
Foto: Vlada Karpovich. Pexels.com
Viimastel aastatel on kodukontor muutunud üha enam levinumaks. Kodukontoris töötamine on mõne jaoks parim lahendus, teised aga eelistavad otsest suhtlust ja kohapeal töötamist. Kui on ikkagi vaja kodus töötada, siis kuidas tagada, et kodukontoris töötamine oleks võimalikult efektiivne ning kõik töö saab tehtud?
Kodukontori plussid
Kodukontoris töötamine tuleb tõeliselt märkimisväärste plussidega. Näiteks:
- Üks suurimaid eeliseid on ajasääst. Kodus töötades ei pea bussi, auto või rattaga kuhugi teise linna otsa sõitma. See tähendab, et hommikul saab kauem magada!
- Lisaks ajale säästad ka raha. See raha, mis varem kulus kütuse või bussipileti peale, jääb nüüd alles. Lisaks ei pea lõunat kuskil väljas sööma, vaid saad teha kodus maitsva ja soodsa eine.
- Kodukontoris töötamine võib tõsta ka loomingulisust. Kuna õhkkond on vabam kui näiteks kontoris, siis inimesed julgevad katsetada uusi asju.
- On märgatud, et kodukontoris töötamine kasvatab ka rahulolu tööga. See vähendab stressi, kuna koduses keskkonnas tuntakse end turvaliselt, mugavalt ning toimub pingelangus.
- Tihti toob kodukontor kaasa ka paindliku graafiku. Saad teha tööd just siis ja sellises tempos nagu sulle sobilik. See ei kehti aga kõikide töökohtade puhul, kuna mõni töö vajab endiselt konkreetsetest kellaaegadest kinni pidamist.
- Saad valida omale ise töökeskkonna. Kui soovid, paned muusika valjult mängima või pikutad tööd tehes diivanil. Kuigi ergonoomilised kontoritoolid ja mugavad mänguritoolid on rühile head, on mõni päev mõnus ka voodis tööd teha.

Foto: Nataliya Vaitkevich. Pexels.com
Kodukontoris töötamine: nipid ja soovitused
Kodukontoris töötamisel on ka omad miinused. Üks neist on raskus hoida motivatsiooni ja produktiivsust. Segajaid võib olla rohkem kui töö juures, näiteks väikesed lapsed, ahvatlus telefonis aega veeta või vajadus kodutöödega järjele jõuda. Sest kuidas keskenduda, kui pesemata nõud kraanikausist vastu vaatavad? Selleks, et kodukontoris töötamine oleks võimalikult efektiivne, toome välja mõned nipid.
Päevaplaan ja rutiin
Isegi, kui kodukontoris on lubatud töötada vaba graafikuga, on mõistlik luua omale sobiv rutiin. Näiteks selle asemel, et voodist otse arvuti taha potsatada, nii et monitorid alles uneseguselt uduselt paistavad, säilita teatud hommikurutiin. Kuigi pidžaamas töötamine võib tunduda ahvatlev, on uuringud näidanud, et inimesed on riidesse sätitult produktiivsemad. Pealegi ei tea kunagi, millal on vaja kiire videokõne teha. Ärka mõistlikul ajal, pese, söö ja enne tööle asumist vaata üle oma päevaplaan.
Selleks, et kodukontoris töötamine õnnestuks, on päevaplaan hädavajalik. Seda ei pea märkmikusse või paberile kirjutama, kuigi üles kirjutatult on alati hea oma plaanid üle vaadata. Sea omale päevaks eesmärgid, näiteks kui palju tööd pead jõudma ära teha ja mõtle, kuidas neid eesmärke saavutada. Abiks on ka oma plaanidest rääkimine, näiteks kolleegidele, ülemusele või oma kodustele.
Sea omale kindlad reeglid, näiteks kui tihti teed pause ja millal pead lõunat. See on abiks ka ekraani taga olevatele kolleegidele, kes teavad, millal sinuga ühendust saab ja millal oled eemal.
Kodukontoriks kindel ruum või nurk
Selleks, et kodukontoris töötamine oleks võimalikult produktiivne, tuleb ümbritsev keskkond töötegemist soosima panna. Vali töö tegemiseks kodus üks ruum või nurk. Nii on tööasjad alati käepärast ja organiseeritud. Kui töötamiseks on kogu aeg üks koht, siis aitab see paremini töösse sisse elada. Jälgi, et sinu kodukontori nurk oleks vaba võimalikult paljudest segajatest.
Kontoris töötamise üks pluss on see, et tööandja on juba võimaldanud võimeka ja parima töökeskkonna. Näiteks kiire arvuti, korralikud arvutitoolid või ergonoomilised arvutihiired. Selleks, et kodukontoris töötamine sujuks, muuda ka enda keskkond võimalikult mugavaks. Kui kodukontoris töötamine pole ajutine, vaid pikem plaan, siis tasub investeerida võimalikult headesse töövahenditesse. Isegi klaviatuurid on erinevad ning käepärane klaviatuur võib töötegemise veelgi paremaks muuta.

Foto: Ken Tomita. Pexels.com
Piirid eraelu ja töö vahel
Kodus töötades võib piir eraelu ja töö vahel hägustada, eriti kui sa pole päeval ainus, kes kodus on. Tööaeg on tööaeg, ära tegele sel ajal koduste toimetustega. Nii saab töö kiiremini valmis ning pere ja enda jaoks jääbki rohkem aega.
Kui jääd haigeks, siis ka kodust töötades on mõistlik võtta haigusleht. Haigena töö ei suju ja produktiivsus langeb. Hoolitse oma tervise eest ja puhka.
Videokõned
Kodukontoris töötamine võib pika peale muutuda veidi üksikuks või eraldatuks. Selle leevendamiseks suhtle oma kolleegidega või võta osa koosolekutest nii, et veebikaamera töötaks. Nii on suhtlemine vahetum, näha on ka kõnekat kehakeelt ning ei teki tühja ekraaniga rääkimise tunnet. Iga inimene vajab aeg-ajalt kasvõi natuke sotsialiseerumist.

Foto: Ivan Samkov. Pexels.com
Kokkuvõtteks
Kodukontoril on nii plusse kui ka nõrku kohti. Inimesed on erinevad. On neid, kes naudivad kodukontoris töötamist tunduvalt rohkem ning ka neid, kes vajavad hädasti vahetut kontakti teiste inimestega. Kodukontoris töötamine vajab rohkem distsipliini kui tavakontoris. Selleks on mõistlik kinni pidada enda loodud päevaplaanist, kehtestada reeglid ja piirid. Nii saab töö õigeaegselt või isegi kiiremini tehtud.