Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Miks kare vesi on kahjulik?

kare vesi
Foto: Bluewater Seven, Unsplash.com

Kahjuks on enamikes Eesti kodudes probleemiks kare vesi. Vee karedus on oluline joogivee kvaliteedi näitaja. Kõige lihtsam viis vee karedust mõõta, on kasutada saksa kraade. Saadud tulemuse alusel jagatakse vesi pehmeks või karedaks. Kare vesi tekitab kodudes palju probleeme ja seda peaks pehmendama. Loe edasi ja toome sinuni info, kuidas määrata vee karedust ja seda vähendada.

Mis on kare vesi?

Eestis on kõige rohkem kasutusel vee kareduse mõõtmine saksa kraadides. Kare vesi sisaldab pehmest veest oluliselt rohkem kaltsiumoksiidi. Sõltuvalt kaltsiumoksiidi sisaldusest saab määrata vee kareduse saksa kraadides. 

Näiteks pehme vesi on saksa kraadides 0-2,8° DH, väga kare vesi aga üle 16,8 saksa kraadi. Alljärgnevas tabelis on kokkuvõte vee kareduse näitajatest. Vee karedust määratakse selles sisalduvast kaltsiumoksiidi sisaldusest (mg ekv/l). 

Pehme vesi
0 -1 mg ekv/l
0 – 2,8° DH
Mõõdukalt pehme
1-2 mg ekv/l
2,8 – 5,6° DH
Nõrgalt kare
2-4 mg ekv/l
5,6 – 8,4° DH
Mõõdukalt kare
3-4 mg ekv/l
8,4 – 11,2° DH
Kare
4-6 mg ekv/l
11,2 – 16,8° DH
Väga kare
Üle 6 mg ekv/l
Üle 16,8° DH

Kui tarbid vett ühisveevärgist, peab see vastama seaduses sätestatud normidele ja kaebuste puhul saad oma teenusepakkuja poole pöörduda. Kui sul on oma kaev ja tarbid vett eraveevärgist, tuleb joogivee kvaliteedi eest ise vastutada.

Vee kareduse määramine

Vee karedust saab lihtsalt mõõta vee kareduse testritega. Tegemist on spetsiaalsete ribadega, mis värvuvad vastavalt kaltsiumi sisaldusele vees. Teades oma vee karedust, saad kasutusele võtta vajalikud abinõud, et säästa oma kodu ja tervist.

Vee karedus sõltub ka aastaajast, näiteks toovad veepuhastusjaamad välja, et vesi on karedam talvel ja kevadel ning pehmem suvel ja sügisel. 

Miks kare vesi on kahjulik?

kare vesi
Foto: Unsplash.com

Kare vesi on väga rikas erinevatest mineraalainetest nagu kaltsium ja magneesium, lisaks sisalduvad vees ka rauda ja fluoriidi ning palju teisi ühendeid. Mineraalained on üldiselt tervisele kasulikud ja tagavad selle toimimise, kareda vee puhul on problemaatiline kaltsiumoksiidi suur sisaldus. Kaltsiumirikas vesi tekitab katlakivi ja ummistusi.
 • Kare vesi on kahjulik kodumasinatele. Kodumasinate küttekehade ümber moodustub katlakivi ja nende jõudlus väheneb.
 • Kare vesi vähendab pesuvahendite toimet, pesu pestes kulub kuni kaks korda rohkem ainet
 • Kare vesi  muudab koristamise aeganõudvamaks, jätab plekke ja katlakivi jälgi.
 • Aja jooksul muudab karedas vees pesu pesemine selle kollaseks.
 • Kare vesi mõjub halvasti ka sinu organismile. Aja jooksul soodustab see soolade kogunemist, mis toob kaasa liigestega seotud probleemid ja võib põhjustada kivide teket (neeru- ja sapikivid).
 • Pesemine kareda veega muudab naha kuivaks ja see vajab sagedast kreemitamist.
 • Kare vesi ummistab kraanikausse, küttesüsteeme ja torusid ning nende kasutamisel tekivad seetõttu probleemid.
 • Kare vesi mõjutab jookide maitset, see vähendab maitsenüansse tees- ja kohvis.

Vee karedus ja kodumasinad

kare vesi
Foto: Pot Head Coffee, Unsplash.com

Peamine mure, mis kaasneb kareda veega on probleemid kodumasinatega. Kareda vee puhul tekib nii veekeetjas, kohvimasinas kui teistes suurtes kodumasinates katlakivi. Katlakivi moodustub eelkõige küttekeha ümber ja aja jooksul põleb küttekeha seetõttu läbi. 

Katlakivine veekeetja soojendab vett hulga aeglasemalt tarbides seejuures rohkem elektrit. 
 
Kodumasinatel on erinevad töörežiimid vee karedusest lähtuvalt ja neid tuleks järgida masina seadistamisel. Enne kodumasina kasutamist, tee lihtne test veekareduse testribaga, et määrata kodumasinale õige režiim.

Kare vesi mõjub halvasti nii pesumasinale, kui nõudepesumasinale. Aja jooksul ummistab see küttekeha ja masin ei saa enam pesu ega nõusid korralikult puhtaks. Kahjuliku toime vähendamiseks kasuta kas koduseid või professionaalseid vahendeid seadmete puhastamiseks katlakivist.

Millal on kare vesi hea?

Tundub, et karedal veel on vaid kahjulikud omadused. Õnneks mitte, karedal veel on üks hea omadus ja see sobib hästi joogiveeks. Inimesele on kasulik juua kaltsiumi ja magneesiumit sisaldavat joogivett, lisaks ei saa karedas vees nii hõlpsasti paljuneda bakterid. Kare vesi on kasulikum joogivesi kui pehme vesi.

Kuidas pehmendada vett?

kare vesi
Foto: K-rauta.ee

Kare vesi mõjub halvasti sinu kodumasinatele ja sulle endale. Selleks, et edaspidi kuluks vähem pesuvahendeid, koristamine oleks lihtsam ja vesi tervisele parem, tasub mõelda vee pehmendamisele. Vee pehmendamiseks on mitmeid erinevaid võimalusi:
 • Lihtne kodune viis vee pehmendamiseks on vett keeta.
 • Enamlevinud moodus on soetada vastav veefilter, mis eemaldab joogiveest kahjulikud ühendid. Veefiltrit saab paigaldada nii korterisse kui majja ja saad kohe alustada paranenud kvaliteediga vee tarbimist. 
 • Vett saab pehmendada lisades sellele vett pehmendavaid ühendeid.
 • Kui tarbid oma kaevuvett, võib lahenduseks olla vee lupjamine. Lubja lisamine karedale veele vähendab oluliselt selle karedust, kuid selline vesi ei ole enam joogikõlbulik.
 • Vee pehmendamine magnetiga. Magnetiga töötlemine eemaldab karedast veest kaltsiumi- ja magneesiumisoolad elektronmagnetvälja toimel. 

Kokkuvõtteks

Kare vesi on paljude Eesti majapidamiste probleem, see rikub kodumasinaid ja teeb kahju tervisele. Tegelikult on mitmeid viise vee kareduse vähendamiseks. Kõige lihtsam kodune lahendus on vett keeta ja kasutada keedetud vett näiteks kohvimasinas. Efektiivne lahendus on korterisse või majja paigaldada spetsiaalne veefilter. 

Kõik vajaliku vee kareduse vähendamiseks leiad siit samast e-poest. Kui kare vesi on rikkunud sinu kodumasina, leiad suurest valikust soodsa hinnaga uue.
 
Söegraanulid Brita 1004263

Söegraanulid Brita 1004263

Laos
Veepudel Brita VITAL, sinine, 0.6 l

Veepudel Brita VITAL, sinine, 0.6 l

11,79 / tk
Ainult veebis
Filtreerimiskassett Haushalt, 10"

Filtreerimiskassett Haushalt, 10"

12,99 / tk
Laos
Filtreerimiskassett Haushalt, 10", 50 μm

Filtreerimiskassett Haushalt, 10", 50 μm

9,99 / tk
Laos
Veepudel Brita VITAL, sinine, 0.6 l

Veepudel Brita VITAL, sinine, 0.6 l

11,79 / tk
Ainult veebis
Filtreerimiskassett Haushalt, 10"

Filtreerimiskassett Haushalt, 10"

12,99 / tk
Laos
Filtreerimiskassett Haushalt, 10", 50 μm

Filtreerimiskassett Haushalt, 10", 50 μm

9,99 / tk
Laos