Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Õliradiaator vs elektriradiaator – kumb on parem?

õliradiaator vs elektriradiaator
Foto: K-rauta.ee
 
Külmade talveilmadega tekib paljudel küsimus, kuidas saada tuba korralikult soojaks. Tihti juhtub, et korteri või maja peamisest kütteallikast ei piisa. Rääkimata veel garaažist või suvilast. Lihtne ja kättesaadav lisa kütteallikas on radiaator. 
 
Radiaatorite vahel valimisel jääb tihti sõelale kaks varianti – õliradiaator vs elektriradiaator. Mõlemad variandid pakuvad kiiret lahendust, nende abil saab soojaks nii tuba, suvila kui garaaž. Kumb on siis parem, õliradiaator või elektriradiaator – millist tasub osta?

Toa või ruumi suurus

õliradiaator vs elektriradiaator
Foto: K-rauta.ee
 
Lisa kütteallikas tuleks valida toa või ruumi suurusest lähtuvalt. Ükski radiaator, olenemata kas see on õliradiaator või elektriradiaator, ei suuda korda saata imesid, kui see pole valitud õigesti. 
 
Kütteallika võimsus arvuta toa laiusest, pikkusest ja kõrgusest lähtuvalt. Kui sinu korter või maja on väga hästi soojustatud, võid saadud tulemust kuni 30% vähendada, muul juhul ümarda seda pigem ülespoole.
 
Lihtne valem on korrutada toa laius, toa pikkus ja toa kõrgus (näiteks 2,5 m x 4 m x 2,5 m) ehk arvutada toa ruumala ja korrutada saadud tulemus 30 W/m3
 
Näiteks 2,5 m x 4 m x 2,5 m = 25 mja 25m3 x 30W/m3 = 750 W. Sellise suurusega tuppa on optimaalne valida kütteallika võimsuseks vähemalt 750 W.
 

Väike tuba kuni 15m2

Väikese toa kütmiseks sobib enamasti 900-1200 W võimsusega radiaator. Kehvema soojustusega korteris või majas vali pigem 1200 W. Elektriradiaatori parim asukoht on akna all, nii ei teki külmasilda -  õliradiaator võib paikneda ka mujal, sest see võtab rohkem ruumi ja ei pruugi akna alla mahtuda.
 

Keskmise suurusega ruum kuni 30m2

Keskmise suurusega ruumi kütab soojaks vähemalt 2000 – 2500 W võimsusega elektriradiaator või õliradiaator. Väiksema võimsuse valimisel kokku hoida ei saa, kuna siis peab seade kauem töötama.
 

Ruumid alates 40m2

Suuremad ruumid, suvila või garaaž vajavad pigem rohkem kui ühte radiaatorit. Palju oleneb sellest, kas radiaator on ainuke kütteallikas või pakub vaid lisasoojust. Ainsa kütteallika puhul peaks valima vähemalt 2500W võimsusega radiaatori.
 
Õliradiaator vs elektriradiaator toa suurusest lähtuvalt ei oma suurt erinevust. Peamine argument on radiaatori võimsus ja see, et see oleks valitud toa suurusest lähtuvalt. Siiski toovad mõned kasutajad välja, et elektriradiaator soojendab ruumi kiiremini, õliradiaator veidi kauem. Siiski hoiab õliradiaator tuba kauem soojana, isegi kui seade on juba välja lülitatud.

Elektrikulu

õliradiaator vs elektriradiaator
Foto: K-rauta.ee
 
Nii elektriradiaator kui õliradiaator tarbivad mõlemad elektrit. Elektritarve sõltub radiaatori võimsusest ja kasutusajast. Lisa kütteallikana võib radiaator töötada näiteks mõned tunnid päevas, aga ainsa kütteallikana ööpäev läbi.
 
Võttes aluseks praegused keskmised elektrihinnad ja enamlevinud radiaatorite võimsused, toome sinuni orienteeruva maksumuse. Lõplik summa sõltub siiski sinu poolt valitud elektripaketist.
  • 1000 W radiaator – 24 tundi kasutuses maksab päevas 3,50 eurot, kuus 105 eurot.
  • 2000 W radiaator – 24 tundi kasutuses maksab päevas 7 eurot, kuus 210 eurot.
  • 2500 W radiaator – 24 tundi kasutuses maksab päevas 8,70 eurot, kuus 260 eurot.
Maksumusest on näha, õliradiaator vs elektriradiaator elektrikulu on sama. See sõltub seadme võimsusest – võimsam radiaator tarbib rohkem elektrit. Selleks, et raha kokku hoida, tasub valida sobiva võimsusega radiaator ruumi suurusest lähtuvalt.
 
Mõned kasutajad vaidlevad sellele vastu, tuues põhjenduseks, et õliradiaator püsib ka pärast väljalülitamist veel tunde soe. Siiski oleneb see paljuski toa suurusest ja korteri või maja soojapidavusest.

Soojus

õliradiaator vs elektriradiaator
Foto: K-rauta.ee
 
Elektriradiaatori küttekeha soojeneb ja külm õhk puutub sellega vahetult kokku. Tänu vahetule kontaktile soojeneb tuba kiiresti. Õliradiaatori puhul puudub vahetu kontakt küttekehaga ja toa soojenemine võtab veidi kauem aega. Siiski soojendavad mõlemad radiaatorid tuba lähtuvalt oma võimsusest, toa suurusest ja soojapidavusest. 

Õhukvaliteet

Õliradiaator vs elektriradiaator lähtuvalt õhu kvaliteedist jagab eelistused kaheks. Tihti heidetakse elektriradiaatoritele ette, et nad muudavad toa õhu liiga kuivaks. Siiski tekib see pigem liiga entusiastliku kasutamise või liiga võimsa seadme puhul. 
 
Liiga kuiva õhu puhul aitab difuuser ehk õhuniisuti, see muudab toa õhu taas niiskemaks ja sinna on hea piserdada mõned tilgad kvaliteetset eeterlikku õli, mis mõjub hästi hingamisteedele.
 
Nii elektriradiaator kui õliradiaator aitavad mõlemad efektiivselt vähendada liigniiskust toas. Kui oled hädas niiskusega toas ja näiteks riided ei taha hästi kuivada, siis paigalda tuppa radiaator.

Erinevad radiaatorite tüübid

õliradiaator vs elektriradiaator
Foto: Freepik, Freepik.com
 
Õliradiaator vs elektriradiaator ei ole tingimata ainuke valik. Milliseid radiaatoreid veel on?
Radiaatorid jagunevad elektrilisteks küttekehadeks ja kaugküttel/keskküttel töötavateks küttekehadeks.
  • Elektrilised küttekehad on õliradiaator, elektriradiaator ja soojapuhur.
  • Keskküttel töötavad küttekehad jagunevad põrandasisesteks konvektoriteks ja erinevateks seinale paigaldatavateks radiaatoriteks, mis on enamasti valmistatud kas terasest, malmist või alumiiniumist.
Lisaks eelnevalt väljatoodud küttekehadele on üha populaarsemaks muutumas ka õues kasutatavad gaasisoojendid. Kuna meie kliima on heitlik, siis tänu gaasisoojendile on võimalik õues viibida juba varakevadest kuni hilissügiseni. Paigutades oma terrassile gaasisoojendi, ei pea muretsema jahedate õhtute pärast, gaasisoojendi ääres on sama soe kui suvisel päeval.  Gaasisoojendi sobib kasutamiseks ka näiteks kasvuhoones. 

Disain

õliradiaator vs elektriradiaator
Foto: K-rauta.ee
 
Välimuse alusel on elektriradiaator ja õliradiaator küllaltki erinevad. Õliradiaator on mõõtmetelt suurem ja võtab rohkem ruumi, väiksesse tuppa võib paremini sobida elektriradiaator.
 
Elektriradiaatoreid on saadaval väga erinevate kujudega, seinale paigaldatavaid ja ratastel mudeleid. Seinale paigaldatav elektriradiaator ei võta üldse palju ruumi ja näiteks klaaspaneeliga radiaator jääb heledal taustal pea märkamatuks. 
 
Õliradiaatorite välimus on silmatorkavam ja nad võtavad veidi rohkem ruumi. Õnneks on ka õliradiaatorite puhul saadaval moodsamaid minimalistliku välimusega mudeleid, mis sobivad igasse eluruumi.  

Kokkuvõtteks

Õliradiaator vs elektriradiaator on maitse asi. Mõlemad radiaatorid tarbivad elektrit lähtuvalt valitud võimsusest ja muudavad toa soojaks. Elektri- või õliradiaator on mugav lahendus ka garaažis või suvilas, kus pole statsionaarset kütteallikat.
 
Elektriradiaator pakub veidi rohkem võimalusi selle paigutamiseks, õliradiaator vajab rohkem ruumi. Kui elektriradiaatoriga saab toa kiiremini soojaks, siis õliradiaator hoiab soojust kauem.
 
Ära külmeta ja leia endale soodsa hinnaga radiaator juba täna!
 
Õlikütteseade Electrolux EOH/M-3157, 1500 W

Õlikütteseade Electrolux EOH/M-3157, 1500 W

89,99 / tk
Laos
Õlikütteseade Electrolux EOH/M-4421, 2200 W

Õlikütteseade Electrolux EOH/M-4421, 2200 W

109,00 / tk
Laos
Õlikütteseade Electrolux EOH/M-3157, 1500 W

Õlikütteseade Electrolux EOH/M-3157, 1500 W

89,99 / tk
Laos
Õlikütteseade Electrolux EOH/M-4421, 2200 W

Õlikütteseade Electrolux EOH/M-4421, 2200 W

109,00 / tk
Laos