Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Kuidas mõjutab kuiv õhk inimest?

kuiv õhk
Allikas: Freepik.com
 
On mõned asjad, milleta me elada ei saa – vesi ja õhk. Õhk ümbritseb meid kõikjal ja mõjutab meid seetõttu rohkem, kui arvame. Temperatuur ja õhuniiskus on põhilised omadused, mis meid ja meie eluruume enim mõjutavad.
 
Kohe-kohe on uue kütteperioodi algus ja enne seda on hea meelde tuletada, millest tekib kuiv õhk ja millised meetodid ja lahendused aitavad reguleerida ümbritsevat õhku. Sel moel saame enda ümber luua võimaliku parima keskkonna elamiseks ja toimimiseks.

Milline on normaalne õhuniiskus?

Inimese jaoks kõige sobilikum suhteline õhuniiskus on vahemikus 40-60%. Suhteline õhuniiskus väljendab õhus oleva ja maksimaalselt antud tingimustes seal oleva võimaliku veeauru suhet protsentides. Mida kõrgem temperatuur, seda rohkem veeauru õhku n-ö mahub.
 
See mugavustsoon on inimesele optimaalne ja kõik süsteemid – hingamine, ainevahetus jms – toimivad nagu vaja. Äärmused nõuavad teatavasti rohkem energiat, kuldne kesktee on aga sobivaim ja ökonoomsem. Seda nii masinate kui inimeste jaoks.
 
Kui õhuniiskus langeb alla 40%, siis loetakse seda kuivaks õhuks. Eriti kuiv õhk on siis, kui õhuniiskuse väärtus on alla 20-25%. Liigne õhuniiskus on vallutanud majapidamise, kui hügromeetri ehk õhuniiskuse mõõtja näitab üle 70-75%.
kuiv õhk
Allikas: Pixabay.com

Millest tekib kuiv õhk?

Kodus tekib kuiv õhk mitmete asjaolude kokkulangemisel. Kaks põhilist mõjutajat on ventilatsioon ehk õhu ringlemine ja teiseks temperatuur ehk kütmine.
 
Kuiv õhk on põhiliseks probleemiks just nimelt talvel ja kütteperioodil, kui sise- ja välistemperatuuride vahe on suur. Miinuskraadidega talvehommiku õhk on kuivem kui vihmasel suvepäeval. Talvel on õhk külm ja „mahutab” seetõttu vähem veeauru ning sellest tekib ka kuiv õhk.
 
Oma rolli mängib ka ülekütmine ja seda eriti just vanemates kortermajades. Keskkütet reeglina ise reguleerida ei saa ja aknad on vahetatud uute vastu, mis on muutnud hoone esialgset ventilatsioonisüsteemi.
 
Reguleeritavuse tõttu on head erinevad lisakütte võimalused – ahi, pliit ja kamin on head näited küttekolletest, mille „kangust” saab ise muuta. Sellega koos ka õhuniiskuse taset – kütate vastavalt vajadusele ja nii palju kui vaja, et saavutada hea keskkond.
kuiv õhk
Allikas: Pixabay.com
 
Tänapäeval on kaminate valik lai ja erinevaid tüüpe päris mitu. Soovi korral on võimalik kamin paigaldada isegi korterelamusse! Näiteks biopiiritusel töötav biokamin ei tekita põlemisel suitsu ja ei vaja seetõttu korstent.
 
Olenevalt soovist ja ruumist on võimalik projekteerida ruumi ka klassikaline puitküttel või hoopiski elektriga kamin. Nende paigaldamine vajab korstent ja -lõõri. Paigaldamine tasub jätta väljaõppinud professionaalidele.

Kuidas kuiv õhk meid mõjutab?

Palju rohkem, kui arvame. Näiteks puumaterjal võib liiga kuivas õhus praguneda ja lõhki kuivada. Mitmedki puust pillid või mööbel nõuab täpset temperatuuri ja kindlat õhuniiskust. Kui see kõik juhtub puuga, mis siis veel inimesest rääkida?
 
Liiga kuiv õhk kuivatab meie nahka ja limaskesti. Liiga kuivad limaskestad on aga palju vastuvõtlikumad viirustele ja haigustekitajatele. Samuti on üldine enesetunne ebamugav – nahk oleks nagu paar numbrit liiga väike, pea valutab, kurk kipitab, unekvaliteet on halb.
kuiv õhk
Allikas: Taryn Elliot, Pexels.com
 
Algselt võivad need tunduda kui pisikesed ebameeldivused, kuid arvestades, et talv kestab kaua, siis kestavad kaua ka ebameeldivused. Alguse võivad saada või süveneda tõsisemad ja kroonilisemad terviseprobleemid.
 
Kuiv õhk on ideaalne keskkond tolmulestade paljunemiseks ja elamiseks. See mõjutab kõiki inimesi, kuid suurimaid ebameeldivusi valmistab see allergikutele. Optimaalne õhuniiskus kergendab hingamisteede- ja kopsuhaiguste all kannatajate elu.
 
Kui hügromeeter näitab, et õhuniiskus on 40% või alla selle, siis on tasub teha mõned sammud, et muuta õhk niiskemaks ja seeläbi kvaliteetsemaks.

Kuidas parandada õhku?

Põhilisteks vahenditeks siseõhu mõjutamisel on ventilatsioon ja kütmine ehk mäng temperatuuri ja seeläbi õhuniiskusega. Õhu liikumine ruumides sõltub ühelt poolt hoone projektist, ette nähtud sundventilatsioonist ja teisalt õhutamisest. Talvel toob õhutamine lisaks värskele õhule juurde ka õhukuivust.
kuiv õhk
Allikas: K-rauta.ee
 
Veel paarkümmend aastat tagasi oli lühikeseks ajaks kergendust pakkuvaks lahenduseks märja käteräti asetamine radiaatorile. Tänapäeval on lihtsamaid ja moodsamaid lahendusi. Üheks meie kliimas hindamatuks abimeheks kuiva õhu korral on õhuniisutaja.
 
See on masin, mis paiskab õhku veeauru ja seeläbi tõstab õhuniiskuse protsenti. Tegemist on ühe lihtsaima viisiga, kuidas parandada enda ümber olevat keskkonda. Põhifunktsioonidega väikese õhuniisuti saab kätte juba paarikümne euroga. Arvestades sellega kaasnevat elukvaliteedi tõusu on kindlasti tegemist hea investeeringuga.

Kuidas valida õhuniisutajat?

Valik on lai, kuid on mõned põhipunktid, millele mõelda, et leida endale sobivaim mudel.
  • Ruumi üldine õhuniiskuse tase. Kas kuiv õhk on pidev või ajutine probleem? Kas sobib väiksem või suurema võimsusega mudel? Kui vajate tõsisemat õhuniisutust, siis valige ka võimsam mudel.

    Tootekirjelduses tuuakse välja kui suurele ruumile konkreetne mudel sobib. Suure ruumi puhul võtke pigem pisut suuremale ruumile mõeldu. Nii töötab ja sujub kõik efektiivselt ning ökonoomselt.
  • Väiksema ruumi ja lühiajalise niisutuse puhul võib vabalt valida pisikese õhuniisutaja. Näiteks magamis- või elutuba võivad vajada aeg-ajalt kerget turgutust paar tundi päevas.
  • Veepaagi suurusest sõltub mudeli võimsus ja tööaeg. Mida suurem veepaak, seda suuremas ruumis ja kauem suudab masin töötada. Olenevalt mudelist saab tööaega seadistada ja mõned masinad lülitavad vee lõppedes end automaatselt välja.
  • Kuum versus külm aur. Sooja auruga töötavate õhuniisutite puhul vesi soojendatakse ja õhku paisatakse kuum veeaur. Plussiks on see, et nii et teki mööblile langevat valget tolmu. Külma auruga niisutajad vett ei soojenda ja paiskavad veeauru koheselt õhku. Seda tüüpi masinad on ideaalsed suurtesse ruumidesse.
  • Müratase. Kontorisse sobilik masin võib olla valjem kui näiteks laste- või magamistuppa seatav masin.
kuiv õhk
Allikas: Austin J. Wuz, Unsplash.com
 
Õhuniisutajal võib olla erinevaid lisavõimalusi ja -väärtusi, mis annavad sellele veelgi rohkem plusse.
  • Aroomiteraapia võimalus ehk lisaks veele saab lisada ka eeterlikke õlisid. Nii on mitu asja ühes – õhuniiskuse optimeerimine ja meeldiva aroomi levitamine.
  • Ultraheli kasutamine aitab õhku puhastada.
  • Mõned mudelid omavad sõna otseses mõttes kelli ja vilesid. Kell, raadio, ekraaniga termo- ja hügromeeter, (öö)lamp…
 
Kodu atmosfääri parandamiseks ja optimaalse õhuniiskuse saavutamiseks on mitmeid võimalusi – reguleeritav küttekolle või erinevad seadmed. Kui olete hädas kuiva õhuga, siis kasutage õhuniisutit. Kui maadlete hoopis vastupidise probleemiga, siis uurige õhukuivati kohta. See aitab edukalt eemaldada õhust liigse niiskuse ja kaitseb ruume hallituse eest.
 
Õhuniisutaja ja õhukuivati on sarnased aparaadid, mille põhierinevus on selles, et üks paiskab õhku veeauru ja teine imab seda. Mõlemal juhul paraneb elukvaliteet. Õhukuivati valimisel tasub vaadata samu parameetreid, mida õhuniisutigi valimise puhul.
kuiv õhk
Allikas: Max Vakhtbovych, Pexels.com
 
Kui on likvideeritud kuiv õhk, siis muutused on märgatavad. Uni ja selle kvaliteet paranevad, sest puhkate paremini välja – keha ei tegele füüsilise ebamugavustundega. Samuti paraneb naha ja limaskestade tervis.
 
Nagu lilled vajavad kastmist, nii vajame ka meie lisaks õhule õiget niiskustaset. Koduse õhu eest hoolitsemine ja  optimaalse õhuniiskuse saavutamine aitab meil õitsele puhkeda.
 
 
Õhukuivataja Trotec TTK 96E, 460 W

Õhukuivataja Trotec TTK 96E, 460 W

288,00 / tk
Ainult veebis
SMART LEASING 10
Õhukuivataja Trotec TTP 2 E, 20 W

Õhukuivataja Trotec TTP 2 E, 20 W

36,99 / tk
Ainult veebis
Õhukuivataja Trotec TTK 96E, 460 W

Õhukuivataja Trotec TTK 96E, 460 W

288,00 / tk
Ainult veebis
SMART LEASING 10
Õhukuivataja Trotec TTP 2 E, 20 W

Õhukuivataja Trotec TTP 2 E, 20 W

36,99 / tk
Ainult veebis