vältimatud. Samas on vannituba ka koht, mis pakub võimalust lõõgastuda soojas vees või sättida end korda inimestega kohtumiseks. Hästi läbimõeldud vannitoa disain ei ole mitte ainult kaunis silmale, vaid muudab meie igapäevased toimetused seal ruumis aega kokku hoidvaks ja efektiivseks. Mida siis võiks vannitoa kujundamisel silmas pidada?

Üheksa korda mõõda, üks kord lõika

Standardne vannitoa disain on sageli liiga steriilne ja külm selleks, et end selles mõnusalt tunda. Seega,  kui sul tekib võimalus ise enam-vähem nullist vannituba kujundada, tasuks sellest kindlasti kinni haarata. Kui aga näiteks üürikorteri puhul pole suuremad muutused võimalikud, saab alati mängida aksessuaaride ja detailidega. 
 
Ütleme, et sul on võimalik vannitoa kujundamist alustada päris algusest. Isegi kui kasutad selle planeerimisel asjatundjate abi, peaks sul endale üldjoontes selge olema, mida sellest ruumist ootad, seega võiksid kõike alustada kavandist. Selleks ei pea sul kindlasti olema Da Vinci tasemel joonistamisoskust, ka lihtne plaan ajab asja suurepäraselt ära. 
 
Järgnevalt leiad mõned olulised parameetrid, mis peaksid kindlasti plaanile jõudma: 
  • Kui suure ruumiga tegu on? Sentimeetrit ei ole siinkohal vaja lõhki ajada, ehkki mõõta võib. Aga olulisem on arusaamine, kas tegu on väikese ruumiga, kuhu mahub tõesti vaid kitsuke dušš ja valamu, või piraka ruumiga, kuhu võib vabalt paigutada nii vanni, duši kui ka lõõgastusnurga. 
  • Mis kujuga ruum on? Kitsas ja pikk? Ühtlane kuubik? Palju on laeruumi? Seinaruumi? 
  • Kas mingi sanitaartehnika on juba olemas: dušš, vann, valamu? Mida on juurde vaja? Hea vannitoa disaini puhul tuleb selle kõigega arvestada.

Vannitoa disain - päästa valla oma sisemine disainer

vannitoa disain
Foto: andrea-piacquadio/pexels.com
 
Vannitoa disain on just see, mille puhul tasub oma sisemine disainer valla päästa, et ta saaks väheke hullata. Asjatundja abi võib vaja minna tehnilistes küsimustes, nagu vee- ja hallituskindluse parandamine või plaatimine, kuid värvide ja seinaplaatide valikul võid lubada endale väikest vallatust. Ja ei ole need konkreetsed töödki nii rasked, et nendega väikese õppimisega ise toime ei tuleks. Kui ikka on soovi ise pisut ehitamisega tegeleda, leiab internetist piisavalt infot sobivate vahendite ja töövõtete kohta. Vannituba on sobivalt väike ruum selleks, et seda esimeseks ehitustöö katsetuseks kasutada.
 
Paar olulist asja, millest alustada, enne kui detailidesse kinni jääd või üldse otsustada ei suuda. 
  • Mõtle, mis oleks sinu unistuste vannitoa stiil. 19. sajandi algus? Ulme? Piraadilaev? Barokk? Piiriks on siin vaid fantaasia.
  • Alustada võib ka lihtsamalt: kuidas oleks lemmikvärvides vannituba? Muidugi, kui kasutajaid on mitu, võib siinkohal parajalt kakluseks minna. Aga miks mitte ka pere või sõpruskonna lemmikvärve kombineerida või erinevad seinad lausa erinevat värvi maalida? 
  • Siiski tasub värvide valikul arvestada ka seda, et tumedad värvid muudavad ruumi optiliselt väiksemaks, mistõttu ei pruugi need tillukese ruumi puhul olla parim valik ja võiksid jääda kasutamiseks avaramates ruumides. 

Ja valgus saagu!

Kindlasti tuleb vannitoas mõelda ka valgustusele. Kel veab, sellel on vannitoas aken. Naturaalne valgus on super, lisa ainult häbelikumate vannitajate tarbeks ka kardin või ruloo. 
 
Enamjaolt aga tuleb vannitoas paraku läbi ajada kunstliku valgusega. Nagu magamistoaski, võiks ka vannitoa valgus olla natuke soojem, ning peegli läheduses, kus tehakse ka meiki ja aetakse habet, peaks valgusallikas olema võimalikult neutraalne ja sarnanema päevavalgusega. Päevavalgusest liialt erinev toon või liiga hämar valgus võib kaasa tuua selle, et hoolikalt tehtud meik näeb õue minnes välja hoopis erinev sellest, kuidas see toas tundus. 

Vannitoa hädavajalikud põhielemendid

vannitoa disain
Foto: pexels.com
 
Kodu igal toal on oma otstarve, millega arvestatakse nende ruumide sisustamisel. Vannitoa disain ei ole selles mõttes erandiks. Ka seal on põhielemendid, mida vannituba kindlasti vajab - kraanikauss, dušš või vann ja tualetipott. 
 
Tegelikult oleks ideaalne, kui vannituba ja vets asuksid eraldi ruumides. Esiteks võimaldab see tualeti kasutamist ka siis, kui keegi parasjagu pesemas on. Teiseks paiskub iga kord tualetis vett lastes õhku nähtamatu pilv bakteri- ja viiruseosakesi, mis kanduvad lähedal asuvatele esemetele. Näiteks hambaharjadele sattudes võivad need põhjustada haigestumist. Kui WC-pott asub siiski ühises vannitoas, on vaja iga kord enne vee laskmist potikaas sulgeda. See vähendab muude esemete saastumist. 
 

Kraanikauss

 
Vannitoa disaini juures on kraanikauss üks põhilisi elemente, mille valikule tähelepanu peaks pöörama. Reeglina erinevad köögivalamu ja vannituppa sobiv valamu üksteisest nii materjali kui ka kuju poolest - köögikraanikausid valmistatakse tavaliselt metallist, vannituppa valitakse reeglina keraamiline valamu. Samuti on olulisel kohal sobiv segisti, mille valikut mõjutab see, kas on oled otsustanud dušinurga või vanni kasuks.
 
Valamud jagatakse nende paigaldamise viisi põhjal viide kategooriasse:
  • valamulaua sisse paigaldatavad kraanikausid
  • mööbli peal asetsevad valamud
  • klassikalised jalaga kraanikausid
  • pinnapealsed tõstetud valamud, mille kasutamiseks ei pea täiskasvanud nii palju kummardama, kuid mida on raskem kasutada lastel või puudega inimestel
  • seinale kinnitatav kraanikauss, mille kõrgust saab vabalt valida.
Valamu materjali valikul on hea arvestada nende erinevate omadustega ja valida oma vajadustele vastavalt. Portselani eelisteks on selle soodne hind ning lihtne puhastamine, kuid see kipub olema õrn ning kergesti mõranema. Ka tehismarmor ja valatud polümeer kipuvad mõranema, kui löögi saavad.
 
Malm ja kivi on tugevad ja vastupidavad, kuid väga rasked. Plastik mida on tugevdatud klaaskiuga, on küll kerge, aga see kulub kiiresti. Klaasist kraanikausid vajavad karastamist, et tagada ohutust. Roostevaba satiinviimistlusega või harjatud teras varjab veepiisku. 
 
Niimoodi nagu erinevad omavahel vannitoa ja köögi valamud, erinevad ka segistid. Mõlema puhul on aga tähtis, et segisti mõõtmed sobiksid valamu omadega. Vanni- ja dušisegistid erinevad omavahel selle poolest, et viimasel puudub vajalik jooksutoru, millega vanni vett lasta. Kui vann ja kraanikauss asetsevad kõrvuti, saab valida sellise segisti, mis teenindab mõlemat, sest sellel on veetoru kraanikausi ja vanni täitmise jaoks ning dušiotsik vannis kasutamiseks. Kuna segistite valik on lai ja kinnitusviisid erinevad, tasub selle valikul nõu küsida spetsialistilt.
 

Vann või dušinurk?

 
Teiseks on kahtlemata vann ja/või dušš. Suuremasse vannituppa saab rahulikult paigaldada nii dušikabiini kui eraldi mõnulemiseks mõeldud vanni, enamik vanemaid kortereid tundub läbi ajavat vanni peatsisse paigaldatud dušiga, moodsamad aga sisaldavad vähemasti pisikest dušinurka. Kumma kasuks otsustada sõltub aga paljuski ka pererahva enda pesemis- ja ruumikasutuseelistustest.
 

Tualettpott

 
Vannitoa disaini puhul on tähtis valida mugav WC-pott. Selle valiku tegemisel on abiks, kui arutled järgmiste kriteeriumite üle:
  • poti mõõtmed ja kõrgus
  • poti paigaldusviis - kas seinale või põrandale paigaldatav
  • vettsäästvad tühjendusviisid
  • poti kaas (nt vaikselt langevad kaaned)
  • poti stiil
Kui need asjad on läbi mõeldud, on hea tualettpoti valik tunduvalt lihtsam. 

Kata-kata seinake ja põrandake

Plaadid on vannitoa disainis vastupidav klassika nii põrandale kui seina, ent ka need on ka keskmisest kulukamad ning paigaldamine vajab kas parajat praktikat või eksperdi koju kutsumist. 
 
Värv on kõige lihtsam lahendus ning sellega peaks igaüks vajadusel ka ise hakkama saama. Vali ainult vannituppa sobiv niiskuskindel värv ja ka hädavajalik krunt
 
Erinevad niiskuskindlad tapeedid ja seinakatted, linoleum ja ka sobivalt töödeldud puit pakuvad veelgi rohkem lahendusi. Kui see on aga paika saanud, siis… 

Mööbeldamist alga!

vannitoa disain
Foto: pexels.com
 
Vannitoa disaini hulka kuulub kahtlemata ka vannitoamööbel, olgu siis tegu kraanikausi kohal oleva peegli, seinakapi või tervikliku komplektiga. 
 

Peegel

 
Peegel või peegeluksega kapp on vannitoas hädavajalik. Kasutatakse seda ju nii hammaste pesemisel ja habeme ajamisel kui ka juuste sättimisel, meigi tegemisest rääkimata. Seetõttu on vaja
jälgida, et peegel oleks piisavalt suur, hästi valgustatud ja asuks sobival kõrgusel kõigi pereliikmete jaoks. 
 

Vannitoakapid ja -riiulid

 
Kindlasti on vannitoas vaja kappe ja riiuleid, kus hoida tualettpaberi varusid, pesemisvahendeid, hambaharju ja muud vajalikku. Jälgima peab, et lastele ohtlikud esemed, nt žiletid või puhastusvahendid, asuksid kõrgemal neile kättesaamatutes kohtades või lukustatud kapis. Suurepärane oleks, kui igal pereliikmel oleks vannitoas päris isiklik riiul, kuhu teised enda asju ei pane.
 
See väldib isiklike hügieenitarvete kogemata jagamist. 

Aksessuaarid ehk Pipi otsib spu…pisiasju

Vaimustav vannitoa disain algab ideest ja lõpeb isikupäraste aksessuaaridega. Teinekord polegi rohkemat vaja, kui stiilne vaibake vanni ette ning omanäoline dušikardin või kleebis seinale, ja igavast vannitoast on saanud lõõgastav minispaa. 
 
Kirjud hambaharjatopsid, niiskust armastav potilill, veekindel sinihambaga kõlar, lamineeritud laste joonistused – lase lihtsalt fantaasial lennata. 
vannitoa disain
Foto: pexels.com

Veeprotseduurid mõnusaks

Vannituba on kogu pere tuba. Kui kujundad selle enda ja oma pereliikmete maitse järgi, suureneb tõenäosus, et ka lapsed hea meelega igapäevaseid pesemisrutiine nautima hakkavad. Niisiis mõtle vannitoa disain hästi läbi ja vaata, kas saad mõne kerge võttega seda ruumi mõnusamaks muuta. Kõik vajaliku leiad meie netipoest. 
Vannitoakapp valamuga Riva SA44, valge, 26 cm x 40.8 cm x 70 cm

Vannitoakapp valamuga Riva SA44, valge, 26 cm x 40.8 cm x 70 cm

149,00 / tk
Roheline hind - Madal Hind
Vannitoavalamu Domoletti ACB ACB8417A, keraamiline, 33 cm x 46 cm x 13.5 cm

Vannitoavalamu Domoletti ACB ACB8417A, keraamiline, 33 cm x 46 cm x 13.5 cm

173,00 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 173,00 €
Sooduskood
Vann Besco Piramida Cornea, 140 cm x 80 cm x 55 cm, nurga-

Vann Besco Piramida Cornea, 140 cm x 80 cm x 55 cm, nurga-

179,00 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 179,00 €
Laos
WC-pott, põrandapealne Domoletti MT621, kaanega, 36.5 mm x 60.5 mm

WC-pott, põrandapealne Domoletti MT621, kaanega, 36.5 mm x 60.5 mm

131,40 € / tk
219,00 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 219,00 €
Laos