
Foto: ketut-subiyanto/ pexels.com
Me kõik vajame igapäevaeluks teatud asju ja erinevad tekstiilesemed on selle nimekirja eesotsas, alustades rõivastest ja lõpetades käterättide ja voodipesuga. Asjadel on aga teadupärast komme kuhjuda, mistõttu on mahukad hoiuruumid kodus hädavajalikud. Avar riide- ehk garderoobikapp peaks olema üks esimesi asju kodus, mille soetamine aitab argipäeva lihtsamaks muuta, sest
- see tekitab elamisse lisaruumi ja annab võimaluse hulka riideid ja muud kraami ruumisäästlikult ja praktiliselt hoida. Pole hullemat segadust kui siis, kui sa tahaks asjad kuhugi jalust ära panna, aga sul pole õiget kohta, kuhu.
- Selle sisse saab kenasti panna kõik igapäevaselt kasutatavad rõivad ja pesu, aga eriti kõik selle, mida päris igapäevaselt ei kasuta – pidurõivad, off-season garderoobi, voodipesu - tekid-linad-padjapüürid, matkavarustuse, rõivatükid, mis ootavad väikest ümbertegemist jne.
- Sa saad selle tellida või poest osta täpselt vastavalt oma vajadustele.
- Sellest on väga palju abi riidekuhjade organiseerimisel, et need lihtsalt elamist pidi laiali ei oleks ja kõikjal ette ei jääks.
Millega tuleks aga garderoobikapi ostu planeerimisel arvestama?
Kõigepealt hinda oma vajadusi
Enne suuremate plaanide tegemist oleks mõttekas hinnata oma reaalseid vajadusi. Selleks tuleks teha natuke tööd ja ausalt otsa vaadata senistesse hoiukohtadesse kogunenud esemetele.
Sorteeri ära riided, loobudes nendest, mis on jäänud väikeseks või kandmisega läbi kulunud. Võib-olla on riideese veel täiesti korralik, aga sulle lihtsalt ei meeldi see enam? Eralda sellised rõivad teistest ja anneta mõnele teise ringi poele. Teadma peab ka, et tekstiilesemeid ei ole lubatud visata lihtsalt üldprügi hulka. Need peaks viima kas jäätmekasutusjaama või siis kogumispunktidesse, kust need lähevad taaskasutusse. Hetkel on vähemalt üks kiirmoekett, mis oma poodides kõiki vanu tekstiilesemeid vastu võtab. Sama protsess tee läbi jalanõudega.
Kui oled riideesemete ja jalanõude sorteerimisega ühele poole saanud, mõtle, kas uus kapp on ikka tarvilik või saad vanaga hakkama. Kui oled otsustanud uue kapi kasuks, siis mõtle juba edasi, millist kappi sooviksid ja kuhu selle paigutaksid.
Garderoobikapp küll, aga kuhu?

Foto: polina-tankilevitch/ pexels.com
Garderoobikapp vajab endale kindlat paika, eelistatavalt sellist, kuhu jääb kapi ette piisavalt ruumi, et selle juures toimetada.
Magamistuba on vana klassika – eks seepärast, et seal paneme me end üldiselt riidesse, aga kui magamistuba on väike ja valguski magajasõbralikum, tasub kaaluda kapi näiteks elutuppa paigutamist – sa võid ju alati seal rõivad või jalanõud välja valida ja siis minna ja need magamistoas selga ajada.
Kui garderoobikapp saab sisuks pigem lasteriided ja -jalanõud ning neile vajaliku pesu ja hobitarbed, on mõttekas, et ka kapp asuks lastetoas. See aitab ka lastel õppida kappi kasutama ja korras hoidma.
Suurema esiku puhul on võimalus kapp ka sinna seada, see on eriti hea, kui vajad lisaruumi välisriietele või erinevatele väljaspool kodu vajaminevatele hobitarvetele.
Mida garderoobikappi paigutada?

Foto: andrea-piacquadio/ pexels.com
Garderoobikapis võib hoiustada päris erinevaid asju, nii et enne, kui kappi tellima või ostma kiirustad, mõtle läbi, mida sa sinna panna mõtled. Vastavalt sellele tuleks valida nii kapi suurus kui selle sisu – riidepuutoru, sahtlid, riiulid, kinnised, lahtised, mida, kui palju ja mis mõõtudes, eraldi jalatsiriiul jms.
- Vajad hoiupaika enamjaolt vaid rõivastele ja kingadele? Sulle sobiks üpris klassikaline riidepuutoru, lahtiste riiulitega ja eraldi kingariiuliga kapp.
- Kui aga mõtled kapis hoida (ka) matkavarustust või spordirõivaid või näiteks ajaloolise taaskehastuse rõivaid, siis arvesta, kuidas need seal end kõige paremini tunneksid.
- Muuseas, asjade jaoks, mida sa kasutad harva või ainult teatud hooajal, on hea ja ruumisäästlik võtta kasutusse vaakumkotid – ei saa koid ligi ja ruumi kulub ka märgatavalt vähem.
Millist tüüpi kapp sobib sulle kõige paremini?

Foto: maria-orlova/ pexels.com
Kui sul on ülejäänud mööbel kodus juba olemas ja mingit kindlat stiili, siis püüa ka garderoobikapp valida nende hulka sobiv – kui veel mitte, on mänguruumi rohkem.
- kui saad uue elamise puhul mööbli osas piisavalt kaasa rääkida, siis kõige vähem võtavad alati ruumi sisseehitatud kapid. Need saab soovi korral teha lausa märkamatuks ja kasvõi üle värvida-tapeetida. Salakapp, nagu mõnes vanas lossis olid salakäigud.
- Ka osaline built-in – integreeritud kapp toimib hästi, eriti väiksemas ruumis.
- Või kui eelnevad võimalused puuduvad või vastupidi - ruumi on ja tahaks just riidekapiga elamisele vunki lisada -, siis kaubandusvõrgus leidub ikka väga vingeid garderoobikappe, mis on toale tõsiseks ehteks. Ka taaskasutustest võib leida tõelisi pärleid ja antiikmööbel on veel klass omaette!
- Garderoobikapp ei pruugi olla üleni ustest varjatud kuubik, vaid see võib moodustada ka kauni kombinatsiooni avatud riiulitest, peeglist, stangest ja suletud osast.
- Kui sul juhtub elamises olema mõni pisike eraldiseisev ruum, võid teha endale tõelise walk-in staariväärilise riidekapi, säärase, mida Hollywoodi filmides sageli näha võib, kus diiva kõnnib kappi ja paneb end seal riidesse.
Kõik need kaunid ja kasulikud lisad

Foto: jean-van-der-meulen/ pexels.com
Aga üks garderoobikapp ja selle planeerimine ei lõpe veel siinkohal. Kaalu, mõtle ja kasvõi tee väike kavand, et lahendada järgmisi küsimusi:
- Millised peaksid olema kapiuksed – kui kapp on kitsamas kohas, kaalu kindlasti liuguksi, need aitavad tohutult ruumi kokku hoida ja ei tekita olukorda, kus kapiuksel pole lihtsalt ruumi avaneda
- Kui kõrge peaks sinu kapp olema? Kas soovid selle otsas ka asju hoiustada või pigeme eelistad üsna vastu lage istuvat kappi, mille otsast ei pea tolmu pühkimas käima?
- Kas kapp seisab jalgadel või käib otse vastu maad? Tahad sa kapi all näiteks kohvreid vms hoida, peaks su koer sinna ära mahtuma? Oled sa nõus sealt tolmurulle koristama?
- Kas sa paned end riidesse pigem kapi juures või on see pigem mitte-nii-igapäevane panipaik? Esimesel juhul võid kapiukse siseküljele või välisseinale paigaldada ka peegli.
- Lastetuppa kuuluv garderoobikapp peaks aga loomulikult olema lastesõbralik nii seest kui väljast, et väikesed käed saaksid kätte need asjad, mida neil vaja on.
Kokkuvõtlikult peaks üks hea ja asjalik garderoobikapp vastama järgmistele põhimõtetele –
- Mahutama ja sobima sellele, mida seal kõige rohkem tarvis hoida on.
- Võtma minimaalselt ruumi, nii et jalgu ei jää.
- Sobima kokku ülejäänud mööbli ja/või elamise üldise stiiliga.
- Olema vastupidav
Mõned nõuanded kapi organiseerimiseks
Selleks, et sinu äsja soetatud garderoobikapp veel aastaid korras püsiks, on hea jälgida mõningaid organiseerimisnippe. Samuti aitab süstemaatiline lähenemine riiete hoiustamisele alati teada, kus midagi asub, ja vältida liigset aja- ja närvikulu vajalike esemete otsimisel.
Grupeeri riided
Kõige lihtsam on läheneda kapi organiseerimisele rõivaid teatud viisil grupeerides. See ei nõua mingit lisakulu, ainult pisut läbimõeldud loogilist mõtlemist. Millisel viisil täpselt riideid kategoriseerida, sõltub sinu enda eelistustest.
Puhtalt riiete iseloomust sõltuvalt on loomulik eraldada sokid ja aluspesu eraldi sahtlitesse, kuna neid rippuma panna oleks keeruline. Siis oleks mõttekas asjale läheneda aastaaegade kaupa, näiteks eraldada omavahel kampsunid-jakid, pikkade ja lühikeste käistega särgid, püksid ja seelikud.

Foto: Burgess Milner/ Unsplash.com
Samuti võib riideid paigutada vastavalt nende otstarbele, näiteks tööl käimise rõivad, vabaajariided, spordiriided, välisriided.
Soovi korral võid selliste grupeeringute raames korrastada rõivad ka nende värvi järgi. See teeb lihtsamaks konkreetsete esemete leidmise, samuti pakub kena vaatepilti. Silmailuks võiksid uue kapi tarvis soetada ka ühesugused riidepuud.
Arvesta hooajalisusega
Eesti ilm muutub aasta raames märkimisväärselt, seega on loomulik et igal aastaajal on meie aktiivselt kasutusel olevas garderoobis muutusi. Enda elu lihtsustamiseks, võiksid iga hooaja alguses ette võtta garderoobikapi uuesti organiseerimise, et tõsta välja just selleks aastaajaks sobilikud rõivad ja panna ära need, mida sa lähemate kuude jooksul ilmselt ei kasuta. See on ka hea hetk üle vaadata, kas peaks mõne eseme ära andma või midagi vajalikku juurde muretsema.
Garderoobikapp on sinu sõber
Hästi valitud garderoobikapp on sinu sõber, kuna aitab sul hoida tuba riietest puhtana ja vajalikud esemed kapist kiiresti üles leida. Kui pead ise kinni ülalpoolmainitud organiseerimispõhimõtetest, muutuvad sinu hommikud uue kapi seltsis vähem stressirohkeks ja rõõmsamaks. Suurepärase valiku riidekappe leiad meie netipoest.