Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Kuidas valida ökonoomne elektriradiaator?

ökonoomne elektriradiaator
Foto: K-rauta.ee
 
Mõnikord jääb korteri, maja või suvila statsionaarsest küttesüsteemist väheks. Viimased talved on olnud üsna pakased ja miinuskraadid langevad isegi kahekümnest allapoole. Kellelegi ei meeldi viibida külmas toas, eriti väikeste lastega, kes seetõttu haigestuda võivad.
 
Koduse lisakütte võimaluse peale tasub aegsasti mõelda, see päästab ka keerulistes olukordades, kus esineb häireid küttesüsteemis. Samuti on ökonoomne elektriradiaator parim viis kütta ruume, mis ei vaja pidevat kütet – näiteks garaaži, tuulekoda või suvilat.
 
Toome sinuni kiire ülevaate, mille alusel valida parim lisakütte allikas. 

Elektriliste radiaatorite ja soojendajate tüübid

ökonoomne elektriradiaator
Foto: K-rauta.ee
 
Ruumi sobiv kütteallikas sõltub mitmest tegurist. Valida on peamiselt kahe variandi vahel – soojapuhur või radiaatorid. Valik tuleks teha sõltuvalt rahakotist, isiklikest eelistustest, ruumi suurusest ja kõrgusest.
 

Soojapuhur

ökonoomne elektriradiaator
Foto: K-rauta.ee
 
Soojapuhurite valik on väga lai, alates väga väikestest mobiilsetest mudelitest kuni suurte agregraatideni, mis sobivad lausa terve hoone kütmiseks (kasutatakse näiteks ladudes, ehitusel jne). 
  • Soojapuhur on kõige kiirem viis saada tuba soojaks.
  • Küttekeha kuumeneb 500-600 kraadini ja puhub sisseimetud õhu sealt läbi.
  • Soojapuhuri valimisel eelista mudeleid, mis kütavad suuremat pinda ja millel on ülekuumenemise kaitse.
  • Soojapuhurit ei tohiks kunagi jätta ilma järelvalveta.
 

Konvektor

ökonoomne elektriradiaator
Foto: K-rauta.ee
 
Konvektor ehk elektriradiaator soojendab õhku, see tõuseb soojenedes üles ja kütab järk-järgult ruumi soojaks. Elektriradiaator võib paikneda nii seinal kui põrandal. Ratastel mudelit on ülimalt lihtne teisaldada.
  • Elektriradiaator on säästlikum kui soojapuhur.
  • Ruumi soojaks saamine võtab veidi rohkem aega, kui kasutada soojapuhurit.
  • Kütteelement on tavaliselt kas traadist või metallplaadist.
  • Kestab kaua – ligi 10 aastat.
 

Õliradiaator

ökonoomne elektriradiaator
Foto: K-rauta.ee
 
Elektriradiaatoritest on veidi kõrgema hinnaga õliradiaator. Siiski on pikemas perspektiivis õliradiaator sisekliima jaoks parem ja säästlikum ka sinu rahakotile. 
  • Kütmisel ei teki tuppa põlemise lõhna, sest küttekeha ei puutu välisõhuga kokku.
  • Soojenenud õli hoiab toa kaua soojas, isegi kui seade on juba välja lülitatud.
  • Ohutum väikeste laste ja lemmikloomadega kodudes.
  • Võib kuivatada väikseid riideesemeid.

Konvektori ja õliradiaatori erinevus

Elektri ja õliradiaatori erinevus seisneb tehnoloogias, kui elektriradiaatori küttekeha (kas traadist või metallplaadist) kütab õhku, soe õhk tõuseb soojenedes üles ja tuba muutub järk-järgult soojaks, siis õliradiaatori küttekeha välisõhuga kokku ei puutu. 
 
Õliradiaator kütab tuba aeglasemalt, aga kuumenenud õli radiaatori sees hoiab tuba pikemat aega soojas.
 
Paljudel tekib kindlasti küsimus, kumb valik on soodsam – kas ökonoomne elektriradiaator või õliradiaator?
  • Siinkohal ei saa aluseks võtta vaid ühe kuu elektriarvet ja arvestama peaks mitmete nüanssidega. 
  • Mõlemad küttekehad on efektiivsed ruumi soojendajad, elektriradiaator kütab toa soojaks veidi kiiremini, õliradiaator hoiab seda kauem soojana. 
  • Õliradiaatorite hinnad on kõrgemad ja esialgu tuleb sul rohkem raha välja käia.
  • Samuti on õliradiaator raskem ja soe radiaator võib olla ohtlik lastele ja lemmikloomadele. 
  • Kasutatud kütteõli ei ole nii keskkonnasõbralik.
  • Elektriradiaatorite kuju on minimalistlikum ja see võib toas olla märkamatu, õliradiaator võtab rohkem ruumi. Seetõttu tasuks valikut tehes mõelda pikemale perspektiivile. 

Mida jälgida ökonoomset elektriradiaatorit valides?

ökonoomne elektriradiaator
Foto: K-rauta.ee
 
Soe tuba ei ole tasuta ja elektriradiaatorit valides tasub mõelda sellele, kuidas raha kokku hoida. Mis peamine, ökonoomne elektriradiaator tuleks valida toale või ruumile võimalikult sobiv. 
 
Liiga võimas radiaator kuivatab liigselt õhku ja tarbib palju elektrit, piisava võimsuseta elektriradiaator ei saa tuba soojaks ja peab pidevalt elektrivõrgus olema.
 

Võimsus

Elektriradiaatori võimsus vali toa suurusest lähtuvalt. Lisaks toa pikkusele ja laiusele võta arvesse ka toa kõrgust. Kõige lihtsam valem on võtta aluseks 30 W/m3 – näiteks kui magamistoa pindala on 12m2  ja kõrgus 2,5m, siis ruumala on 30 m3 ja sellesse tuppa tuleks valida elektriradiaator võimsusega 900W. 
 
Kui maja on veidi vanem või halvemini soojustatud, vali ca 30% kõrgema võimsusega elektriradiaator. Uues majas, mis on väga hästi soojustatud, võib vajalikku võimsust vähendada sama palju.
 
Kallimatel elektriradiaatoritel saab võimsust reguleerida ja see on mugav viis külmematel perioodidel tuba kiiremini soojaks saada.
 
Elektriradiaator paiguta võimalusel akna alla. See takistab külmasildade tekkimist.
 

Temperatuuri hoidmine

ökonoomne elektriradiaator
Foto: K-rauta.ee

Ökonoomne elektriradiaator peaks kindlasti olema varustatud termostaadiga. Elektriradiaator reageerib sellisel juhul vahetult toa temperatuuri muutusele – näiteks, kui päike hakkab paistma või toas on rohkem inimesi ja lülitab end välja. 

Termostaadiga varustatud elektriradiaator kütab täpselt nii palju, et saavutada sobiv temperatuur. Kõige suurem elektrienergia ja soojuse raiskamine on kütta tuba liiga soojaks.

Toatemperatuuri aitab lisaks hoida see, kui hoiad uksed ja aknad kinni ning kardinad ees. See on talvel hea viis tuba soojana hoida.

Kokkuvõtteks

Meie kliima on üsna heitlik, suvine kuumalaine sunnib meid tuppa ja talvel võivad temperatuurid langeda kahekümnest kraadist allapoole. Kõik korterid ja majad ei ole nii soojapidavad, kui sooviksime. 

Selleks, et külmemal ajal oleks toas mõnus olla, vajad tihti lisa kütteallikat. Ökonoomne elektriradiaator on kiire ja lihtne viis tuba soojaks saada.

Selleks, et kokku hoida kuludelt, vali võimalikult ökonoomne elektriradiaator lähtuvalt toa suurusest ja soojapidavusest. Radiaator kestab kaua ja kütab toa täpselt soovitud temperatuurini.

Ökonoomne elektriradiaator on sobiv ka tuulekotta, garaaži ja suvilasse. Soodsa hinnaga elektriradiaatori leiad siitsamast e-poest.