
Allikas: Helena Lopes, pexels.com
Eluviis mõjutab meie igapäevast heaolu. Milles seisneb aga tervislik eluviis? Tavaliselt peetakse selleks kombinatsiooni mitmekülgsest toitumisest, liikumisharjumuste olemasolust, piisavast ööunest, oskuslikust enesejuhtimisest stressisituatsioonidest ning heade suhete olemasolust.
Kõike need komponendid loovad meie tuju, energilisust, suhtlemist ja tegemisi iga päev. Pikemas vaates aga mõjutavad meie tervena elatud aastaid koos täisväärtusliku elukvaliteediga. Rõõmsad ja tegusad inimesed panustavad ka hoolivamasse, tervemasse ja rikkamasse ühiskonda.
Elujõu komponendid
Üldiselt hakkame tähelepanu tervislikele eluviisidele pöörama alles siis, kui on tekkinud mõni füüsilise või vaimse tervisega seotud mure. Kuidas enda elu tervislikumaks muuta? Igaüks võib vastuse endast lähtuvalt täpsemalt lahti mõtestada, kuid midagi keerukat siin ei ole. Alati aitavad hädast välja arst, treener, psühholoog või unenõustaja, kes täpsemaid juhiseid annavad.
Toitumine
Toidulaud olgu mitmekülgne, puu- ja köögiviljarikas ning kvaliteetsest toorainest, mis pakub piisavas koguses valke, häid rasvu, süsivesikuid, mineraalaineid ja vitamiine. Tarbi võimalikult vähe poolfabrikaate, vähenda suhkru, rasva ning soola hulka. Ning ära unusta piisavalt vee joomist päeva jooksul. Pööra tähelepanu portsjoni suurusele ning täiskõhu tundele.
Liigu!
Tihti öeldakse, et kui meeleolu kehv, siis tuleb ennast liigutada, et keha letargiast vabaneks. Leia endale sobiv regulaarne füüsiliste harjutuste vorm.
Tervislik eluviis ei pea olema keeruline. Keegi ei keela toredat muusikapala mängima panna ning liigutada venitada täpselt nii nagu tunned, et vajalik on. Või liitu mõne grupitreeninguga! Kui sa ei tea, mis sulle sobib, siis katseta ja proovi. Muuda liikumine regulaarseks nädala osaks.
Kosutav uni
Täiskasvanud inimene vajab und 7-9 tundi ööpäevas, mil organism puhkab ning energiavarud taastuvad. Heale unele aitab kaasa piisav füüsiline koormus päeva jooksul ja enese tundmine. Näiteks, kui hilja päeval tohid veel kohvi tarbida, et see unerežiimi ei segaks? Kui tunned, et päeval oled loid, ei suuda keskenduda, teed palju vigu ja ärritud kiiresti, siis tasub välja selgitada ega põhjus pole kehvas unes.
Stressiga toimetulek
Siin tuleb jällegi kasuks iseenda teadmine ja märkide jälgimine, et nüüd on ärrituse tipp-tase lähedal. Ole endale andestav ja lahke ning toetava sisekõnega, saa iseendaga hästi läbi! Kas sinu plahvatushoog on tagajärjeks sellele, et jätsid näiteks hommiku- või lõunasöögi vahele, kuna sul oli kiire. Tunne ära märke, et asjad lähevad kohe-kohe käest.
Paku endale vaheldust, kus õpid või saad enda kohta midagi uut teada. Mine üksi kursusele või kunstisaali, isegi kui need ei ole sinu mugavustsoonis. Kuid kui tead, et su tuju tõstab näiteks massaaž, siis luba seda endale regulaarselt. Hoolitse enda ees ja toida enda rõõmu.
Paku endale vaheldust, kus õpid või saad enda kohta midagi uut teada. Mine üksi kursusele või kunstisaali, isegi kui need ei ole sinu mugavustsoonis. Kuid kui tead, et su tuju tõstab näiteks massaaž, siis luba seda endale regulaarselt. Hoolitse enda ees ja toida enda rõõmu.

Allikas: Snow White, pexels.com
Suhted teiste inimestega
Kas sul on üks hea inimene, kellega saad vahetevahel endale olulistest asjadest rääkida? Kui ei, siis tee selle nimel tööd. Võib olla nii armsam, sõber, töökaaslane või lihtsalt tuttav, kellega aeg-ajalt kohtute.

Allikas: BewakoofCom Official, unsplash.com
Saa aru, kuidas erinevad inimesed sind mõjutavad. Kui tagajärjeks enamikel kordadel rikutud tuju ja energiast tühi tunne, siis katkesta suhted või piira neid. Kui selleks osutuvad inimesed perekonnast või töökaaslased, kellega pead koostööd tegema, siis tuleb õppida piire seadma.
Kuidas siduda tervislikud eluviisid oma päeva?
Nagu kõige uuega, kehtib ka muutuste rakendamisel oma ellu paar lihtsat põhimõtet. Ja need on:
- Alusta väikeste sammuga.
- Alusta täna.
- Tegutse järjepidevalt.
Vali välja üks väike muudatus ja seo uus harjumus enda päevakavas juba oleva tegevusega. Näiteks kasutades ühistransporti tule üks peatus varem maha ning jaluta tööle. Ja reegel on ka see, et ajakavas peab veidi ajalist lõtku olema. Hommikused ettevalmistused hommikusöögi ning pere noorimate sättimised kooli või lasteaeda võivad niigi ajakriitilised olla. Ära sinna uut harjumust pressi.
Nädalamenüü ja meal-prep
Aja vähesus ja tühi kõht on põhjus, miks teeme toidulaua osas tihti halbu valikuid. Nädalavahetusel perekonnaga koos einestades arutage läbi järgmise nädala menüü. Igaüks saab oma maitse eelistusi pakkuda. Nädala sees jääb vähemaks mõtlemise-peavalu ning suutmatust otsustada.
Samuti tegele meal-prepiga ehk teatavate ettevalmistustöödega. Kas teed vabamal momendil toidu üleni valmis või näiteks koorid õhtul kartulid, et järgmisel päeval söögitegu libedamalt läheks.
Ideid füüsiliseks aktiivsuseks
Veel kord rõhutus, et tervislik eluviis on lihtne. Enne hommikusööki või oodates kohvi valmimist, tee telefonis skrollimise asemel puusaringe, lihtsaid sirutusi-venitusi. Rääkides telefoniga harjuta endale sisse komme püsti seista või ringi kõndida. Tööl pane igaks tunniks meeldetuletus, et jood vett, jällegi sirutad ennast või käid korra tiiru mõnel teisel korrusel aknast välja vaatamas.
Kui kõik eelnev lahjaks jääb, siis distsiplineeri ennast mõne treeningu abil. Täiskasvanute jalgrattad pakuvad laia valikut, leia sobiv ning mine ratast sõitma. Rulluisutamine, jooksmine, ujumine, mõni võitluskunst, jooga või hoopiski rahvatantsurühm pakuvad kõik füüsilist koormust. Ole julge katsetama!

Allikas: Vlada Karpovich, pexels.com
Nükked magamiseks
Võimalusel kasuta magamistuba kasuta ainult magamiseks, st kodukontorit seal ära tee. Nii seadistad ennast paremini juba unerežiimile, et lihtsamalt uinuda. Samuti aitab kaasa pime ja jahe tuba. Kõige lihtsam muutus - magamistoas helendavaid ekraane ei kasuta.
Asjatundjad soovitad kogu nädala säilitada ühtset ülesse tõusmise ning magama mineku kellaaega. Väldi nädalavahetustel kaua üleval olemist ning hilist ärkamast. Kehale mõjub soosivalt teatava rütmi olemasolu.

Allikas: Annie Spratt, unsplash.com
Kahjulikud harjumused
Öeldakse, et midagi ära võtta on kergem kui lisada. Tervislik eluviis ei käi kokku suitsetamise ja alkoholi liigtarbimisega.
Nendest vabanemiseks pead ennast taas veidi tundma. Mõni suudab päeva pealt millestki loobuda, teine vajab etapiti üleminekut. Motivatsiooni pead siiski eneses ise üles otsima, on see siis tervis, raha või parem enesetunne.
Distsipliin on oluline
Suur elevus aitab asju alustada, aga milliseid nipid aitavad järjepidevust hoida? Aktsepteeri, et trenni vahele jäämist või rämpstoiduga libastumist tuleb ikka ette. Nagu öeldud, ole enda suhtes leebe ja alusta aga uuesti. Abi võib olla ka järgnevast:
- Eesmärgid võivad olla suured, aga need tuleb imepisikesteks realistlikeks etappideks jaotada, et läbida neid mängleva kergusega. Alusta vähesest ja tunneta enda piire.
- Tähista väikesi võite. Pärast tänase kirjatöö ära kirjutamist, luban endal pool tundi seriaali vaadata. Millega tähistad on täielikult sinu valik. Oluline on ise aeg-ajalt ennast tunnustada
- Leia vastutuspartner. Kaaslasele aru andmine raskendab lubatust ära nihverdamist. Lase aeg-ajalt sõbral ülevaadet küsida või kaasa pereliige harjumuse juurutamisse.
- Kui miski ei toimi, siis proovi ja katseta teisiti. Mõnikord võib tõde olla see, et harjumus ongi näiteks sotsiaalne surve ja sa ei suuda enda jaoks seda ära mõtestada.

Allikas: Yan Krukau, pexels.com
Niisiis, täna on õige aeg alustamiseks. Vali välja üks väike muutust vajav teguviis. Leia sellele koht oma päevakavas. Otsi kaaslane, kes sind järjepidevuses toetab või motiveeri ennast mõne vaheetapi tähistamisega. Tervislik eluviis panustab sinusse ja sõltub täielikult sinust.